MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza

41 posts, 26465 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

S-a inchis partial pasajul care face legatura Sun Plaza- metrou.
Momentan el foloseste doar la subtraversarea Sos Oltenitei, insa nu ai acces in magazin direct, trebuie sa iesi afara.
IMG_20170219_092833.jpg (80.47 KB; downloaded 7890 times)

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza ByOnu

Dar de ce? Eu sper sa fie temporar. Renuntarea la accesul direct din incinta metroului IN mall ar fi o mare greseala.

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza andrei11

E in legatura cu PP3.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

Nu cred. Legatura cu tramvaiul este undeva pe la mijlocul pasajului pietonal si pare sa fie de mult facuta. Acum vorbim strict de capatul pasajului pietonal, de intrarea propriu-zisa in mall.
Posibil sa fie ceva legat de scarile rulante (defectiune, inlocuire, reconfigurare, etc). Se tot fac de la o vreme diverse lucrari la Sun Plaza care par sa aiba ca scop extinderea  mall-ului in subsol (inteleg ca era un Mobexpert acolo care s-a desfiintat in 2012). Banuiesc ca se intentioneaza ceva cam ca la Unirea, adica  directionarea in mod fortat a unui flux de calatori prin subsolul complexului. Acum la Sun Plaza lumea urca din pasajul pietonal direct la parter in apropierea intrarii. Cine are chef coboara in subsol, dar probabil ca cei mai multi nu o fac.
Desfiintarea actualelor rulante ar directiona toata lumea care vine de la metrou prin subsol cel putin pana la urmatoarele scari rulante . Rezulta vad, vizibilitate, implicit chirii mai mari pentru acele spatii... ;)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza GPS

Sau fac o reconfigurare a scărilor rulante, asa cum s-a făcut la accesul spre parcare de la mijloc, din fata Bebe-Tei... Oricum suntem Off rău.

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza TibiV

Nu are nici o legatura cu PP3 !...

Se face o reconfigurare a subsolului Sun Plaza (sau s-a facut deja)
In  Sun Plaza scarile care coborau la subsol erau blocate in ianuarie si era un afis care spunea ceva de genul "Ne cerem scuze, sunt in curs de reamenajarae bla bla bla..."  
Stiu pentru ca am lasat masina in parcarea lor (afara erau munti de zapada, remember ?!...) cand am facut poze la pasaj...

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza TibiV

Hai ca am gasit pozele din 11 septembrie...
Pasajul M2-Sun Plaza sau pasajul Sun Plaza - M2, cum preferati... :)











In dreapa este tunelul spre M2, in stanga intrarea in Sun Plaza...



... adica asta. Asta este intrarea temporar inchisa direct in Sun Plaza.



Din acelasi loc ca poza de mai sus, dar scum pozam la dreapta, tunelul spre M2. La vreo 10 metri distanta tunelul coteste la dreapta.



Aici suntem pe cotitura la dreapta... In spatele fotografiei...



... este viitoarea legatura cu PP3








Daca vreti sa vedeti pozele full-size, sunt primele 10 poze dintr-un reportaj mai amplu cu Pasajul Piata Sudului: https://imgur.com/a/4h5ei
Capatul celalalt al viitorei legaturi cu PP3




LE
Caut pozele astea de vreo doua ore...
Stiam sigur ca le-am facut, si am scotocit forumul sa le gasesc.
Nimic... :(

Si in cele din urma mi-am amintit.
Am facut pozele pe 11 septembrie, dar nu am postat decat 3 dintre ele.
Erau singurele care aduceau ceva nou fata de "reportajul de vineri" al lui misterr, de pe 9 septembrie... :D

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza ByOnu

Eu din ce am inteles pasajul este inca deschis, insa doar pana in fata mallului, in exterior. A fost inchisa zona dintre usile rotative din pasaj si mall. Mai clar, acum acest pasaj se comporta exact precum o gura oarecare de metrou, doar ca asta are muzica si curatenie asigurata! :lol:

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza TibiV

Exact !
Pasajul este deschis pana la prima poza din postarea mea de mai sus (cea in care se vede si fantana arteziana...)
Adica in loc sa urci de la subsol la etajul 1 in interiorul mall-ului, urci tot atata si mai faci 20 de metri in aer liber pana ajungi la intrarea principala in Sun Plaza.
(Adica traseul invers fata de ordinea pozelor puse de mine - pentru cei care vin de la metrou...)

