MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 444289 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 110 111 112 113 114 115 116  ... 235
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

mcosmin wrote:
Lectia zilei: Nu exista presa obiectiva in Romania.

S-au shifonat ca am luat-o la rost pe Cristina Sbarn (personal prin viu grai cat si pe forum)  si l-au scos la inaintare pe Catalin Balan pe post de artilerie grea ca sa mai dea cu niste muci in fasole...si cu aceleasi minciuni cu cinci ani si alte basini rasuflate...
Rushinica!
:popa:
George wrote:
Oricum, bulibaseala asta inadmisibila e ingrijoratoare.

Ce urmeaza, pendule Academia - Militara - Favorit, Valea Ialomitei - Romancierilor?!

Poate ne-am prostit de nu mai putem face nici cat in comunism, cu semnalizarile de atunci, care nu durau cincinale.

Amice esti complet ilogic, pe de o parte ti-ai dori sa circuli pe M5 oricum numai sa circuli cat mai curand dar pe M4 vrei perfectiunea din start...esti ca ISU care face 'scenarii' de aglomeratii uriase de oameni cand se stie prea bine ca timp de cca. un an de zile de la o punere in functiune bate vantul prin statii pana se obisnuieste lumea cu noua oportunitate si-si schimba obiceiurile si optiunile de transport...
:popa:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Guru, ma abtin pe prima parte, pentru ca degeneram.
Cu ISU de acord, dar vad ca mereu stihiile stau impotriva solutiilor rationale...

Si inca ceva, NU vreau ca pe M5 sa se circule oricum...de exemplu, nu ca pe M4.
Pentru mine, circulatie inaugurata inseamna un regim cat de cat normal, nu o carpeala.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Au avut timp enorm de mare sa puna la punct circulatia pe M4, dar au lalait-o. Lasa ca merge si-asa! Ziceti merci ca aveti metroaie, nu?  :evil:
Atata vreme cat in tara asta nu se penalizeaza drastic lucrarile in deradere, sa nu avem pretentii ca suntem in lumea bananiera!

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Robert: probabil ca au fost luati prin surprindere de finalizarea celor 2 statii... :shock:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Daca vorbim de Dimetronic s-au purtat discutii interminabile privind atribuirea directa iar cand s-au lamurit ca altfel nu se poate s-a schimbat legislatia!...doar ca Dimetronicul nu se gaseste de vanzare la supermarkets pe raft...
:o  :o  :o
George, cand ti-am spus ca 'sistemul e putred' m-ai luat in bascalie, nu-i nimic, nu ma supar ca rade mai bine cine rade la sfarsit, o sa constati tu cum stau treburile pe propria piele la M5!
Iar treaba cu sistemul putred e atat de evidenta ca se vede si din satelit si o vad prea bine si americanii, si rusii, si chinezii, si japonezii, si francezii, si pana si indienii, si toti ceilalti ce au sateliti pe orbitele circumterestre, si nu numai...doar noi ne prefacem ca nu o vedem...
8-)
P.S.
Poti sa-mi explici si mie de ce JUSTITIA (procurori+judecatori) a mocirlit atata vreme problema licitatiei de trenuri pentru M5???
Iti spun eu de ce, pentru ca ce ne doare pe noi pe ei ii doare fix in pix...timpul trece, leafa (nesimtita) de bugetar merge, noi cu drag ne prefacem ca Muncim!
Pe dreaqul sa-i ia, dar pretentii (tot nesimtite) au....asa ca pana la proba contrarie...ciocu' mic!
:popa:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului mcosmin

Gurule, noi stim amandoi ca situatia actuala se trage fix de la politic, dar aparent, nu avem voie sa spunem lucrurilor pe nume.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Andrei11, nu mai stiu unde ai intrebat dar iti raspund aici:
Nu circula nicio rama fara sistemul de comunicatii radio si legatura permanenta cu 'Regulatorul' (ce-mi place mie denumirea asta 'porcoasa' ce spune clar cine reguleaza pe cine!)
Si sistemul de radiocomunicatii la metrou nu e talkiewalkie, e mult mai sofisticat de atat)
'Motoroalele alea mobile' sunt ca 'pilotul' terenului sa nu piarda legatura cu regulatorul nici cand se plimba pe peron de la un capat la altul al trenului si nici daca se duce la toaleta sa se 'usureze'!
Pentru legatura radio permanenta cu dispeceratul se instaleaza in 'cusca Faraday' a structurii  subterane de beton armat' cablu popular numit 'cu fanta', tehnic e Antena cablu radiant...
:bere:
mcosmin wrote:
Gurule, noi stim amandoi ca situatia actuala se trage fix de la politic, dar aparent, nu avem voie sa spunem lucrurilor pe nume.

