MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Secțiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa )

98 posts, 55630 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

BodoMinea wrote:
Filmare integrală Republica - Pantelimon din spatele (finele) trenului.( nr 1 )




Și retur Pantelimon - Republica + o staționare în tunel. Filmare din faţă spre spatele trenului.  ( nr. 2 )




________________
Interventie andrei 11. Deoarece aceste filmari vor fi foarte importante in continuare, ca sa nu creem confuzie, le-am numerotat nr 1 si nr 2.

Foooarte 'edificatoare'... :mrgreen:
E clar...la curbe sinele troznesc!
Si betivivanii aia adormiti au facut o cursa gratis ca sa se trezeasca?
:bere:

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

andrei11 wrote:
Ok, finalizam prima parte a topicului cu curba de sub  Industriilor  sub Magnetului...

Intrarea in curba e ceva mai la stanga, curba e mai larga datorita racordarilor clotoide, iesirea nu e pe langa coltul scolii ci pe sub coltul scolii
:mrgreen:
sab wrote:
Nici eu nu m-am prins cum este in acel S, insa cred ca nici intrarea pe Magnetului nu este chiar asa cum ai figurat-o tu. Mai degraba este in genul acesta (am figurat cu verde),  cu mai multe case subtraversate in zona Deltei-Meiului. Stiu ca a existat un articol care spunea ca erau multe reclamatii de la locuitorii acestor strazi, ori in varianta ta, Deltei nu are nicio treaba cu tunelul, iar Meiului foarte putin.
Cladirea pe care o subtraversezi tu cred ca este gradinita veche, ori nu cred ca tunelul este pe sub ea. Este foarte posibil ca tunelul sa fie exact intre gradinita veche si cea noua. Daca nu, gradinita noua este facuta pe tunel.

Cald, cald, cald, caldutz!
:ugeek:
andrei11 wrote:
Pentru cine vrea sa urmareasca cu atentie recomand ca plansa de mai jos sa fie scoasa la o imprimanta color, ceea ce nu ma indoiesc ca este destul de facil pentru multi din cititorii / userii nostrii.
Plansa de mai jos este in stricta legatura - asa cum am mai spus -cu primul film al colegului nostru Bodo Minea.
Pe plansa sunt notate minutele din filmulet unde se gaseste la momentul respectiv fata trenului ( F ) sau spatela trenului ( S )....Nu inteleg absolut deloc  -  probabil ca vor apare si unele comentarii la acest aspect - care este traseul tunelului in dreptunghiul verde cu rame galbene...
Urmariti inca odata cu atentie parcursul trenului in dreptunghiul  verde  intre minutele 2:11 si 3:05.
Poate isi mai spune  si altcineva  parerea.

Curba aia de iesire e usor mai la dreapta... :mrgreen:
sab wrote:
Am gasit unde salvasem articolul de care vorbeam, cu reclamatiile locuitorilor din zona. Din pacate, nu mai gasesc articolul asta pe net acum, asa ca nu am cum sa pun link-ul. Cica detaliile tehnice sunt date de inginerul din cadrul Metrorex Ionescu Constantin. Contextul este ca depoul Pantelimon fusese construit in avans si, cum fosta M3 isi schimbase traseul, depoul nu avea legatura cu restul retelei, fiind folosit ca depozit de ...cartofi.
...

Habar nu avea avea IEMB (actual Metrorex) la ora aia ce se intampla...erau doar beneficiar de investitie nu investitor...
Responsabil de investitie era IMB (actual Metroul SA)
Deci...asculta la guru ca le stie mai bine!
:bere:
Daca vrei neaparat comentam cuvant cu cuvant, cu cineva care chiar a luat acele decizii... :mrgreen:
spre deosebire de cineva care povesteste ce au facut altii!
:bere:

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) TibiV

guru
am făcut traseul ăla de 3 ori cu andrei11, curba aia nu se justifică...
Sunt 3,5-4 metri dezaxare pe Magnetului...
Nu pot să cred că la virajele alea traseul rămâne doar sub Magnetului...
Poţi să mă contrazici, căci poate citesc şi oamenii lui Putin forumul ăsta... :)
Dar clar "doar sub Magnetului" nu este o explicaţie....

Sau cel puţin mie o astfel de explicaţie nu mi se pare credibilă...

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Fara panica, colegul # oache81 a gasit tabelul cu bornele kilometrice, raza curbelor, pante / rampe, viteze, etc. Este in curs de procesare tabelul.  :D  :mrgreen:
Va iesi cevafoarte documentat.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) cris_m

Care sa fie explicatia la strada Magnetului? Un Magnetic Hill poate -
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Magnetic_Hill_(Moncton) :lol:

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

subway guru wrote:
Si betivivanii aia adormiti au facut o cursa gratis ca sa se trezeasca?
:bere:

:?:  :!:   :(

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

TibiV wrote:
guru
am făcut traseul ăla de 3 ori cu andrei11, curba aia nu se justifică...
Sunt 3,5-4 metri dezaxare pe Magnetului...
Nu pot să cred că la virajele alea traseul rămâne doar sub Magnetului...
Poţi să mă contrazici, căci poate citesc şi oamenii lui Putin forumul ăsta... :)
Dar clar "doar sub Magnetului" nu este o explicaţie....

