MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Piața Victoriei 1 și 2

137 posts, 44578 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Stațiile Piața Victoriei 1 și 2 andrei11

Despre accesele in statiile Victoriei

Statiile Victoriei beneficiaza de 2 accese, un acces de pe B-dul Lascar Catargiu si un acces de pe B-dul Aviatorilor.
In cele ce urmeaza o sa ne ocupam de accesul de pe B-dul Lascar Catargiu.
In fig.1 se observa accesul de pe ambele trotuare ale  bulevardului Lascar Catargiu, accese care se unesc intr-un mic pasaj subteran de subtraversare a bulevardului, independent de accesele la metrou. Dupa ce coboram in acest pasaj subteran avem 2 posibilitati, si anume sa ne indreptam sau spre Magistrala 1 sau spre Magistrala 2.
Spre Magistrala 1 putem folosi ambele accese, accesul 15 si accesul 23.
Daca vom folosiaccesul 15 vom putea beneficia de scarile rulante care dupa ce trecem de turnicheti ne coboara direct pe peron
Daca vom folosi accesul 23 dupa ce trecem de turnicheti vom fi obligati sa folosim scarile fixe.
Detaliul exact al acestor scari se afla in figura 2
In fig. 4 se observa usor cum avem acces direct la peronulmagistralei 1 folosind scarile rulante, iar in fig. 3 se observa accesul pe scarile fixe direct pe peron.

Spre Magistrala 2 trseul se desparte, functie de directia unde vrem sa ajungem, si anume daca vrem sa ajungem la Piata Romana obligatoriu trebuie sa folosim accesul 23 iar daca vrem sa ajungem in Pipera obligatoriu accesul 15.
In caz ca deja am validat titlul de calatorie si am incurcat cele 2 accese – acest lucru este valabil numai pentru magistrala 2, putem folosi punctul 13 pentru a schimba peroanele fara a mai composta un titlu de calatorie. Acest lucru se datoreaza faptului ca magistrala 2 are peroane dedicate pentru directiile de mers Pipera / Berceni, in limbaj mai popular „are peroane pe dreapta”.
Sperand ca schitele mele v-au fost de folos, sper sa nu va incurcati in schema de circulatie din statiile Victoriei si sa nu mai folositi niciodata punctul 13. Punctul 13 se poate folosi numai de catre cei care schimba magistralele in statie si vor neaparat sa-si cumpere merdenele sau sa foloseasca ( gratis ) WC – ul  public al statiei. In rest punctul 13 este inutil.
1.jpg (129.75 KB; downloaded 8091 times)
2.jpg (61.23 KB; downloaded 8085 times)
3.jpg (124.33 KB; downloaded 8089 times)
4.jpg (93.19 KB; downloaded 8091 times)
5.jpg (126.4 KB; downloaded 8084 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei andrei11

Profit de topicul deschis de M.A. si folosindu-ma de jocul de cuvinte din titlul topicului as vrea sa clarificam traseul liniei de legatura intre M 1 si M 2 in zona statiilor "Victoriei" precum si misterioasa "linie 3" de pe M1 si a amorsei false de pe magistrala M 2 la intersectia cu tunelul de legatura M 1 / M 2.
Pentru inceput voi publica "schita de lucru" a statiilor "Victoriei", dupa care vor urma mai multe comentarii.
Astept interventiile critice / ideile voastre.
Schitele de lucru puteti sa le luati / sa le modificati, sa le completati, nu este nici o suparare.
Imi ureaza cineva dintre voi "succes"  :?:  :roll:
poza 1.jpg (70.13 KB; downloaded 10387 times)
bibi.jpg (31.9 KB; downloaded 10357 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei andrei11

In poza nr 2 prezint schema liniilor, asa cum le intuiesc eu ca ar fi.
Detin o marturie extrem de pretioasa si adevarata a unei persoane care confirma fara drept de apel ca dupa ce se desprinde de M 1 si face curba la dreapta, linia de legatura M 1 / M 2 este foarte apropiata si paralela cu
linia 3 a statiei Victoriei ( M 1 ). ( deci linia mov si linia albastra )( linia mov este linia nr 3 si linia albastra este linia de leg. M 1 / M 2 )
Astazi voi prezenta numai poza nr 2, urmand ca viitoarele poze sa vi le prezint in zilele ce urmeaza.
Astept critici / comentarii.
poza nr 2.jpg (66.4 KB; downloaded 10289 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei andrei11

Fig. 3, o sectiune reprezentativa care ne lamureste pe deplin cum sunt "aranjate" liniile dupa momentul desprinderii liniei de leg. din M 1 si incadrarii ei in paralel cu statia M 1.
sc 1 - aa.jpg (61.74 KB; downloaded 10227 times)
fig. 3.jpg (56.02 KB; downloaded 10231 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei andrei11

Asa e cand n-ai ce face si M 5 a trecut in amintire.
Amplasamentul statiilor este exact asa cum l-am schitat eu, am solutie  la absolut orice intrebare pe care vreti sa mi-o puneti.  :shock:
Original M 1.jpg (101.79 KB; downloaded 10167 times)
M 1 actual.jpg (125.25 KB; downloaded 10161 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei misterr

Unde ai scris „Spațiu privat Metrorex” (pe nivelul lui M2) sînt niște buticuri (în capul scării rulante care urcă de la peronul lui M1). Vrei să spui că în spatele lor mai e ceva?

