MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Complexul de tuneluri "Eroilor"

99 posts, 62346 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Sectiunea 275 m
Sectiunea face referire la planul general,pagina 3 -> poza 4
Nu prea sunt multe de spus la aceasta sectiune, liniile se regrupeaza dupa pod, adica liniile de Grozavesti se apropie.
Punctul "275 m" este pozitionat cam in dreptul fostului heliport.
Am tinut seama de observatia ca am pus prea multi mulati, am mai scos din ei. Bine, acum s-ar putea sa fie mai putini decat trebuie dar nu e chiar asa de important acest aspect.
Am mai primit prin diverse canale critica ca nu avem pe linii si BM - uri, data viitoare ( la sectiunea de la 300 m ) va apare si un tren BM !
In continuare sunt spatii care nu stiu ce sunt cu ele, e pamant, e gol ? Daca e pamant sa-i fie de bine, daca e gol poate mai gasim oarece fantome pe acolo.
8.1.png (29.73 KB; downloaded 7838 times)
275 m.png (458.52 KB; downloaded 7828 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" freyutz

Pana in zona imediata dupa separarea directiilor Preciziei de Dristor 2, am sa incerc sa te ajut de la fata locului. Eventual si niste poze, dar asta nu pot sa promit :)

Cred ca ar fi un pic de ajutor daca ai face si o reprezentare vazuta de sus a pozitionarii in functie de repere, pe care sa le luam pe rand la bani marunti in functie de timpul liber pe care il avem. Evident, daca se poate :)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

freyutz wrote:
Cred ca ar fi un pic de ajutor daca ai face si o reprezentare vazuta de sus a pozitionarii in functie de repere,

Dezvolta putin ca nu prea intuiesc la ce te referi...
Cam asa ceva ?
3-10-2015 9-58-23 PM.png (938.09 KB; downloaded 7702 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" freyutz

Ma refeream la intreg sistemul de tunele din zona Y a statiei eroilor si aranjamentul lor exact in teren peste o harta de pe google maps. Vazute de sus, se pot evidentia mult mai bine spatiile reprezentate grafic cu fantome si putem dezbate linistiti asupra lor :). Ceva in genul hartilor postate cu progresul pe interstatiile de pe M5 :)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Păi e ceva in genulpag 3 desenul 4, poate sa o fac din mai multe bucati, adica mai detaliata. Dar in principiu pag 3 desenul 4 e cat se poate de ok si exact.

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

freyutz wrote:
Ma refeream la intreg sistemul de tunele din zona Y a statiei eroilor si aranjamentul lor exact in teren peste o harta de pe google maps.

Se rezolva, e in lucru  :!:   :D

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Si am ajuns si la Sectiunea 300 m.
Ce este demn de remarcat la aceasta sectiune :
Tunelele celor 2 magistrale sunt regrupate, totodata distanta dintre ele micsorandu-se dramatic, fiind de aproximativ 8 metri. Asta inseamna ca spatiul vital ramas pentru fantome se reduce, fantomele incepand sa fie deja stresate.
Insusi distanta intre peretii mulati se reduce cu aproximativ 10 metri fata de sectiunea anterioara, de la 275 m.
M 3 deja face fandarea spre Dambovita pentru a se incadra 200 metri mai departe pe sub str. Ernest Juvara.
Ca deobicei, poza de la suprafata, care este luata cam din dreptul str. dr. Leonte Anastasievici.
Aici pot sa dezvalui si cheia textului scris de mine in pagina 4.

Incerc sa iau legatura cu Frone, poate stie ceva de rusul ( Anastasievici ). Nu promit, dar poate-l gasesc.  

Se observa, la cererea generala   a aparut si un metrou BM !
9.png (32.24 KB; downloaded 7050 times)
300 m.png (412.55 KB; downloaded 7082 times)

Special pentru userul freyutz, intreg sistemul de tunele din zona Y a statiei Eroilor. Am preferat sa pun 2 scheme, una numai cu tunelele si una unde am notat si spatiile dubioase. Oricum asta e zona interesanta, adica aproximativ pana in dreptul fostului helioport, de acolo spre Cotroceni nu mai pot apare surprize.
freyutz 1.png (952.95 KB; downloaded 7044 times)
freyutz 2.png (944.82 KB; downloaded 7046 times)

Ca deobicei, reamimtesc in pag 3 schita 4 gasiti desenul la care ma raportez totdeauna cand am prezentat aceste sectiuni.

