Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4882 posts, 1275965 views
 
Go to page:  1  ... 222 223 224 225 226 227 228  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente andrei11

Andrei98 wrote:
Nu cred ca se mai poate repara daca sasiul e indoit, se vede ca e deformat cu totul, altfel nu se spargeau toate geamurile...

Eu NU văd nici un șasiu deformat...

 


Re: Accidente / incidente dany

Geamurile au fost sparte mai mult ca sigur de la impactul cu gardul(vibratia a fost transmisa prin caroserie), nu de la contorsionarea sasiului lucru care mi se pare ca nu s-a intamplat. Din punctul meu de vedere masina este recuperabila (podea dreapta, elemente de structura putin deformate ce pot fi indreptate si in garaj, geamuri ce pot fi montate rapid, firma se comanda) cu o singura mentiunea si anume plafonul care mie unul mi se pare destul de greu de recuperat acesta trebuind mai milt ca sigur inlocuit

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Utilizator anonim

A venit si comunicatul oficial. Si da, structura autobuzului e deformata de la mijloc, o sa revin cu cateva explicatii foto.

Astazi, in jurul orei 11.44, pe Șoseaua Orhideelor s-a produs un accident pe linia autobuzului 163, soldat cu patru persoane accidentate.

După primele verificări, STB SA neagă posibilitatea ca evenimentul rutier provocat de autobuzul care a lovit patru autoturisme să fi fost provocat de disfuncții ale sistemului de frânare sau din alte cauze tehnice.

Autobuzul a fost sigilat criminalistic si transportat într-o autobază a STB SA, unde, marți, 30 aprilie, va fi verificat din punct de vedere tehnic de o comisie de specialiști.

Din primele informații, STB SA suspectează faptul că șoferului i s-ar fi facut rău la volan, el fiind transportat la spital pentru investigații medicale.

Biroul Relații Publice

 


Re: Accidente / incidente Andrei98

Se vede in poza cu numarul 5 a lui Dragos, linia mediana unde se termina tabla si incep geamurile, doar nu va gandeati la o deformare vizibila de la 1km...
Eu m-as bucura sa poata fi reparat dar cred ca in cazul asta este prea costisitor, mai bine ar fi mutate piesele mecanice bune pe o alta masina trasa pe dreapta...

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Sincer să fiu eu nu văd nimic în poza nr 5, dar în sfârșit, asta contează mai puțin.
Să  vedem ce  informații referitoare la șasiu mai postează Utilizator anonim.

 


Re: Accidente / incidente Calaretul

In a3a poza postata de colegul Dragos vad ca acea roata de pe dreapta spate nu mai este la locul ei. Ma gandesc ca in momentul in care acea roata a fost deplasata in acest hal , sa aibe ceva probleme si la cutia de viteze , grup..

 


Re: Accidente / incidente andrei11

CV - ul din câte știu eu n-are legătură directă cu diferențialul...( la autobuzul în cauză ). Pot să mă înșel. Roata din stânga pare să fie la locul ei...eventual s-a rupt ( roata din dreapta ) din prezoanele planetarei, nu cred că s-a rupt planetara din diferențial...Ok, ce spun eu sunt speculații, atâta tot.

 


Re: Accidente / incidente Gabi23

Vă rog să vă păstrați calmul, iar discuțiile (dacă e cazul) să fie pertinente, nu bălării ieftine. De bătut câmpii e cel mai simplu, de emis păreri din fața monitorului. Eu mă voi abține de la comentarii referitor la acest subiect.

