Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Metrou File de Poveste

763 posts, 262853 views
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 55
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Metrou File de Poveste sab

subway guru wrote:
Nu ai fi de acord sa terminam mai intai de povestit si abia apoi sa comentam?
:bere:

Guru, terminam povestea cu D1 ?  ;)

 


Re: Metrou File de Poveste StefanD_

Ce este mai exact fost M3?

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

GdN1-D2
Acele denumiri se refera la etapele de constructie nu la actualele linii de exploatare 'rebotezate'...cam aiurea!
:ugeek:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Metrou File de Poveste sab

StefanD_, ca sa fim 100% corecti, fosta M3 trebuia sa fie magistrala GdN-Iancului-Pantelimon. Ea pleca din GdN catre Basarab (fara a ajunge insa in statia Basarab), apoi facea dreapta pe sub Titulescu catre Victoriei.
Din motive care mie imi scapa, ea n-a mai ajuns in Pantelimon (desi i se facuse depoul), ci a ajuns la Dristor2.

 


Re: Metrou File de Poveste TibiV

sab wrote:
. fosta M3 trebuia sa fie magistrala GdN-Iancului-Pantelimon. Ea pleca din GdN catre Basarab (...)
Din motive care mie imi scapa, ea n-a mai ajuns in Pantelimon (desi i se facuse depoul), ci a ajuns la Dristor2.

Si a ajuns la Dristor2 "rebotezata" ca "M1". Adica tot traseul M1 intre Pta Victoriei si ~Iancului este "fosta M3"
Cineva a pus mielul pe masa pentru "rebotezare" ... :lol:

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

'Adevarata' M1 e asa:
M1T1 Dep.Ciurel-Semanatoarea-Abator(fostul)
M1T2 M.Bravu-Republica
M1T3 Eroilor-'IREMOAS'-Dep. Militari
M1T4 Semanatoarea-Crangasi

iar adevarata M3 e compusa din:
TL Pod Grant-GdN1
M3 GdN1-D2
si Republica-Antilopa-Dep.Pantelimon (linie simpla)

Grigorescu-LdC e M4R1
GdN2-LAROMET (actual Laminorului) e M4R2 cu prelungire tot M4 la Straulesti+Dep. Straulesti

M2 e din doua bucati, Dep. IMGB-PU2 si PU2-Pipera

 


Re: Metrou File de Poveste TibiV

Deci M2 este singura linie "nomala", adica "cu cap si coada".
Un singur cap si o singura coada.
Nu "balaur" cu nshpe capete, cozi si tronsoane de legatura... :D

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Eu am o alta conceptie dar nu vreau s-o dezvolt nici aici nici in alta parte - am motivele mele. Poate numai pe MP. Si numai daca mi se solicita acest lucru.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Metrou File de Poveste sab

TibiV wrote:
Si a ajuns la Dristor2 "rebotezata" ca "M1". Adica tot traseul M1 intre Pta Victoriei si ~Iancului este "fosta M3" :

Intre GdN, nu PV, si Iancului. Probabil ca a fost o tentativa sa se duca M1 pana la PV, la intersectia cu M2, iar de acolo sa fie M3. Dar, corect M3 incepea de la GdN si, dupa sucirea traseului catre D2, a ramas GdN-D2 ca M3. Chiar asa a fost denumita oficial multa vreme, iar unele afisaje din statii inca mai arata M3 cu verde, mai ales pe M2.
Aberatia asta este pentru ca nu avem nicio idee despre cum vom exploata un tronson atunci cand il construim. Adica il lansam in constructie cu o denumire si vedem dupa aceea ce facem cu el. Conceptia asta este valabila si acum, din cate inteleg.
Era clar pentru oricine ca, dupa ce Ceausescu a cerut in mod expres ca M3 sa devina o prelungire a M1, denumirea de M3 nu-si mai avea rostul, din moment ce metroul mergea direct la D2. Trebuia sa se numeasca M1T5 sau , cine stie, TL cu D2 ;) . Dar M3 era o denumire perimata inca din momentul modificarii proiectului, nu mai trebuia folosita pe harti, in comunicatele oficiale (ca se mai foloseste si aici) si in statii sub nicio forma. Nu interesa pe nimeni denumirea de investitie sau alte bazaconii din astea.
subway guru wrote:
iar adevarata M3 e compusa din:
TL Pod Grant-GdN1
M3 GdN1-D2
si Republica-Antilopa-Dep.Pantelimon (linie simpla)

Este prima oara cand aud ca TL face parte din M3.

 


Re: Metrou File de Poveste freyutz

TL = ??

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Tronson de Legatură
Din cotloanele gândirii comuniste. ( Si nu numai, vezi celebra centura a Constantei devenită peste noapte autostrada. -> A 4 ).
Logic acum, daca centura Constantei e A 4 de ce n-am boteza centura Pitestiului, Sibiului cu A - uri ? Nu avem nicio sansa sa ajungem la sfarsitul numerelor.

 


Re: Metrou File de Poveste George

Probabil tronson de legatura...

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

@sab, TL nu apartine nici de M1 nici de M3, eu l-am lipit la M3 ca actualmente e parte a semi-inelarei... :mrgreen:

 


  • sab
  • Posted:
  •  


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420993 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use