MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Secțiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa )

98 posts, 55077 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Uitati si schita, analizati-o cu rabdare. E o treaba care nu o inteleg  sau imi joaca subteranul o festa la distante ! Stiu ca subteranul poate deforma perceptia noastra asupra spatiului, in sensul ca "il lungeste".
Precizari
Trenul a fost un BM
Eu am stat lipit de fundul trenului. Un BM parca are vreo 105 m lungime.
Magnetului.png (553.9 KB; downloaded 5853 times)

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

114 intre tampoane...harta nu prea mai seamana cu ce era acolo in '89...
Coltul scolii e punct obligat...si cladirea de la capatul celalt spre Catelu e subtraversata...curba de iesire...
Iar dezaxarea e esentiala, traseul tunelului a urmat indeaproape strada, dar metroul nu stie sa circule cu 'trepte'!
:lol:
Curbe, contracurbe...de la sine inteles...

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

:bere:
Concluzie
Cine vrea sa faca o excursie pe Magnetului ( in principiu nu dureaza mai mult de o ora / o ora si jumatate )  sa ma contacteze pe MP sau la club ( cine nu are MP ). Aduc eu o schita ( o multiplic in mai multe exemplare ) pe care sa o  mâzgălim in voie, fiecare cum doreste. Numai sa aveti  la voi ceva de scris si ceva pe ce sa scrieti. Daca suntem mai multi ne impartim in observatii, unii observa palierele, altii curbele, altii semnalele luminoase de la Republica,  vedem noi.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) freyutz

URANUS wrote:
Intrebare off-topic: De unde se alimenteaza trenurile care merg pe linia aia de deasupra depoului, ca nu vad nici sina a treia si nici fir de contact? Sunt trase de un vehicul diesel? Sigur e pentru metrou acea linie?


Linia aia curba, este continuarea liniei pe care este montat strungul. In functie de vagonul care necesita strunjire, restul trenului sta afara. Tractiunea se face acolo cu locomotiva diesel. Totodata, linia asta poate fi folosita si ca punct de intoarcere a ramelor, dar nu stiu sa se fi folosit vreodata pentru asta. Intoarcerea stiu ca se face in general doar la Industriilor.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Dar de ce sa le intoarca ?

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Pentru a 3-a oara in ultimele 3 zile pe sub Magnetului...Mie tot nu-mi iese traseul...Se mai inscrie cineva in excursie ?
Daca dupa ce pleaca din Republica se inscrie pe Magnetului pe la coltul  scolii  inseamna ca gradinita e pe tunel.
Inseamna ca inainte sa ajunga la str Rosu Nicolae iese sigur de pe Magnetului, nu are  cum... Mai pun odata "dezaxarea" Magnetului la intersectia cu Rosu Nicolae.
Sau nu intra pe sub Magnetului  dar iese de sub Magnetului la sos Garii Catelu.
Sau simturile mele sunt megainselate de aparente...
Repet, iau  de buna spusele lui guru, dar ceva nu se leaga...
Fig 1 dezaxarea aproape nesemificativa a strazii Magnetului :
12-20-2015 8-18-21 PM.png (1.01 MB; downloaded 6126 times)

Fig 2 asa cred eu ca e traseul tunelului. Repet, sau simturile mele imi joaca o megafesta.
Magnetului 1.png (1.2 MB; downloaded 6126 times)

Dupa ce se inscrie pe Magnetului si dupa ce parcurge aproximativ o lungime de tren trenul se angajeaza intr-un zig zag stanga / dreapta extrem de lung, prima curba la stanga aproximativ 150 m in conditiile in care stand in ultimul vagon eu vedeam numai vagoanele 6, 5 si 4 apoi un palier "oblic" de aproximativ 140 m apoi o curba la dreapta.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) subway guru

