Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4883 posts, 1283874 views
 
Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente Trole

Nu prea înțeleg cum e lovit săracul macaz. În funcționare normală sau într-un alt incident. În orice caz, câteva lucruri se pot menționa:
- bețele nu cad, ci sar, pentru că nu sunt atașate de fir, ci apasă pe fir,
- macazul de la Kogălniceanu e o pacoste arhaică ce demonstrează inexistența evoluției tehnice la RATB,
- din oricare motiv, e de preferat să cadă un captator pe jos, decât să fie strașnic montat și să tragă rețeaua jos după el în caz de incident.
Cât despre cum se poate realiza și utiliza o rețea de troleibuz în zilele noastre, recomand o vizită la Szeged, foarte aproape de România.

 


Re: Accidente / incidente Gabi23

Linia 41 este blocată în zona Orșova - Ciurel. Cauza: autoturism intrat pe calea de rulare.

Blocare linia 41 - 03.04.2017 (2).JPG (433.78 KB; downloaded 2547 times)

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

Un incident... cred? Un 313 cu calatori a iesit din pasaj si a intors la Universitate. Am mai vazut un astfel de eveniment acum aproximativ 5 ani cand tot la fel, un 313 sau 116 in loc sa meargă prin dreapta bretelei de coborare a pasajului Unirii, din neatentie (butonat telefonul) nu a mai avut cum sa schimbe banda si a intrat in pasaj.









*fotografii facute din fuga.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente GPS

Frumoase poze. :D
Acum pe bune, nu ar fi o idee rea să-l prelungească pe 312 (cu mai multe ture! :twisted:) sau 313 pana la Rosetti.
De preferat 312, cu ducerea lui 74 la Unirii, unde sa întoarcă cu 76.

 


Re: Accidente / incidente ikarus13

Liniile 11 si 44 nu circula pentru moment deoarece tramvaiul 220 a fost implicat intr-un accident la statia "Cimitirul Calvin". Un Fiat nu a acordat prioritate tramvaiului.
Din cate observ acum circula 644.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente V2A

De dimineață am mers cu un 40 către RATB Titan și, înainte de stația Chimopar (era ora 10:40), tramvaiul s-a oprit iar în față (inclusiv în terminal) erau încolonate aproape toate turele de pe 23, 27 și 40. Când am ajuns, tramvaiele începuseră deja să se pună în mișcare. Știe cineva ce problemă a fost?

 


Re: Accidente / incidente Trole

Linia 1 inel interior (10) blocată la Perla. Accident între două automobile, dintre care unul al Pompierilor.

 


Re: Accidente / incidente PinkyHog

Astazi, ora 15:45. Bulevardul Basarabia, la jumatatea distantei dintre Bd. 1 Decembrie 1918 si strada Ion Sahighian, sens spre Republica.
Din cauza caldurii si al gradului avansat de degradare a caii de rulare, sina de pe partea stanga si-a iesit din matca.

Vagonul 325 al liniei 36 a fost primul fericit castigator al acestui loz necastigator. In spatele lui inca un 36 si un 56.
La 16:10 a aparut si masina de interventie a RATB.



IMG_1256 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_1257 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_1258 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_1259 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_1260 by Pinkyhog, on Flickr


IMG_1261 by Pinkyhog, on Flickr

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Care caldură ?

 


Re: Accidente / incidente TibiV

Nu avrem bani pentru intretinerea/reparatia liniilor, da' avem bani pentru sute de autobuze electrice...  :evil:

 


Re: Accidente / incidente cris_m

andrei11 wrote:
Care caldură ?

Cea de afara :) Abia am venit de afara si pot sa spun ca m-am simtit ca intr-o zi de sfarsit de iunie...

 


Re: Accidente / incidente andrei11

-----
5-3-2017 5-03-14 PM.jpg (23.14 KB; downloaded 2052 times)
Intreb din nou, care caldură ?

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Pai temperatura resimta imi zice mie telefonul ca este de 28°C... asta in aer (nu stiu daca la umbra sau la soare). Asa din ce cred eu, la nivelul sinei se resimt mai mult, probabil vreo 35°C pe putin. Sigur, nu este caldura ca in timpul verii (+60°C la nivelul asfaltului), dar tot e cald pentru un inceput de mai...

Totusi, in acest incident de vina este variatia mare de temperatura intre zi si noapte, nu caldura propriu-zisa (din punct de vedere al conditiilor de mediu, ca asa stim cu totii ca mentenanta e de vina).

 


Re: Accidente / incidente Victor92

Problema a durat 35 de minute (15:50-16:25)- conform Twitter Ratb. Si inca nu e vara ...

 


Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421818 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use