MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Complexul de tuneluri "Eroilor"

99 posts, 62751 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Mai degraba nu e mulat, ma depaseste aspectul, am speranta ca totusi se mai gasesc ingineri constructori printre noi care pot sa intrervina sau daca sunt numai ''vizitatori"  pot sa-mi dea un e mail.  :D
Aceasta poza o consider adevarata 100 % :
105.png (121.23 KB; downloaded 6855 times)

Rezulata din ea ca avem 2 pereti mulati la extremitatile santierului ( unul spre Dambovita si unul spre Spital ) si 2 pereti mulati care delimiteaza strict galeria lui M 1 ce vine de la Grozavesti sub "pod".
Concluzia care-mi vine in minte e ca avem mulati numai la extremitatile santierului... Parere de amator, evident.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Complexul de tunele "Eroilor" sab

Oricum acel perete din mijloc pare sa aiba niste tarusi metalici din loc in loc, deci nu cred ca este mulat.
In alta ordine de idei, s-ar putea sa ai dreptare cu macaraua. In aceasta poza, in coltul din stanga sus apare ceva inalt. Este posibil a a fie o macara. Poza cred ca este de la statia Eroilor. Pacat ca fotograful n-a luat o panorama mai larga. Insa obiectivul lui era metroul....
macara.jpg (90.22 KB; downloaded 6821 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Se desprind mai multe concluzii ( poza agerpres_2952952.jpg (71.56 KiB)  din pag 4 a colegului # sab ) dar cel putin doua  imi sar in ochi acum, si anume :
- Macazele sunt in jurul punctului de 100 metri.
- "Podul" este in jurul punctului de 200 metri.
Bine, punctele de 100 si 200 de metri sunt puncte teoretice, asa cum e fibra medie care este supusa laincovoiere in cazul unei grinzi sau  asa cum e mijlocul unei statii de metrou.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Complexul de tunele "Eroilor" sab

O singura problema ar fi, asa cum am mai spus. Daca schita de la inceputul acestei pagini este adevarata 100%, atunci subtraversarea are loc exact in zona macazurilor.

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

:?:
N-are cum, stim ca subtraversarea este la km 2 + 400, deci cam la 200 m de iesirea din statie si atunci schita ar fi trebuit sa arate cam asa :
106.png (131.72 KB; downloaded 6726 times)

Inclusiv urmatoarea schita arata clar ca subtraversarea nu poate sa fie in zona macazelor.
107.png (206.76 KB; downloaded 6724 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Complexul de tunele "Eroilor" sab

Mda, dar la ora actuala singura zona in care galeria M3 este fara perete cu usi este zona macazurilor.
Ar mai fi un argument pentru subtraversarea in zona macazurilor. Chiar acolo exista o "cocoasa" destul de vizibila daca metroul de M3 este gol. Poate este o coincidenta, cine stie.. Intrebarea este daca pe distanta ramasa de la macazuri pana in statie M1 ar mai putea sa urce cca 4.5m.

Intrebare. De ce ar fi facut initial o galerie dubla si apoi una cu perete usi pentru M3  cand au schimbat traseul ? Ca nu ma prind...Mai ales ca o galerie cu perete cu usi este mai costisitoare (beton, otel beton, mai multa munca, etc)...

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Esti sigur de pozitionarea cocoasei ca e la macaze ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Complexul de tunele "Eroilor" sab

Eu zic ca da, dar am putea verifica. Insa metroul de M3 este gol mai rar la intrarea in Eroilor, spre deosebire de M1. Poate in week-end sa confirmam...

