MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

223 posts, 87826 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Florinds

Ca sa vorbim si practic:

Umiditatea cred eu ca este problema mai mare si nu caldura.
Umiditatea poate fi redusa prin ventilatie, prin instalarea de AC sau dezumidificatoare gigant.
Dezmudificatoarele au ca efect secundar cresterea temperaturii, insa este de preferat o temperatura mai mare si umiditate mai mica decat invers.
Vorbim bineinteles de cazuri normale, nu de cele in care nu mai exista umiditate si ti se usuca ochii si trebuie sa pui apa pe calorifer sau sa folosesti umidificator.

Concluzia? AC sau dezumidificatoare si colectarea apei rezultate, astfel umiditatea nu va reveni in statii si tunel. Atentie, apa este demineralizata, a nu se uda florile cu ea. :)

Nu uitati ca oamenii din trenuri mai si respira.

PS: acasa nu am geam la baie si este incredibil cat confort mi-a oferit un dezumidificator electric, aburul si condensul sunt eliminate complet cu pretul a 200 W.
Cred totusi ca aceste dezumidicatoare ar consuma o cantitate enorma de energie electrica.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii mcosmin

Ai dreptate, umiditatea este problema, asta am spus inca de la inceput, dar am fost deturnat de la subiect.
Si la o temperatura de 25-26 de grade (compromis) in tren cu o umiditate de 50% este OK, si ca respiratie si la comfort.

Problema se manifesta la CAF-uri in special, care au ventilatia subdimensionata. Si BM-urile sufera, dar nu la fel de mult.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii sab

Inteleg ca nici Bombardierele nu erau asa "performante" la inceput . Adica le lipseau acele panouri cu gaurele.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii mcosmin

Important este ca s-au adaugat, deci o posibilitate de "upgrade" ar exista.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii aztec

Sa nu uitam microclimatul....la nivelul fiecarei persoane.
Toate calculele se dau peste cap atunci cand punem in calcul temperatura, umiditatea si aglomeratia.
Una este 26 grade afara si in metrou cand esti in tricou si alta este 5grade afara si 23 la metrou tu fiind in imbracat in geaca de puf de iarna, aglomeratie de nu trebuie sa te ti de bara ca nu ai loc sa cazi.
Bine..poti da geaca jos...dar cum o tii?
Tu incepi sa transpiri fara a te racori ca nu ai cum. Te supraincingi

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii zapacitu

Si eu am spus asta, dar m-au dat la o parte cu grafice si teoria confortului...

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii mcosmin

Graficul ala e foarte relevant. Ca sa iei in considerare hainele, mai pui cateva grade in plus la temperatura ambientala.
Deci daca in tren sunt 20, mai pui inca 5 ca sa compensezi hainele, si te uiti pe coloana lui 25.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

Astea sunt 'supozitii'...ia-ti un termometru din ala electronic cu senzor exterior si fa-ti niste determinari concrete pentru a-ti sustine ipotezele...costa mai nimic!...dar ar da oarece greutate discutiilor si ipotezelor...o mini statie meteo ar da si corelarea cu umiditatea relativa si atunci ai avea o imagine mult mai clara...hai mai baieti, 'benzinarii' au pus mana de la mana sa se doteze cu 'drone' profesionale, noi nu suntem in stare sa punem 'la bataie' un amarat de termometru???...sau un higrometru???
:twisted:
Ca altfel e simplu...muieti-is posmagii???
:twisted:
Asa de ce n-am cere 600000 de sisteme A/C portabile, cate unul individual pentru fiecare pasager...
:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
Si n-o mai 'aburiti' cu cate grade aveti sub pufoaica, conteaza doar 'ce trageti pe nas'!
:bere:

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii subway guru

zapacitu wrote:
Si eu am spus asta, dar m-au dat la o parte cu grafice si teoria confortului...

Si bine ti-au facut...acum esti cu mult mai destept si documentat!...ca de habarnisti e plina lumea, de nu mai ai loc de ei...trebuie doar sa ai bunavointa sa bagi 'la dibla'!
:bere:

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii mcosmin

subway guru wrote:
Si n-o mai 'aburiti' cu cate grade aveti sub pufoaica, conteaza doar 'ce trageti pe nas'!
:bere:


Aici gresesti.
Dupa logica asta, nu ar mai avea rost sa purtam haine, animalele nu ar mai avea blana, ca mereu am fi la temperatura ambientala. Cea ce e fals.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Florinds

Mcosmin, cred ca era o gluma...

Dar @guru, si eu zic voi sa nu o mai aburiti si sa dati drumul la ventilatie in tunel... + AC-uri...

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii shoppy

Defapt asta cu ventilatia in tunel este cea mai buna gluma :lol: , apropo, raspunsul la intrebare s-a dat, dar vad ca pauza continua, a iesit din sant si a luat-o pe aratura.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii mcosmin

Pai nu au bani, ce nu ati inteles? D-aia nu se pun AC-uri, mergem dupa trendul pus de licitatia CAF - bani putini, profit maxim.

Guru tot incearca sa ne abureasca cu ventilatia in tunele si toate cele.

 


Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii Florinds

shoppy wrote:
Defapt asta cu ventilatia in tunel este cea mai buna gluma :lol: , apropo, raspunsul la intrebare s-a dat, dar vad ca pauza continua, a iesit din sant si a luat-o pe aratura.


Unii cu mapa si altii cu sapa. :)))

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use