Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

Prezentări, discuţii, noutăţi despre infrastructura metroului bucureştean

Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex

Mesajde shoppy » Vin, 19 Iul 2019, 07:49

Aha, si cand AC face caldura cum functioneaza? De unde ia caldura aia pe care ti-o baga in casa? O "suge" de afara unde sunt 0 grade? Cum? Ca ventilatorul tot se invarte deci tot raceste...
28: AM, AT, BA, BE, BG, CZ, DE, DK, ES, FR, FI, GB, GE, GR, HR, HU, IR, IT, LU, MD, NL, PT, RO, RS, SE, SW, TR, XK (București)
shoppy
Membru Silver

Mesajde alexxd_31 » Vin, 19 Iul 2019, 08:47

Eu zic ca nu trebuie nici un AC care sa recircule aerul din tren. Prefer o ventilatie dimensionata corect, prevazuta cu filte (care sa se schimbe cand si cum trebuie) sa nu inspir toata mizeria si pilitura de fier din tunel.
Legat de ventilator: Acesta este si el o sursa de caldura ( o parte din energia consumata de acesta se transforma in caldura).
Daca vrei sa scazi temperatura unui procesor cu ajutorul unui cooler clasic, nu o sa reusesti niciodata sa scazi temperatura sub cea a aerului din incapere. Ventilatorul clasic nu face decat sa creasca schimbul de caldura dintre radiatorul de aluniniu si aerul din camera.
In cazul AC-urilor (pompa de caldura ) treaba sta altfel.
alexxd_31
Membru Bronze

Mesajde 1689 » Dum, 21 Iul 2019, 09:31

shoppy scrie:Aha, si cand AC face caldura cum functioneaza? De unde ia caldura aia pe care ti-o baga in casa? O "suge" de afara unde sunt 0 grade? [...]

Exact asa. E un ciclu Carnot inversat.
Energie se elibereaza la orice diferenta de temperatura - fie ea si de la -5 la -10 grade. E doar o chestiune de eficienta.
De altfel acesta e principiul sistemelor de incalzire cu pompa de caldura. Sursa de energie poate fi (si) aerul, caz in care avem de a face cu un "AC inversat".
1689
Membru Silver

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

Mesajde Goldmund » Dum, 18 Aug 2019, 13:38

Am aflat ca de fapt metroul din Bucuresti din motive obiective(sic!)nu poate asigura rame cu aer conditionat, fie ca ar incalzi "aerul comunitar" din statii si tunel/aerul de afara... cu o aerisire normala a galeriilor si statiilor), fie ca, "calatorii vor ferestre deschise"(!!) Se pare ca intr.adevar aerul capitalei blocheaza minti: peste tot unde am fost(mai putin Parisul pe care-l ocolesc de ceva ani)trenurile de metrou dispun de aer conditionat/ ventilatie cu geamuri ermetic inchise. Am inteles ca la noi nu ar fi posibil. Vai de calatorii metroului bucurestean!(acum cum e acolo jos? Am auzit ca sunt peste 30 °C in Bucuresti...si nu se rascoala nimeni?!?
Goldmund
Membru Silver

Mesajde PaulM » Dum, 18 Aug 2019, 14:06

Scuze de off-topic dar asa se intampla și cu Euro 3-urile cu AC funcțional, și cu PPC-urile/BLF-urile cu AC recent montat. Oamenii nu știu ca funcționează sau ca exista deci in caz ca am avea metrouri cu AC, am vedea in mare parte geamuri deschise chiar dacă e vreun semn care spune sa nu se deschidă. Asa e mereu când apare ceva nou, pana se obișnuiește lumea... E drept ca am dat de multe ori și de AC nefuncțional dar de cele mai multe ori când funcționează, sunt deschise geamurile aiurea, “ca sa fie aer”. :popa:
PaulM

Mesajde andrei11 » Dum, 18 Aug 2019, 14:11

Iar comentați fără să știți teorie...
La metrou NU e vorba de temperaturi sufocante, mai studiați problema temperaturilor subterane.
La metrou e problema de ventilație forțată, nu de aer condiționat...
Așa se întâmplă când ați lipsit de la cursurile de termodinamică / termotehnică / etc. ( Depinde de facultate ).
andrei11
Moderator forum

Mesajde Florinds » Mie, 21 Aug 2019, 09:42

Andrei, nu ai transpirat niciodata in metrou? Daca ar fi fost AC, nu s-ar fi intamplat... E vorba de indicele de confort, nu de temperatura... Cu cat e umezeala mai mare, cu atat e mai neplacut, iar umezeala poate fi combatuta de AC.
Florinds
Membru Silver

Mesajde aztec » Mie, 21 Aug 2019, 10:11

Umezeala poate fi scazuta nu neaparat cu AC in rama de metrou...ci centralizat pe statii/centrale de ventilatie..
aztec
Membru Silver

Mesajde sab » Mie, 21 Aug 2019, 10:23

In rame o fi si umezeala, dar si temperatura creste cand se aduna atatia oameni pe mp.
sab
Membru Gold

Mesajde subway guru » Mie, 21 Aug 2019, 20:23

Umiditatea se combate cu dezumidificatoare...
subway guru
Membru Silver

Mesajde Florinds » Joi, 22 Aug 2019, 10:37

Pai nici dezumidificatoarele nu sunt asa ieftine si in plus AC-urile regleaza si temperatura.
Florinds
Membru Silver

Mesajde sab » Joi, 22 Aug 2019, 11:49

Concluzia Metrorex este ca ventilatia din dotarea trenurilor este buna (doar asta au cerut in caietul de sarcini), daca nu, deschidem geamul si am rezolvat problema.
Ventilatia in statii/tuneluri a fost schimbata si este buna, ca doar nu o schimbau cu ceva prost.
Concluzia...suntem carcotatasi ca cerem altceva, gen A/C.:)
sab
Membru Gold

Mesajde subway guru » Joi, 22 Aug 2019, 22:57

Evident, nu stiti ce trebuie sa cereti!
:bere:
subway guru
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Reţeaua de metrou din Bucureşti