Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

Prezentări, discuţii, noutăţi despre infrastructura metroului bucureştean

Re: Ventilatia / A.C. in metrou, tunele si statii

Mesajde punmeister » Dum, 24 Mar 2019, 08:01

TibiV scrie:(Basca pot sa o iau la fuga cu 99,99% din viteza luminii, si cand ma opresc peste 2 luni o sa fiu cu 20 de ani mai tanar decat tine...)

Eventual iti pui si un ceas atomic :wink:
punmeister
Membru Silver

Mesajde aztec » Dum, 24 Mar 2019, 09:10

Nu cred ca e musai Ac...dar daca ar fi deumidificator ar fi extrem de util... si nu numai la peste 25*C...
Ca pana la urma conteaza si confortul creat de diferenta intre temperatura si umiditate..
aztec
Membru Silver

Mesajde cris_m » Dum, 24 Mar 2019, 10:54

Problema la noi nu e caldura in sine, ci umezeala. Umezeala e factorul care determina zilele acelea cumplite de vara cand abia poti sa respiri. In Grecia, Italia si Spania nu exista aceasta problema, intrucat climatul este uscat, temperaturile mari fiind mai usor de suportat. Astfel, sunt de parere ca mai degraba s-ar cauta o solutie pentru eliminarea umezelii, atat din vagoanele aglomerate, cat si din statii, acesta fiind impedimentul major in fata confortului, pe timp de vara.
cris_m
Moderator forum

Mesajde misterr » Dum, 24 Mar 2019, 13:15

Exact! Vara, aerul de afară e foarte cald și conținutul de apă în valoare absolută (grame apă / kg aer) e mare, deși umiditatea relativă (%RH) poate fi mică (deci nu produce disconfort). Acel aer fierbinte este preluat de sistemul de ventilație (care are prizele de aspirație aproape de nivelul solului, unde e și mai fierbinte) și este introdus în subteran la metrou. Acolo îi scade temperatura și implicit umiditatea relativă îi crește, deși umiditatea absolută rămîne aceeași (pentru că nu ajunge la punctul de rouă, ca să înceapă să condenseze). Astfel apare vestitul disconfort provocat de umiditatea relativă mare.

Dacă ne uităm pe diagrama h, x (entalpie, conținut de apă) pentru apă/aer, vedem că aerul preluat de afară la 40°C și umiditate relativă 30%RH, odată introdus la metrou și răcit la 24°C ajunge să aibă umiditatea relativă 80%RH:

Imagine
misterr
Membru Silver

Mesajde TibiV » Dum, 24 Mar 2019, 20:55

Discutia este mai veche, cred ca am purtat-o cu andrei11 in urma cu 2-3 ani...

Este vorba de ”temperatura resimtita”, si de ”indicele de comfort termic”.
Umezeala din aer blocheaza/permite functionarea unei functii metabolice a organismelor vii (animale terestre cu sange cald), si anume termoreglarea prin transpiratie.
Umezeala relativa spune cata apa ”mai inghite” aerul respectiv...
Daca este mare (80%) nu prea mai are loc...
Daca este mica (spre zero, exemplu Sahara...) nu vei simti niciodata cum iti curge transpiratia pe piele... Fiecare picatura se va evapora instantaneu,

In urma cu vreo 20 de ani am avut ocazia ca in doua zile succesive sa fiu la Amman si in Beirut.
De fiecare data, la coborarea din avion comandantul ne-a anuntat temperatura exterioara.
29 grade Amman, 28 grade Beirut.
La Amman ne-am simtit perfect. Poate un pic racoare...
La Beirut nu am trecut de usa avionului si deja curgea sudoarea pe noi....
Amman - umiditate sub 5%, Beirut - undeva pe la 90%... (pe malul Mediteranei)

Deci da, dezumidificarea ar fi o solutie eficienta la metrou...
Dar nu m-am ocupat niciodata de asa ceva, deci nu imi dau seama daca nu este cumva mai complicat dpdv tehnic decat AC...
Pur si simplu nu stiu...
TibiV
Membru Gold

Mesajde misterr » Dum, 24 Mar 2019, 21:33

Indicele de confort termic (temperatură / umiditate) se calculează cu formula:

ITU = 0,81*T + 0,01*U*(0,99*T - 14,3) + 46,3

unde:

T este temperatura în °C
U este umiditatea relativă in %

Aparatele de aer condiționat pot face și dezumidificare (uscarea aerului). Pentru asta, aerul trebuie suprarăcit, adică răcit pînă la punctul de rouă (unde apa începe să condenseze), apoi răcit și mai mult (ca să scadă conținutul de apă din aer), apoi reîncălzit la temperatura dorită.

De exemplu, în cazul nostru: aerul de afară (40°C / 30%RH) e răcit pînă la 20°C (unde începe să condenseze apa), apoi suprarăcit pînă la 10°C (ca să-l uscăm), apoi reîncălzit la 24°C (unde vom avea 40%RH, deci confort).

Pe diagrama H, x mergi așa:

Imagine
misterr
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Reţeaua de metrou din Bucureşti