MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 439818 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Gata cu off topicul. Mulțumesc.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

SniperGuy wrote:
Data de 18.01.2018 a venit, automatizarea n-a sosit. :popa:


Pai sa le mai trimitem o scrisorica, nu?

Pe langa monitoare, in statii au aparut si bornele de SOS.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Ok, am trimis:

Cu referire la proiectul “Sistem de siguranta si automatizare a traficului – Magistrala 4 Racord 2. Sectiunea Parc Bazilescu (PS Zarea) – Lac Straulesti”, derulat de catre SC METROREX SA, va rog sa imi comunicati urmatoarele:

- care este stadiul lucrarilor (stadiu fizic / stadiu financiar), exprimat in procente, la data prezentei solicitari,
- care este data preconizata de finalizare si punere in functiune a lucrarilor.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Ca sa citez din "clasici" (colegi pe forum)...
"Va fi gata cand e gata !"
:D

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

A fost deja <plagiata> deoarece nu a fost inregistrata de forum la timpul potrivit la OSIM!
:lol:  :lol:  :lol:
P.S.
Incep lucrarile de instalare a Dimetronicului in cale, alternativ pe cele doua fire de circulatie asa ca sa nu va mirati daca se vor institui pendule...noi
Estimativ cam o luna pentru fiecare fir de circulatie...cam incet dar macar sa fie...sigur, la siguranta circulatiei!
8-)
In alta ordine de idei, batrana doamna a ajuns <la rece> in depou!!!...de proba...
:o

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Păi ce, a ajuns linia în depou sau i-ați montat șenile (în loc de roți )  :?:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Panourile de afisaj sunt montate toate in ambele statii si afiseaza mesajul ca sistemul se afla in probe. S-au montat si niste dispozitive albe la macaze, banuiesc ca sunt parte a Dimetronicului.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Am primit si raspunsul de la Metrorex:

Referitor la adresa dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/1875/09.02.2018, vă comunicăm următoarele:
Implementarea proiectului - Sistem de siguranța și automatizare a traficului aferent Magistralei 4 de metrou - este în curs de desfășurare. Nu se poate estima procentual un stadiu de execuție întrucât instalația este un sistem complex ce va fi integrat în rețeaua existentă, în cadrul căruia se efectuează modificări până la îndeplinirea parametrilor proiectați.

Data estimată pentru finalizarea lucrărilor contractului este sfârșitul lunii iulie 2018.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Eu zic ca "Data estimată pentru finalizarea lucrărilor contractului este sfârșitul lunii iulie 2018" este un raspuns mai bun decat un stadiu de x% absolut confuz...
Poate ca 70% inseamna intalarea echipamenetelor, treaba de luni de zile, si 30% testele finale - treaba de cateva saptamani...
(Recunosc, nu ma pricep la IT&C si sisteme de siguranta feroviara... Dar pe undeva raspunsul lor nu este chiar ilogic)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

E invers la procente
In principiu instalarea fizica ar trebui sa dureze cca o luna pe fiecare fir de circulatie, restul e <fine tuning>

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului SniperGuy

Pe sensul de mers catre Straulesti, au inceput sa afiseze si ora la care va ajunge urmatorul metrou/in cat timp va ajunge. Am vazut asta in statiile Laminorului si Basarab.
Nu stiu daca timpii de acolo sunt reali, dar la Basarab, a venit metroul exact in cat timp a fost afisat pe afisaj.
Laminorului, ieri dimineata.
WhatsApp Image 2018-02-23 at 09.44.27(1).jpeg (197.22 KB; downloaded 2550 times)
Basarab, ieri seara.
WhatsApp Image 2018-02-23 at 09.44.27.jpeg (197.65 KB; downloaded 2541 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Pe cele din 2000 s-au ars leduri sau este doar fotografia?

 



Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului argos

Azi, la Laminorului am constatat ca erau afisati timpii pt ambele directii (Straulesti si GdN 2), pana ieri fiind doar pt directia Straulesti, asa cum a vazut @Sniper.
Mai mult, am prins cum un metrou s-a dus catre Straulesti pe linia 1, iar altul (nu mi-am dat seama daca aceeasi rama) a venit la foarte scurt timp (estimez 2 minute) catre Gara, dar pe linia 2. S-a suspendat 'pendula'? Or fi dat in functiune macazele de la Straulesti? Incerc să aflu maine, live :)

 


Go to page:  1  ... 133 134 135 136 137 138 139  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use