Sau cel puţin mie o astfel de explicaţie nu mi se pare credibilă...

Daca nu ma crezi e treaba ta...
Daca ar fi altfel...la tasarile pe care le producea scutul 23August, ar fi fost tot cartierul 'vraiste'!
:lol:
Daca vreti sa va apropiati de adevar, va ajut.
Daca vreti doar sa aberati, nu contati pe mine!
:bere:

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Sunt 2 posibilitati :
1) Tunelul construit de voi sa fie si cel din teren.
2) Tunelul din teren sa fie altul decat cel proiectat de voi, proiectat si construit de S.C. Carpati ( parca asa se numea pe vremea comunistilor ).
Oricum ne ( va ) agitam ( agitati )  degeaba, avem tabelul cu curbele, lungimile, razele, etc, etc, o clipa ragaz sa calculez traseele si totul iese la iveala.
Repet, desi luam putin peste picior, avem filmarea numarul 1 ale colegului Bodo Minea. Da, este edificatoare mai ales pentru cei care nu ajung pe acolo. Esential dinfilmarea nr 1 este intevalul de aproape un minut,intre minutele 2 : 11 si 3 : 05.
In tabelul (re)descoperit de colegul # oache81 avem toti parametrii tunelului. Ceea ce-mi lipseste este insa timpul. Azi n-am avut, sper ca maine ( duminica ) sa incep calculele.
Si mai avem ceva in tabelul acela, tunelul celalalt, care da in remiza. Avem la fix unde se termina remiza.
Poate guru stie ceva de aceasta remiza, cum arata in interior ? Are un peron de serviciu, e facuta in sapatura deschisa, etc, etc. Oricum are un acces la suprafata fotografiat si vazut chiar de subsemnatul.
Recunosc, si pe mine ma deruteaza acea dezaxare a strazii. La suprafata nu e mai mare de o banda de circulatie ( 3,5 m ).
Totusi in intervalul mentionat din filmul nr 1 ( adica in intervalul 2:11 si 3:05 ) metroul are un parcurs curios. Din punctul meu de vedere. Tabelul lui oache 81 si filmarea lui Bodo Minea va rezolva semnul de intrebare...Cu  siguranta.
Si o completare. Va mai amintiti de poza aceasta  postata acum ceva vreme ?
1-30-2016 11-28-53 PM.png (22.04 KB; downloaded 5589 times)
Am formula de calcul. Avem asadar raza curbei din tabelul lui oache81, avem lungimea curbei, calculam imediat si cu cat se abate traseul tunelului daca ar fi continuat drept.
Mi-ar fi trebuit - recunosc - si o busola, poate fac rost de ea, dar merge si fara.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

Tunelul a fost construit de fostul ELCS (actualmente Tungal), n-are treba trustul Carpati, aia se ocupa de Vila Lac!
:lol:  :lol:  :lol:
N-ai decat sa aberezi...e doar problema ta, nu a mea!
:ugeek:
Stii ce faci tu? Incerci sa explici unei mame (adica mandea) ca puradelul nu e al ei ci al tau!
Rusinica!
:bere:

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Da, mai stii, poate iese acolo, la Vila Lac.  :lol:  :lol:
Hai "sa facem  pace" cateva zile pana ce sunt gata cu calculele  / desenele.
Promit ca o sa iasa ceva documentat si inteligibil. Numai sa gasesc timpul ala disponibil.
:bere:
De ce sa aberez ?
Daca iese din calcule traseul, aia e. Eu nu  ma indoiesc ca o sa iasa, dar de ce sa nu fac incercarea ? Oricum nu costa nici un ban si sper sa fie gata inainte sa dea PGMB - ul drumul la tramvai pe Iancului.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

Pai asta ma intreb si eu, de ce aberezi...ca te stiam om serios!
:bere:
P.S.
Daca mergi doar pe curbe circulare o dai in balarii, la metrou toate curbele circulare au in fata si in spate portiuni lungi de racordare cu clotoide

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) aztec

Pai lucrand cu informatii publice.. andrei vrea sa traseze tunelul. Ok...  
Dar sa nu fie ca si cu bicicleta... sa iasa altceva. Si altundeva.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Asta e clar, clotoide sunt.
Ceea ce voi face eu nu este evident un studiu stiintific ci strict la nivel de forum. Si o sa iasa asa cum trebuie.  ;)
N-am nici o indoiala.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

Numai daca ar avea toate informatiile relevante...din pacate nu le are...pe toate :ugeek: iar pe cele relevante 'la prima mana' refuza sa le creada!
:mrgreen:
Rezultatul e previzibil, eu o sa-i repet ca pamantul e rotund, el o s-o tina langa ca e plat!
:bere:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use