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei andrei11

Si in spatele si la dreapta si la stanga buticurilor,adica in spatele tuturor peretilor.
In mod categoric sunt spatii acolo, asa rezulta din schema.Schema este in mod sigur  corect executata. De asta sunt convins.
Inclusiv schitele care vor urma.  ;)
Evident scapari pot fi, dar daca sunt le voi corecta.

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei misterr

Ai avut dreptate, am băgat ochiul pe ușa către spațiile tehnice și sînt mai multe coridoare lungi care pleacă în direcții diferite (înainte / stînga / dreapta / înapoi), cu uși pe ambele părți.



Fotografie0895.jpg (105.39 KB; downloaded 10086 times)



Fotografie0898.jpg (124.17 KB; downloaded 10087 times)



Fotografie0900.jpg (67.09 KB; downloaded 10086 times)



Fotografie0904.jpg (89.35 KB; downloaded 10084 times)



Fotografie0901.jpg (102.86 KB; downloaded 10085 times)



Fotografie0906.jpg (89.89 KB; downloaded 10086 times)

 


Re: Pasajul de corespondenta M1-M2 de la Piata Victoriei rosetti61

Inedit - multe spatii tehnice; ce faceai daca te te vedea cineva? In vestibul s-a mai pastrat finisajul original de ceramica  -  la nivelul liniei a cazut tot, de bine ce a fost montat, din cauza vibratiilor de la M2 - se poate recrea modelul cu vopsea decorativa in locul bleului?

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

Nu v-am uitat cu noile sectiuni  precum si cu noul amplasament al legaturii statiilor de metrou cu tramvaiul. ( desene in sectiune, amplasamente reale in teren, etc ).
Inainte de toate as schita noile accese / pasaje subterane pietonale care sunt strict necesare in Piata Victoriei. Si ca sa nu ma critice din prima sustinatorii spatiilor tehnice unde Coana Leana - vanzatoarea de cartele sa poata dormi in liniste / sa manance, evident in pauzele de relaxare prevazute in stresanta meserie - am schitat si posibilul amplasament  unde spatiile tehnice care vor dispare vor trebui sa fie reconstituite.
Ce spuneti ?
Noile accese cu rosu, cu verde turnichetii si cu albasrtru accesul din statia de tramvai.
noi accese.jpg (49.4 KB; downloaded 9969 times)
realocare.jpg (128.65 KB; downloaded 9993 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

O alta sectiune interesanta.
Am pus in paralel si sectiunea A-A ca sa va dati seama de dinamica miscarii.
Va urma o sectiune extrem de interesanta, unde linia de legatura nu va mai fi la nivelul lui M 1 si a liniei 3.
Sect. C - C a.jpg (63.33 KB; downloaded 9908 times)
Sectiunea C-Cb.jpg (62.33 KB; downloaded 9907 times)
Sectiunea A-A.jpg (60.09 KB; downloaded 9909 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

O sectiune "tare" -->  B - B.
Atrag atentia ca nu e tocmai corect executata, dar o las asa ca sa va descurcati cu  citirea ei. Bine, nici gresita fundamental nu e.
Ceea ce ne intereseaza in sectiunea B-B este faptul ca linia de legatura M 1 / M 2 iese din gabaritul peretelui mulat si incepe sa urce ( daca ne referim la sensul M 1 / M 2 ). Asta trebuie sa observati din sectiunea B-B.  Restul sunt aspecte "artistice" ca sa ne mai destindem si noi in week end.
Sectiunea e facuta la scara  :!:
sc bb 1.jpg (66.68 KB; downloaded 9852 times)
sect bb 2.jpg (130.19 KB; downloaded 9851 times)
Sectiunea B-B.jpg (91.95 KB; downloaded 9850 times)

Va urma sectiunea D-D, care e mult mai simpla ca B-B !

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 misterr

Sectiunea B-B.png (189.62 KB; downloaded 9778 times)

 


Re: Comentarii despre statiile Piata Victoriei 1 si 2 andrei11

S-ar putea sa ai dreptate si tu.
E foarte plauzibila si varianta de mai jos.
SS - 1.jpg (65.95 KB; downloaded 9535 times)
SS - 2.jpg (49.03 KB; downloaded 9537 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use