MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Secțiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa )

98 posts, 55588 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Secțiunea Republica - Pantelimon ( Antilopa ) andrei11

Intre Republica si Antilopa sunt un tip de case.
Pe Elisabeta si Pache sunt alt tip.
Si sa nu uitam ca intre Republica si Antilopa se circula cu 25 km / h.
Si statia intermediara intre Mosilor si Iancului care nu exista in cazul Republica.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Adevarat. Dar repet, trece FIX PE SUB case, nu la frontul stradal. Oricum lucrurile nu se schimba in bine ci in mai rau, incearca sa deviezi plimbarea si pe strada Plantelor sa vezi ce frumos arata un balcon deasupra trotuarului.
Edit. Ce zici, este loc aici de o statie cu peroane laterale ingustate la maxim?
http://maps.google.com/?ll=44.438849,26 ... 43,,0,7.51
Intra metroul pe sub Pache si dispare tramvaiul, ramanand 311 si 135.

 


Re: Discutii generale: M5 Eroilor - Iancului andrei11

Trebuie sa te corectez.
Sunt afectate o parte din casele de pe strazile Deltei / Meiului / Magnetului ( printre care si o gradinita, da mai mult e spatiu verde pe acolo ), apoi tunelul o ia fix pe sub Magnetului, pe mijlocul strazii. Spre Antilopa dupa informatiile mele nu este afectata nici o casa pentru ca curba e prin parc. Practic sunt numai vreo 10 - 12 case cu tunel pe sub ele.Pe sub Elisabeta / Pache va fi cu totul altceva. Ma tot gandesc daca  vor face o "intermediară" intre Mosilor si Iancului pentru ca nu au decat 2 locuri unde pot sa o amplaseze. Doua locuri extrem de apropiate unul de celalalt. Deci ori unul ori altul. Si foarte strampte amandoua, o sa fie o adevarata provocare organizarea de santier.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Ai ajuns prea departe cu metroul acolo. Nu trece de Pietroselului. Cele mai afectate au fost Tufanica si Magura Mare, care de altfel s-au si asfaltat  primele mult "inainte de vreme", adica mult inaintea restului.

 


Re: Discutii generale: M5 Eroilor - Iancului andrei11

Imposibil. Intre Cicoarei si Racatau este sub Sos Garii Catelu, paralel cu axul soselei Garii Catelu, ba usor indreptat inspre lac. De fapt nici macar sub strada, e prin parc. Eu merg pe mana Magnetului.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Hai sa termin cu asta off-topicul. Inainte de Racatau vine pe sub case si incepe curba inainte de intrarea sub Sosea. De de la Racatau pana la Magnetului-prelungire mai sunt 3 strazi...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate survola

Si daca nu se fac doua tunele circulare, ci galerie ca intre Universitate si Romana? Cat ar fi atunci latimea?
Adancimea mai mare cred ca va fi necesara, oricum...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

De la Republica la Antilopa traseul e in forma de U intors, cu traversarea cartierului fix in axul strazii Magnetului (strada cu doua benzi+trotuare=socotiti si voi cat e de 'lata') si nu se subtraverseaza decat cateva case in curbele de intrare/iesire (inspre Republica e pe la coltul gradinitei)...acoperirea minima cu pamant e de 4,50m...bag mana in foc ca ne 'trage' andrei11 o schitzulica...la moment! ;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Este adevarat ca m-am mutat din zona inainte de terminarea metroului, dar fostii vecini au cu totul alta varianta. In fine, nu pot eu sa combat "oficialitatile". Poate ca a fost vorba de o "tentativa".

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

No problem...acum stii 'exact'...ce stiai din 'zvonuri' era o propunere de traseu pentru un al doilea tunel, pe firul 'interior'...
Toate cele bune...si inapoi la M5!

 


Re: Discutii generale: M5 Eroilor - Iancului andrei11

Promit sa ma intorc la M 5, dar nu  ma pot abtine, am desenele in sange, nu pot fara ele. Oricum nu voi mai continua pe tema Antilopa, "caz inchis"
Antilopa 1.jpg (241.17 KB; downloaded 8959 times)
Antilopa 2.jpg (238.49 KB; downloaded 8949 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

andrei11 wrote:
Promit sa ma intorc la M 5, dar nu  ma pot abtine, am desenele in sange, nu pot fara ele. Oricum nu voi mai continua pe tema Antilopa, "caz inchis"


Deci tunelul trece fix pe sub terenul dinstre gradinita si scoala si intre timp... a mai rasarit un corp de cladire deasupra lui! Genial!

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Incearca si aceasta varianta, desi eu stiu ca / curba afecteaza si Deltei si Meiului intr-o oarecare masura. Oricum cand se iese din Republica se iese cu o curba puternic la dreapta apoi stanga, asadar eu cred ca tunelul e pe sub str Industriilor, foarte aproape de cladirile de pe partea uzinelor Malaxa.
Antilopa 3.jpg (166.84 KB; downloaded 9503 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex 133 313

Nu este sub soseaua Industriilor pe partea cu autobuzul, gurile de ventilatie si acel acces in subteran sunt pe partea cu casele in lungul liniei 801.
http://maps.google.com/?ll=44.432447,26 ... 13,,1,1.25
In linkul de mai jos este tot un lot care se zvoneste ca a avut probleme cu metroul. Probabil de aici si felul in care se prezinta.
http://maps.google.com/?ll=44.433933,26 ... .88,,0,1.8
Antilopa 1.jpg (126.85 KB; downloaded 9499 times)
Antilopa 2.jpg (109.46 KB; downloaded 9502 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use