Câteva fotografii completare + ”extragerea” autobuzului:

Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (1).JPG (297.21 KB; downloaded 2059 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (2).JPG (350.21 KB; downloaded 2057 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (3).JPG (453.98 KB; downloaded 2056 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (4).JPG (301.64 KB; downloaded 2058 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (5).JPG (453.14 KB; downloaded 2065 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (6).JPG (399.71 KB; downloaded 2065 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (7).JPG (322.7 KB; downloaded 2060 times)
Accident 4661 - 163 - 29.04.2019 (8).JPG (503.04 KB; downloaded 2060 times)




 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Utilizator anonim

Roata aia era o alta roata adusa pentru a inlocui roata din dreapta fata, care ori a fost afectata de accident, ori a fost dezumflata intentionat pentru a putea extrage autoubuzul blocat intre tavanul cladirii. Nu stiu exact cum au procedat, am ajuns la fata locului când deja era scos o parte autobuzul.

 


Re: Accidente / incidente Gabi23

Au fost schimbate ambele roți dreapta...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Utilizator anonim

Si cateva cadre de la mine. Dupa cum ziceam, vizual, cel putin structura superioara a autobuzului este deplasata/contorsionata, se vede in special in zona usii 2, foile usii au o diferenta intre ele, iar in zona superioara se vede clar o curbura. La fel pe partea stanga se vede din toate imaginile o curbare usoara in zona centrala a autobuzului dar si deasupra geamului 1-2. In urma accidentelor de genul asta doar un control ultrasonic al intregii structuri a autobuzului indica ce nu este in regula, multe fiind aproape imposibil de depistat vizual, dar de o diferenta de 1-2 mm de exemplu, poate depinde functionarea întregului autobuz. Iar de reparat evident ca se poate repara, dar in cazul unor costuri prea ridicate ce nu se justifica dupa un calcul complex, se da dauna totala si aia e.

P.S. Si roata despre care se tot discuta, era doar pusa acolo pentru a fi montata in fata...

20190429_144700-2.JPG (166.19 KB; downloaded 2240 times)


20190429_144702-2.JPG (173.72 KB; downloaded 2240 times)


20190429_144726-2.JPG (221.39 KB; downloaded 2275 times)


20190429_144819-2.JPG (188.03 KB; downloaded 2238 times)


20190429_144819-3.JPG (198.53 KB; downloaded 2238 times)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Tom

Până la urmă, a fost autobuzul lovit de o altă mașină sau nu? Este totuși o distanță destul de mare de la semafor până la locul unde autobuzul a părăsit sensul de mers, a traversat sensul opus și a pătruns pe trotuar și mai departe până la clădire. Trebuie să fi avut o viteză destul de mare dacă s'a produs un impact atât de mare, iar la rândul său impactul cu presupusul autovehicul ar fi trebuit să lase urme în partea dreaptă.
Nu mă bag pe chestiuni tehnice, dar presupun din motive colaterale (turcii ne învadează călare pe Kent) că nu vor repara un autobuz vechi și atât de avariat dacă au disponibile altele noi și nici măcar ca peste încă vreo 4-5 ani să mai apară un autobuz cu același număr ca să-și facă norma de casare, cum se făcea pe vremuri. Deci din păcate, cel mai probabil, kaputt.
Utilizator anonim wrote:
Depinde si modul si cum pot fi luati banii pentru asigurare, daca nu este acoperit, e istorie.
Depinde de cine? Dacă vorbim de asigurare, asta implică un autovehicul terț, un șofer vinovat și asigurarea (sau nu) a acestuia. SîTîBî-sa își permite să plătească o armată de avocați, iar poveștile și abuzurile firmelor de asigurări cad în instanță. Au o limită de despăgubire de peste 6 cifre și nu au niciun drept să nu o plătească, n'au decât să-l execute silit pe șoferul vinovat după aia, repet, dacă este altcineva implicat și vinovat în acest accident. Sau autobuzele au Casco sau ceva similar și acolo se aplică alte reguli?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Utilizator anonim

Cam 120m dupa Google...

Untitled.jpg (161.44 KB; downloaded 2090 times)

 


Re: Accidente / incidente Calaretul

Din pacate niciun autovehicul al STB- ului nu are asigurare tip Casco.

 


Go to page:  1  ... 222 223 224 225 226 227 228  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use