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Sectiunea de la 400 m / pag 3 schita 4
Specific acestei sectiuni este ca cele 2 magistrale sunt perete in perete, asta aproape sigur ( 99,99 % ) pentru ca in alta parte nu au unde sa fie.
Am fost de nenumarate ori pe teren si altfel nu-mi iese.
Drept consecinta imediata, fantomele dispar pentru ca nu mai exista spatii pentru ele.
In rest cred ca totul e clar, M 1 este sub Splai iar M 3 este sub spatiul verde dintre Splai si noile constructii de acolo. Apropo, noile constructii au acea forma curioasa tocmai din cauza tunelului M 3 care le trece prin fata.
10.png (19.63 KB; downloaded 7051 times)
400 m.png (458.51 KB; downloaded 7042 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

Si am ajuns si la ultimul episod al acestei prezentari, sectiunea de la 500 m.
pag 3 schita 4
Scurte observatii :
Cu probabilitate destul de mare ( 95 % ) am scapat de fantome, in mod normal intre cele 2 magistrale este pamant.
Sectiunea "cade" fix sub Sos. Cotroceni, asa cum se vede in cea de a doua poza.
In rest nu ar cam fi nimic de comentat.
Astept eventual in continuare  unele observatii.
11.png (24.05 KB; downloaded 6899 times)
500 m.png (403.43 KB; downloaded 6901 times)

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" tedexy

bercenicity wrote:
Din tabelul cu PROFILUL CĂII DE RULARE PE MAGISTRALELE DE METROU din caiteul de sarcini al licitatiei de trenuri din 2011 (click pentru marire):


Versiunea pe care o am eu a acestui document nu are paginile complete la anexe, in sensul ca paginile pentru M1,M2 sunt iesite din conturul foii si nu apare tabelul intreg. M-ar interesa si pe mine formatul complet, la tine vad ca apar complete paginile din anexa.

Scuze de Off.

Multumesc

 



Re: Complexul de tunele "Eroilor" bogdan2011

Nu inteleg foarte bine acele schite, dar din cate vad sunt gresite. Linia de garare de langa linia 2 este un pic mai lunga decat peronul, iar linia spre Grozavesti se desparte putin dupa racordul cu linia de garare. Liniile 1 si 2 din si spre Militari merg in caseta, una langa alta si la un moment dat fac stanga, iar linia spre Grozavesti merge pe langa Dambovita. Linia dinspre Grozavesti subtraverseaza liniile Militari. Nu exista nici o linie spre Ciurel sau vreo alta linie tehnica.

Iar depozitul de la gradina botanica am impresia ca este deasupra tunelelor pentru ca acolo exista o trapa cu macara, utilizata pentru a ridica si cobori marfa direct pe vagoane speciale, in tunel. Probabil ca este exact unde incepe caseta.

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" andrei11

:lol:  :lol:  :lol:
Hai ca mi-ai placut, nu intelegi foarte bine schitele  dar sunt gresite.
Asa, ca esti nou pe forum o sa-ti dau unele explicatii, dar afirmatia de mai sus e cel putin bestiala.
Linia de garare de langa linia 2 este un pic mai lunga decat peronul,
E un pic bine mai lunga, nu cu mult, mie imi da cu vreo 70 - 80 metri, o nimica toata. ( desenul 2 si4 si 6.1 ) Si e linia 4, nu e "linia de garare de langa linia 2"... ( asta asa, ca si forma de dialog ).
...iar linia spre Grozavesti se desparte putin dupa racordul cu linia de garare.
In desenul 2 ( si altele ) se vede perfect acest aspect.
Liniile 1 si 2 din si spre Militari merg in caseta, una langa alta si la un moment dat fac stanga,
Aici te contrazic, fac dreapta si apoi stanga sa se incadreze pe sub Ernest Juvara ( daca luam sensul de mers Eroilor - Militari ). In viata lor nu au facut direct stanga.
Nu exista nici o linie spre Ciurel sau vreo alta linie tehnica.
E prea subtil pentru tine, nu-ti bate capul.
Oricum esti dator cu o precizare, daca nu intelegi schitele cum ai ajuns la concluzia ca sunt gresite ? Chiar ma framanta !

 


Re: Complexul de tunele "Eroilor" zapacitu

Andrei, nu te atacă. Articolul (ca nu pot sa ii spun altfel) e foarte interesant si complet, insa mie personal mi-a luat ceva sa-l pun cap la cap si sa il inteleg.

Pare-mi-se ca si omu asta zice exact acelasi lucru ca tine, insa fara amanunte, fara documentare amanuntita... si incepe si cu "nu inteleg, e gresit". Mno.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use