MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

223 posts, 86925 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii shoppy

Asa si TGV-ul ar trebui sa aiba geamuri rabatabile, ca poate se strica si se opreste in camp la soare la 40 de grade, si nu are...

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii survola

Acum văd că se fac CV pe fiecare interstatie. Așa s-a făcut și înainte, pe M1/2/3?
Dacă nu, se poate și fără sau e una dintre indicațiile prețioase pentru a face economii, ca și reducerea numărului de accese?

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

Normal e cu CV pe fiecare interstatie, cat mai la mijloc...
Luati-le si voi la numarat, ca nu e asa de greu, interstatie cu interstatie...
:bere:

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii andrei11

Sunt multe lipsa, de aceea e pusă  intrebarea. Iti spun eu doua : Nu stiu unde e CV- ul pentru Victoriei - Stefan cel Mare. Sigur nu exista intre Obor si Piata Iancului. Intre Crangasi si Petrache Poenaru iar e lipsa. ( Daca nu cumva e la strand ). Tot asa, nu mi-e clar unde e CV - ul intre Mihai Bravu si Dristor. Si mai sunt exemple.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Bogdan MD

Intre Mihai Bravu si Dristor sunt destul de sigur ca e langa Lukoil cum cobori dinspre Vitan. Acolo mereu ma loveste un val de caldura cand cobor spre metrou. Despre restul, n-am idee.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

andrei11 wrote:
Sunt multe lipsa, de aceea e pusă  intrebarea. Iti spun eu doua : Nu stiu unde e CV- ul pentru Victoriei - Stefan cel Mare. Sigur nu exista intre Obor si Piata Iancului. Intre Crangasi si Petrache Poenaru iar e lipsa. ( Daca nu cumva e la strand ). Tot asa, nu mi-e clar unde e CV - ul intre Mihai Bravu si Dristor. Si mai sunt exemple.

Nu sunt lipsa, sunt plasate 'excentric'...
Spre exemplu, intre Victoriei - Stefanel babanu e la capatul pasajului auto pe dreapta intre cladiri...

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Trole

andrei11 wrote:
Sigur nu exista intre Obor si Piata Iancului.


Centrala de ventilație la mijlocul interstației nu știu să fie, dar o priză de aer există la ieșirea din stația Obor. Este integrată acum între șinele tramvaiului, spre str. Chiristigiilor, exact lângă capătul pasajului construit pentru tramvai, care s-a și tasat și a necesitat o intervenție într-un weekend.
Priza aer..jpg (35.63 KB; downloaded 4987 times)

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

Intre Dinamo si Obor CVul e vis-a-vis de spitalul Colentina tot pe partea dreapta...
Nu le mai tin minte exact chiar pe toate dar va asigur ca sunt, partea proasta e ca sunt spre capetele interstatiei si nu pe mijloc...
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii sab

In general nu s-au prevazut spatii speciale pentru CV. S-au executat de obicei acolo unde s-au introdus scuturile.
De ex in Militari eu nu stiu sa fi existat vreuna intre Lujerului si Pacii. Doar in parculetul de la Pacii, cu cativa metri inainte de statie poate sa fie . Acolo exista o intrerupere a tunelurilor, semn ca este locul prin care s-au introdus atat scuturile care au sapat catre Lujerului, cat si scuturile care au sapat mica portiune ramasa pana la Pacii.
Politehnica-Lujerului iar nu stiu sa existe,nici macar spre capete, tunelul este neintrerupt .
Dar este impropriu sa spui CV interstatie cand este la capatul interstatiei, la cca 2km de cealalata statie.

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

mcosmin wrote:
Sfanta mare macaroana, avem ventilatie in pasajul de la Unirii...

Ia puneti mana si faceti voi mai mult si mai bine ca vad ca in vorbe va dati foarte destepti, sfortosi si grozavi...
8-)
___________________________
Am spus ca M4 a incercat sa se inspire din U3, dar nu mi-e rusine nici cu Basarab peronul in tunel fata de U1!
Din pacate nu aveam nici toate mijloacele tehnice si nici resursele financiare pentru a mentine stacheta la acelasi nivel suficient de ridicat...dar macar trebuia incercat!
:bere:
Cel putin acum mijloacele tehnice le-am avea...dar nu misca nimeni nimic...
:(

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou mcosmin

@ Guru, ai inteles gresit, am fost 100% uimit pentru ca acum avem ventilatie în pasaj la Unirii, ventilație  care lipsea cu desavarsire acum un an.

:bere:  :ZUR:

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou subway guru

@mcosmin
Sincer, treaba cu ventilatia mi-a scapat, ca nimeni nu e mafalda sa le stie pe toate!
Ceva detalii suplimentare?
Despre ce e vorba concret?

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou Adrian Rosca

Au uitat usile deschise si s-a facut curent.  :lol:   :bere:

 


Re: Modernizarea statiilor de metrou mcosmin

Guru, nu am detalii.  Altele decat ca am observat tavanul cu gaurele si un curent de aer ce iese din ele, fortat, deci exista ceva ventilație. Nu e ceva sa te dea pe spate, dar circula aerul.

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use