Nu e numai de la politic, cauzele sunt mult mai profunde si mai greu de corectat...din pacate!
:shock:
Iti spun treaba asta in deplina cunostinta de cauza si in urma unei experiente de o viata...
Ma poti considera un pesimist dar nu sunt, sunt doar un optimist iremediabil ceva mai bine informat!
:mrgreen:
E usor sa privesti 'spectacolul' din fotoliul de orchestra si la sfarsit sa fluieri ori sa aplauzi, si eventual sa ceri 'bis', mai greu e pe scena in orchestra sau la pupitrul de dirijor cand constati ca 'artistii' nu stiu sa descifreze notele pe portativ,  un golan iti fura si rupe bagheta de dirijor, alt golan ti-a mazgalit partitura si tot asa...dar publicul nu stie toate astea, vrea 'performanta' ca doar de aia a platit biletul!
:bere:
George, mesajul meu are o adresare mai larga, nu e la persoana dar am dorit sa intelegi mai profund societatea in care traim si sa nu ne mai autoamagim ca unii sunt alba ca zapada fecioara neprihanita si doar ceilalti sunt niste nenorociti spurcati in rele, violatori de minore, pedofili nenorociti...buni de bagat la 'bulau' pe viata...
Hai sa privim realist lucrurile in fata...ca singurul judecator infailibil a fost doar Solomon cand a dat sentintele...si citez 'si tu ai dreptate, si el are dreptate, si fiecare are dreptatea lui...'
Si asta nu inseamna deloc ca trebuie sa ne amorteasca cumva spiritul critic si autocritic, din contra...
:bere:

 


Re: Stiri si articole din presa subway guru

Probabil ca 'seful' a constatat ca s-au facut de kacao si a dat cu mopu'!
:bere:
Sincer, asa la nivel strict interpersonal atitudinea celor doi reporteri ma dezamageste profund si dovedeste ca nu au inteles deloc care e menirea unui reporter profesionist si s-au lasat dusi de curentul asta nenorocit de presa de mahala si comentarii de precupete la taraba in Piata Matache, desi pana acum au avut alta abordare mult mai conforma eticii profesionale...
:popa:
De aia i-am si 'urecheat', ca e pacat sa calce gresit, nu e cu rautate, e cu drag, ca unde te 'altoieste' taticu creste, nu se usuca!
:bere:
Dar nedumerirea ramane, aveau toate 'canalele' de informare si documentare la indemana 'ca la carte', din trei surse de informare independente, treaba pe care au ignorat-o complet...absolut inexplicabil...doar daca s-au angajat la kanal OTV pe sub masa...si nici noi si nici sefii lor inca nu am aflat!
Aveau ocazia si oportunitatea sa faca o treaba 'meseriasa' care sa rupa gura targului dar in loc de asta si-au dat singuri la gioale cu niste rebuturi de tot rahatul...
:popa:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

De acord! Stiu foarte bine ca sunt multe putreziciuni peste tot...dar fii si tu de acord cu mine ca anularea licitatiei initiale se putea face nu doar in 2017, ci si imediat in 2015 sau tot anul 2016...deci am pierdut vremea ca cineva din metrorex nu si-a asumat responsabilitatea, asta e...
Una peste alta, desi justitia nu merge perfect, macar merge mai bine ca administratia - nu lasa totul balta pana se judeca nush ce dosar. Ci le judeca. Nu inseamna ca ceilalti trebuie sa stea pe margini, sa scuipe seminte si sa astepte ca timpul sa curga (stat, autoritati contractante, antreprenori).

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului Goldmund

Trecand peste ramele vechi(nu mai provoc) si raspunsurile ironice aristocrate, ma intreb cand vor fi adaugate cele doua statii noi de metrou pe aceasta harta:
https://www.google.de/maps/@44.4916357,...a=!3m1!1e3

:bere:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Asta trebuie sa ii intrebi pe cei de la GM....

Vezi ca nici Centura Brasov, sectiunea de la DN11 spre Sacele, nu apare pe GM desi a fost data in folosinta in decembrie...

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului uvictor

@shoppy: episodul 2, azi dimineata

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Vezi ca avem subiect de Accidente / incidente, discutam acolo pentru toata reteaua.

 


Go to page:  1  ... 110 111 112 113 114 115 116  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421009 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use