MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Eroilor 1 și 2

104 posts, 23603 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Stațiile Eroilor 1 și 2 icee

https://forum.metrouusor.com/viewtopic.p ... #p275205
Linia 4 ar fi trebuit sa fie Linia spre Gara..
Iar Linia 2 linia spre Industriilor. :roll:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 cris_m

Stiu ca parca s-a mai discutat, dar de ce nu s-au facut niste minime modificari sa se poata pleca asa?

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Simplu, a pus piciorul în prag U.E. și a zis niet fonduri pentru Eroilor - Industriilor, pentru că Eroilor -  Industriilor nu e o magistrală, e un racord. Drept urmare s-a născut M 3 Militari - Sat Cățelu și nu a mai fost nevoie de linia respectivă ( linia 4 ).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Daca ne aducem aminte, trebuia sa fie o linie la care metroul deschidea usile si pe stanga si pe dreapta. Nu stim care este aceea... Oricat am intors acel articol pe toate partile, nu am ajuns la o concluzie despre ce doreau sa faca si de ce au spart acel perete.  Si singura persoana care stie, ne-a lasat "in ceata"... :lol:
Cert este ca ceva au vrut sa faca, la ditamai lucrarea. Posibil sa fie cum spune andrei11, ca finantarea pentru tronsonul NG-AS sa fi fost conditionata de o magistrala 3 Preciziei- AS. Pentru ca, daca era dupa ei, ar fi vrut sa-i implineasca visul lui Ceausescu, anume 2 magistrale mari si muuuulte racorduri.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 cris_m

Adevarul e ca aceasta investitie este una foarte mare, sa dai cu o "spoiala" pe peretele acela si sa pui niste gresie la peron... ce sa mai, face cat o magistrala noua. Saracul Rex nu isi permite asememea lux... vai de noi :roll:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Cand spuneam ca a fost o ditamai lucrare, ma refeream la spartul peretelui de beton de cca 1m grosime dintre liniile 2 si 4. :)
Revenind on-topic, de cateva zile se aud pickhammere in statia Eroilor, semn ca se sparge ceva la suprafata. Cred ca nu este inca vorba de planseu, mai ales ca nu au ingradit zone de la peron.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 icee

sab wrote:
Cand spuneam ca a fost o ditamai lucrare, ma refeream la spartul peretelui de beton de cca 1m grosime dintre liniile 2 si 4. :)
Revenind on-topic, de cateva zile se aud pickhammere in statia Eroilor, semn ca se sparge ceva la suprafata. Cred ca nu este inca vorba de planseu, mai ales ca nu au ingradit zone de la peron.


Arcadele alea sunt din constructia initiala, nu sunt "sparte"...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Eu imi aduc aminte destul de bine ca am prins lucrarea, cand spargeau peretele. Cred ca am si o poza cu statia Eroilor, asa cum era initial, sa o caut..
Si poza... :)
p1090243_dec_209.jpg (472.77 KB; downloaded 6307 times)

 



Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 shoppy

La cum s-au construit lucruri si s-au demolat inainte sa fie terminate sau au ramas nefolosite ce sa mai spunem, Gara de Nord s-a inceput pe 2 nivele si apoi s-a modificat, la Crangasi avem linia 3 nefolosita si tot asa.
Cred ca initial s-au gandit ca la Eroilor trebuie sa stea 2 rezerve calde, la linia 4 pentru M1 si la linia 5 pentru M3, dupa care a venit unu si a propus ca, criteriu de performanta si lungimea de peroane, asa ca au zis ca fac linia 4 cu peron si asa creste valoarea, dupa care s-au convins ca nu exista conexiunile necesare pentru folosirea ei intr-un mod fiabil, asa ca am ramas cu performanta crescuta dar nefolosita.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Hai să vă destind cu o scriere din ziar.( Prin bunăvoința d-lui ing. Mihai Bucşan - ziarul "Cotidianul" - anul 1996. )
( viewtopic.php?f=21&t=143&start=1148#p172242 )
7-7-2018 1-19-52 PM.jpg (136.65 KB; downloaded 5911 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 rosetti61

Se bate cap in cap o  informație: doua peroane pentru Industriilor, dar metroul care vine din Militari va deschide usile pe ambele parti. Da cu virgula.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 punmeister

În 95-96 Metrorex inca era RA, mai exact Regia de Exploatare a Metroului Bucurestean. Abia in 1999 REMB a devenit Metrorex.

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 TibiV

Pacat ca "dăștăptul" de ziarist nu a incercat sa si deseneze ceea ce a scris...
Articolul ar fi astepat si azi "bunul de tipar"...
:lol:  :lol:  :lol:

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use