Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Metrou File de Poveste

759 posts, 260798 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Metrou File de Poveste shoppy

andrei11 wrote:
...
Rezumat :
De la Grant spre Basarab e sapatura deschisa...


Nu este corect, cele 2 fire dintre Grivita si Basarab sunt cam asa, din Grivita avem un scurt spatiu tehnic realizat in sapatura deschisa odata cu statia, si apoi se continua tunele alaturate sapate cu scutul pana in zona gardului cimitirului de langa Grant, apoi cele 2 fire se despart:
- firul Grivita - Basarab face o curba spre dreapta, trece pe sub Grant cel mai probabil pe aici https://www.google.ro/maps/@44.4556296,...312!8i6656 , apoi face o curba la stanga, intra in aliniament si apoi intre in CV, CV-ul este destul de lung, sapat evident in sapatura deschisa, aici se alatura celuilalt fir si merg o perioada impreuna despartite de perete cu gauri, apoi tunelul face o curba la dreapta si intra intr-o zona sapata tot in sapatura deschisa unde se realizeaza subtraversarea lui M1, dupa subtraversarese face o cubra la stanga si se intra in segmentul sapat cu scutul CFR, intrarea se face pe partea stanga sau spre centru dar segmentul sapat cu scutul CFR urmeaza sa aiba peronul pe stanga, asa ca urmeaza o sicana ca linia sa se pozitioneze pe dreapta, dupa care incepe peronul
- firul Basarab - Grivita merge destul de drept si ajunge pe undeva pe aici https://www.google.ro/maps/@44.454748,2...312!8i6656 , face o curba la stanga pentru a intra drept in CV unde merge paralel cu celalalt fir cum am spus, apoi dupa CV este mai departe tunel sapat cu scutul dar daca ar continua drept s-ar lovi de firul Basarab - Crangasi al lui M1, asa ca face o sicana pentru a se alinia cu peronul lui

Pot sa fac si o schema dar nu stiu cand o sa am timp.

 


Re: Metrou File de Poveste punmeister

Uitati 2 videouri din arhiva mea de pe telefon daca va ajuta...





 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Nu mai fă schema ca ti-o dau eu mai jos cu toate datele tehnice.
Bine, eu am oarece indoieli fata de aceasta schema, dar in mare e adevarata. In alta ordine de idei  pe sub Podul Grant s-a trecut cu scutul si nu in sapatura deschisa si s-a avut grija sa nu treaca tunelele pe sub fundatiile stalpilor.
G1.png (733.08 KB; downloaded 3387 times)
G2.png (369.96 KB; downloaded 3385 times)

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

Nu trebuie sa ai niciun dubiu, alea sunt 'schemele tehnologice' oficiale si reale!
Si da, pe sub podul Grant s-a trecut cu tunele cate un tunel pe sub cate o deschidere, nu altfel!
:bere:
Ti-am spus si in 'particoler' ca ce e corect iti confirm, ce nu...nu!
:mrgreen:

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

A, nici o problema sa recunosc, afirmatia de mai sus :
pe sub Podul Grant s-a trecut cu scutul si nu in sapatura deschisa si s-a avut grija sa nu treaca tunelele pe sub fundatiile stalpilor. o stiu de la guru de ceva ani cand mi-a spus-o pe MP, nu mai stiu in ce context.

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

Ok, no problem, dar mergem si mai departe si facem 'publica' intelegerea noastra amicala...sa nu ma puneti sa rascolesc arhiva, mergem doar pe 'memorie' si marturii verbale, cred ca e suficient de credibil...
Aveti un 'martor de incredere si onest', e mai mult decat suficient, mai ales ca sunt acolo prin cotloanele memoriei 'incrustate' si lucruri ce nu au fost si nu vor fi niciodata 'oficial' consemnate si de multe ori e mai relevant ca orice...cat ma mai tine si pe mine memoria si nu o dau in Alzheimer...!!!
Deocamdata pot sa va asigur ca 'elefantul alb' are inca o memorie...beton!!!
:bere:
Iarta orice...dar nu uita nimic!
Ca nu-ti poti uita viata ta, mai ales daca a fost traita 'la cea mai inalta tensiune in floarea tineretii'!!!
 :mrgreen:
Si mai ales daca multe din hotararile alea, bune/proaste ti-au apartinut in cea mai mare masura...
8-)
Si mergem cu incredere mai departe, metroul stii doar cand incepe...ca de 'terminat' nu se va termina niciodata...
:ugeek:
Vorba menestrelului, mereu vom face altul, pe rau in jos, mai mare si mai frumos...asta e soarta mesterilor Manole, calfe si zidari, chiar daca vor fi facut la nevoie dureroase sacrificii personale...si aici doar Ana lui Manole e de laudat ca nu a intrebat niciodata...dar mai barbate tu chiar nu ai venit pe seara tarziu acasa macar cu...o caramida in servieta?
Nu...niciodata!!!

 


Re: Metrou File de Poveste shoppy

Daca am fi avut si noi niste filmari din cabina de conducere, ce bune ar fi fost.

Care a fost ideea cu CV din Grivita si 1 Mai de s-au facut in statii, a fost un experiment si apoi ideea abandonata?

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

CV de statie e obligatoriu, nu exista nicio statie fara...s-au mai facut pe vremuri 'licente poetice' cu cele de interstatii, dar 'in timpurile noastre' nu...
:bere:

 


Re: Metrou File de Poveste shoppy

Adica la 1 Mai sunt 2 CV-uri la 20m unul de altul, unul pentru 1 Mai si unul pentru interstatia 1 Mai - Grivita?

 


Re: Metrou File de Poveste subway guru

Alea sunt genul de 'licente poetice' despre care vorbeam, in care CV-ul de interstatie e tras in mod fortat spre un capat de statie...la 1Mai, avand in vedere ca exista rebrusmentul e cat de cat acceptabil...rebrusmentele sunt parte de interstatie nu de statie...si nu sunt 20m, hai sa nu exageram...

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

subway guru wrote:
...si nu sunt 20m, hai sa nu exageram...

Fix 50 m. Cam tot pe acolo tinând seama de distanta intre cele 2 statii.

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Ia sa vedem ce se mai vehicula in presa vremii in ziarele centrale...
1.png (345.28 KB; downloaded 4044 times)
2.png (622.98 KB; downloaded 4038 times)
3.png (1.38 MB; downloaded 4039 times)

Si doua schite desenate in stilul vremurilor cand nu exista calculatorul :
4.png (1 MB; downloaded 4039 times)
5.png (1.05 MB; downloaded 4044 times)

Nota : Imi cer scuze, dar cineva a mai postat acelasi lucru pe undeva prin forum cu mult inainte, dar nu mai gasesc unde. Daca se recunoaste rog sa intervina, chit ca nu mai stim unde si când a fost prima postare.  :cry:  Multumesc.

 


Re: Metrou File de Poveste survola

Au urmat "optimizările" în zona centrală: renunțarea la stațiile de la Operetă și Mărășești.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Metrou File de Poveste sab

Eu am postat acest articol pe 20 mai, exceptamd ultima schita  : viewtopic.php?f=200&t=1629&start=420#p207434
Sincer, poate ca nu este cel mai bun traseu, daca se putea face o M1 simpla era mult mai bine. In final s-a facut o bicefala, iar acum avem o aberatie care se invarte prin tot orasul si se incurca cu M3.

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use