Probabil ca mesajul din poza postat de sab "Magazinele din galerie sunt deschise! Accesul se face prin exterior" este destinat "inteligentilor" invatati sa vina de la M2 si sa intre direct in Sun Plaza, si care atunci cand vad accesul inchis au senzatia ca tot mall-ul este inchis - si fac cale intoarsa... :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

ByOnu wrote:
A fost inchisa zona dintre usile rotative din pasaj si mall.

TibiV wrote:
Probabil ca mesajul din poza postat de sab "Magazinele din galerie sunt deschise! Accesul se face prin exterior" este destinat "inteligentilor" invatati sa vina de la M2 si sa intre direct in Sun Plaza, si care atunci cand vad accesul inchis au senzatia ca tot mall-ul este inchis - si fac cale intoarsa... :D

Nu, este deschisa inclusiv zona dintre rotativa si scarile rulante de dupa rotativa (adica acele mici magazine care se afla pe stanga si pe dreapta dupa rotativa in poza  de mai jos, ele reprezinta "magazinele din galerie"  in mesajul din poza mea ;) ).
Doar scarile rulante sunt inchise, adica nu poti sa intri direct in mall din pasaj dupa ce ai trecut de rotativa si de respectivele magazine. Ca sa intri in mall, trebuie sa iesi la suprafata inainte de rotativa.
Qe5VJV4.jpg (183.97 KB; downloaded 7785 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

Exact ce banuiam....Un magazin se muta la -1 si îi trebuia vad...
Supermarketul Bebe Tei se mută mai aproape de metrou, pe coridorul care leagă mallul Sun Plaza de staţia Piaţa Sudului

http://www.zf.ro/companii/retail-agrobu...i-16175596

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

S-a redeschis corespondenta subterana Sun Plaza-M2.
Spre deosebire de varianta veche, care iesea undeva la inceputul mall-ului si central, actuala corespondenta este mult mai sinuoasa si se termina undeva in lateral (la H&M). Lumea era destul de derutata. Deocamdata foarte multe spatii goale pe stanga si pe dreapta. Nu stiu daca asa va ramane in final.
Oare liniile astea de pe pereti  reprezinta "grafică artistică pe o lungime de 40 metri semnată de austriacul Peter Kogler, una dintre cele mai de renumite şi apreciate personalităţi ale lumii artisitice internaţionale", asa cum spunea articolul recent  http://www.zf.ro/zf-24/altex-terranova-...a-16201409 ?
Locul vechilor scari rulante
Sun Plaza 1.jpg (55.11 KB; downloaded 7832 times)
Detalii "artistice"
Sun Plaza 2.jpg (55.71 KB; downloaded 7502 times)
Corespondenta sinuoasa, in forma de S
Sun Plaza 3.jpg (51.06 KB; downloaded 7483 times)
Actualele scari rulante care duc la parter
Sun Plaza 4.jpg (53.61 KB; downloaded 7494 times)

 


Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza TibiV

Mama, te iaa ameteala acolo...  :o

sab wrote:



Locul vechilor scari rulante

Care "vechi scari rulante", ca n-au fost niciodata ?!...
TibiV wrote:
Hai ca am gasit pozele din 11 septembrie...







In dreapa este tunelul spre M2, in stanga intrarea in Sun Plaza...




Asta daca poza lui sab este luata cam de unde este ultima mea poza....
Dar, recunosc, cu unduirile alea pe pereti nimic nu mai pare sigur... ;)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Pasaj de corespondenta M2 - Sun Plaza sab

TibiV wrote:
Care "vechi scari rulante", ca n-au fost niciodata ?!...

Pasajul pietonal are doua iesiri. Una la suprafata la intrarea in mall si alta direct in mall.
Tu ai pus poze cu varianta care iesea la suprafata, care, intr-adevar, nu are scari rulante, ci doar acele scari fixe iluminate cu led-uri. Insa daca mergeai drept inainte, dincolo de usa rotativa, erau mici magazinase pe stanga si pe dreapta si niste scari rulante care te scoteau la parterul mall-ului, deci in interior.
Doar nu credeai ca au facut ditamai pasajul subteran si s-au "inecat" inainte de destinatie, sa iesi la suprafata chiar inainte de intrarea in mall.
Si in ultima ta poza ta de mai sus, te rog sa observi ca lumea se indreapta spre rotativa, tocmai pentru ca pe acolo se ajungea direct in mall. Iar scarile fixe sunt pustii. :)
Uite o poza cu rulantele de care vorbesc ...
Sursa foto : http://www.zf.ro/companii/mallul-sun-pl...ma-6414531

P.S. Si eu am avut o senzatie ciudata acolo, de aceea am intrebat daca aceasta este marea opera de arta. Deh, nu te pui cu viziunea artistului...
np9j1751.jpg (20.42 KB; downloaded 7452 times)

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use