Nu vrei sa asculti deloc si desenezi degeaba daca nu asculti.
Ti-am spus ca tunelul iese in Magnetului pe sub coltul scolii prin curtea ce era odata intre scoala si vechea gradinita si pe sub casa care e pe coltul strazii ce trece prin spatele scolii si trece fix prin mijlocul intersectiei cu N. Rosu, S-ul ala e muuult mai dulce, doar cat sa rezolve frangerea strazii...
Portiunea de sub scoala/gradinita o recunosti usor, cale pe beton cu traverse de plastic (solutia vieneza antivibratii).
Iesirea de pe Magnetului in Catelu e pe sub ultima parcela in diagonala acesteia.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Nici o problema, e cum spui tu, in tunel se vad altfel lucrurile, se deformeaza spatiile...
Pe saptamana viitoare cu oarece concluzii.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) 133 313

Eu nu tin minte ca din dreptul remizei pana la Antilopa trenul sa coteasca vreodata la dreapta... Coteste dreapta la iesirea din Republica, unde coteste si trenul de deasupra pe langa statia electrica, apoi coteste stanga, merge tot drept, trece de remiza si apoi prima la stanga, subtraverseaza trenul, intra sub perimetrul scoala-gradinita unde merge un interval oarecum drept printre ele, apoi stanga sa se incadreaze oarecum in axul Magnetului de unde tot drept pana la iesirea in Catelu unde face iar stanga si urca dar tot drept pana in Antilopa.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Ba coteste, daca tot umbli zilele acestea du-te pana acolo, poate ma ajuti si pe mine cu inca o observatie. Stai in fundul trenului ca vezi mai bine...Dupa ce intra pe sub Magnetului si parcurge o lungime de tren se face un zig zag mare de tot ( intercalat si cu un palier ) dupa care dupa inca 110 m face stanga sub sos Garii Catelu.

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) freyutz

andrei11 wrote:
Dar de ce sa le intoarca ?


Ramele IVA se intorc periodic. Motivul exact nu-l stiu, dar am inteles ca ar avea de-a face cu uzura rotilor.

BM/CAF nu au fost intoarse pana acum de cand au venit :)

 


Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

O problema simpla care evident are legatura cu discutia noastra :
Avem un cerc de raza R si stim si lungimea arcului de cerc ab = L.
Sa se calculeze lungimea corzii ab.
Ne ajuta cineva mai aproape de problemele trigonometrice / geometrice de liceu ?
Mii de multumiri.
12-21-2015 12-24-34 PM.png (58.62 KB; downloaded 6023 times)

 



Re: Sectiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Impresii din teren
Statia de metrou Pantelimon ( Antilopa ) / M 1
Statia de metrou este situata in zona Parcului in afara partii carosabile a soselei Gara Catelu.
Beneficiaza de 2 intrari, una pentru publicul calator ( 1 )  si alta de serviciu, la ora actuala parasita. ( 2 ).
1-19-2016 10-45-03 AM.png (2.49 MB; downloaded 5809 times)
Cam asa arata la ora actuala accesul parasit, am impresia ca nici nu exista legatura reala ca statia, posibil sa ma insel.
Accesul parasit
pa.png (838.41 KB; downloaded 5808 times)

In continuare urmatorul punct interesant este chepengul aflat aproximativ in dreptulstrazii Cicoarei, in parc. Este un punct interesant si esential, aici aflandu-se practic PLS - ul tunelului Antilopa - Republica. De ce cred eu ca este  PLS si nu PSS voi explica cu alta ocazie.
1-19-2016 11-04-39 AM.png (2.22 MB; downloaded 5809 times)
Am schitat si traseul tunelului care face o usoara fandare de la iesirea din statie la PLS.Atasez si PLS - ul / chepengul pozat de subsemnatul cu putin timp inainte de Anul Nou.
1.png (1.65 MB; downloaded 5807 times)
2.png (1.63 MB; downloaded 5806 times)
3.JPG (532.78 KB; downloaded 5808 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use