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

"Cocoasa" se vede si de pe peronul mare. Trebuie sa ma uit eu mai atent la pozitionearea ei. Aproape sigur cocoasa e la pod, altfel n-ar avea sens.
La Basarab lui  M 1 îi trebuie vreo 130 m sa coboare sub ( fosta ) M 3, mie asa imi iese.
Acelasi algoritm  se poate aplica si la Eroilor la "pod".
Am pe undeva declivatiile maxime, trebuie sa le caut, sau poate posteaza cineva datele pe forum.
_____________
Cica merge si 2 % panta, dar nu stiu cine mi-a trimis informatia, oricum nu e oficiala.
Inseamna ca la Basarab sunt mai mult decat 130 metri, ca nu iese.  :shock:

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" mcosmin

Parerea mea e ca la Eroilor M1 are o panta mai abrupta decat la Basarab. Daca stai in ultimul vagon se poate vedea cu ochiul liber panta. La Basarab e mai greu sa observi, si initial ai crede ca de fapt nu exista o panta. Asta pana nu vezi ca intrarile in statie sunt usor in panta.

O sa ma uit sa vad la ce distanta coteste dirstor 2 dupa macazul de la Eroilor...

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" bercenicity

Din tabelul cu PROFILUL CĂII DE RULARE PE MAGISTRALELE DE METROU din caiteul de sarcini al licitatiei de trenuri din 2011 (click pentru marire):









E o mica eroare in document, in loc de % (la declivitate - LG), ar trebui sa fie ‰

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Nota
In pag 3 a acestui topic la poza nr 4 gasiti locul sectiunilor la care se face referire tot timpul.
Sectiunea de la 200 m
In baza informatiilor oferite de schite ( de la pag 3 )  & tabelul pus la dispozitie de colegii bercenicity si alexxd_31 rezulta ca la 200 m de la iesirea din statie ( reprezentata de scarile de acces, conform altor schite de dinainte de 1989 ) avem un punct de maxim interes, adica "podul". Bine, acest "punct" de la 200 m este unul pur teoretic, exista o portiune ( destul de mare ) unde avem podul, pentru ca liniile magistralelor M 1 & M 3 nu sunt perpendiculare acolo, pot spune mai degraba ca ele vin intr-un unghi ascutit destul de mic  decat perpendiculare, deci exista o lungime de vreo 40 - 50 metri "de pod".
Dupa cum se observa, exista un spatiu destul de mare intre "pod" si linia ce duce spre Grozavesti ( Depoul Ciurel ) unde nu ne este clar ce este acolo, pamant, spatiu gol ? Daca este spatiu gol cu siguranta sunt foarte multe fantome.
8.png (50.48 KB; downloaded 6500 times)

Punctul de 200 metri dupa calculele mele se afla foarte aproape de unul din accesele in spital.
200 m.png (403.51 KB; downloaded 6492 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Complexul de tunele "Eroilor" sab

Eu cred ca in acel spatiu nu este pamant, cel putin dincolo de peretele opus Dambovitei . Avem un perete "cu usi" care pleaca de la despartirea celor doua sensuri ale M1 (undeva dupa podul Cotroceni) pana in zona macazurilor. Sunt convins ca este vorba de un perete continuu. Ori, daca este perete cu usi, dincolo de "usi" este un spatiu gol.
Poate au mai facut un perete plin catre galeria M3 au umplut cu pamant dincolo de el...
Oare poza de mai sus, cu macaraua, sa nu fie de la statie, ci de la galerie ?
perete cu usi.png (50.6 KB; downloaded 6375 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Tabelul lui bercencity / alexxd_31  e foarte interesant, necesita niste comentarii aparte, dar asta in zilele urmatoare, acum e tarziu. Oricum pe langa alte date interesante tabelul pozitioneaza foarte clar "podul" in spatiu, fara nici un dubiu.
Eu am citit tabelul si podul este fix acolo unde l-am plasat eu, adica aproximativ la 200 m de statia Eroilor, adica de scarile de acces in statie.
Schitele "arhaice" ( adica desenele de la pag 3 ) sunt supercorecte, desi acolo ni se prezinta varianta M 3  sub sos Cotroceni. Dar "podul" tot acolo a ramas, cu varianta M 3 pe sub Gradina Botanica.
poz 15.png (4.05 KB; downloaded 6344 times)
1a.png (218.08 KB; downloaded 6344 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use