Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4881 posts, 1273660 views
 
Go to page:  1  ... 159 160 161 162 163 164 165  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente ByOnu

Presupui gresit. Nu se da contraventie pe baza unor imagini nerealizate cu aparatura omologata si/sau de catre un agent constatator. Daca politia a ajus la timp, mai mult ca sigur l-au amendat. Daca insa a plecat inainte, a scapat. Asa sta treaba.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Ete na, nu se intâmplă nimic, se contestă in instanta pe motiv ca politistul nu a purtat regulamentar şapca când a intocmit Procesul Verbal. Cunoastem  cazurile acestea la nesfârşit.
Siu ca e ilegal, dar eu l-as impinge cu tramvaiul < mai incolo >. Nu l-am observat, nene, ce sa-i faci. Adica tu ca sofer nu observi ca e linie de tramvai acolo, nici eu ca vatman nu te-am observat ca esti parcat. Care pe care ?

 


Re: Accidente / incidente shoppy

In orice situatie de lovire a unei masini oprite vinovatul este cel care se afla in miscare.

 


Re: Accidente / incidente Citaro2037

Eu cred că ar trebui schimbată legislația rutieră.Atunci cănd loveşti un autovehicol staționat neregulamentar,să fie măcar culpă comună dacă nu vinovat doar cel staționand neregulamentar.Nici eu nu mai ştiu de câte ori am trecut la milimetru cu autobuzul.

 


Re: Accidente / incidente Victor92

Un V3A si o Tatra s-au pupat in intersectia Soseaua Orhideelor/Calea Plevnei - Conform Twitter RATB Clienti.

Post 1.
La 10.30, pe Sos. Orhideelor, 2 tramvaie L 11, 44 s-au tamponat usor, fara persoane rănite. La 10.50, au plecat spre terminal Cart. Giulesti

Post 2.
Referitor la incidentul de pe Sos. Orhideelor, conducerea RATB a infiintat o Comisie tehnica, pentru investigarea cauzelor

Poate are cineva mai multe detalii ...

 


Re: Accidente / incidente Victor92

Două tramvaie ale Regiei de Transport Bucureşti, care transportau călători, s-au ciocnit, în zona Pasajului Basarab, din Sectorul 6 al Capitalei, din fericire niciun pasager nefiind rănit

Accidentul s-a produs în jurul orei 11:00, în zona Pasajului Basarab, din Capitală. Cele două tramvaie transportau călători şi se deplasau în direcţii opuse.

Una dintre garnituri circula dinspre zona căminelor din Regie, iar la intersecţia cu Calea Giuleşti a virat la stânga. Celălalt tramvai se deplasa pe Calea Giuleşti, spre Gara Basarab, iar la intersecţie urma să meargă înainte.

Ambele tramvaie s-au pus în mişcare în acelaşi timp, iar garnitura care se deplasa spre cartierul Giuleşti a efectuat virajul la stânga şi a lovit în partea din lateral-spate vagonul care circula spre Gara Basarab.

În urma impactului, ambele tramvaie au fost avariate, dar, din fericire, niciun pasager nu a fost rănit şi nici vatmanii nu au suferit leziuni.

Ambii vatmani susţin că au respectat legea. Cel care a efectuat virajul la stânga susţine că trebuia să i se dea prioritate de dreapta, iar cel care a fost lovit în lateral susţine că avea verde la semafor.

De altfel, între cei doi angajaţi RATB a existat şi un dialog mai aprins, filmat de jurnaliştii MEDIAFAX aflaţi la locul accidentului.

Din cauza accidentului, circulaţia tramvaielor a fost blocată în acea zonă aproximativ 20 de minute, iar călătorii din cele două vagoane implicate în accident şi-au continuat drumul pe jos.

Deşi avariate, cele două tramvaie implicate în accident şi-au putut continua deplasarea, fără călători, spre depou.

Sursa: http://www.mediafax.ro/social/accident-...t-16369527

A fost postat si un filmulet, dar a fost sters ...V3A-ul implicat e 083 ...

Later Edit: O poza cu incidentu' ...
forum.jpg (181.33 KB; downloaded 1713 times)

 


Re: Accidente / incidente Serba

Cel care a efectuat virajul la stânga susţine că trebuia să i se dea prioritate de dreapta

WTF??? :shock: Tinea Codul Rutier invers cand l-a citit ultima oara?

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Schema este gresită. Am corectat-o eu la repezeală. Deabia acum aveti schita adevarată.
poza.jpg (119.54 KB; downloaded 1659 times)
Ambele tramvaie s-au pus în mişcare în acelaşi timp, iar garnitura care se deplasa spre cartierul Giuleşti a efectuat virajul la stânga şi a lovit în partea din lateral-spate vagonul care circula spre Gara Basarab.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente GPS

In filmuleț se vede si Tatra, este vorba despre 3421. A plecat singura deci o mică mare reparație si e gata de drum.

 


Re: Accidente / incidente Sava_6115-6315

Intersectia e aiurea de tot pentru tramvaie. Noroc ca circula rar ca altfel..... Tramvaiele au toate verde pentru toate directiile in acelasi timp. Pentru  linia 35 au fost montate indicatoare de "cedeaza trecerea" atat la intersectia cu 44 cat si cu 11. In schimb, iesirea de pe Giulesti este marcata pentru  auto cu prioritate..... deci 11-le  e in culpa....

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Nu conteaza indicatoarele de reglementarea, acelea se respecta doar in caz de nefunctionare a semaforului electric.
Deci pe verde erau amandoi, probabil nu le-a spus nimeni ca buseala este interzisa :mrgreen: .

 


Re: Accidente / incidente Florinds

Dar nu s-au vazut si ei, au intrat asa ca berbecii... Dupa ce ca nu avem tramvaie. :(

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Or fi de la depouri diferite deci cu boala unii pe altii.
:popa:

 


Re: Accidente / incidente Sava_6115-6315

shoppy wrote:
Nu conteaza indicatoarele de reglementarea, acelea se respecta doar in caz de nefunctionare a semaforului electric.
Deci pe verde erau amandoi, probabil nu le-a spus nimeni ca buseala este interzisa :mrgreen: .


Atunci  aplicam prioritate de dreapta!  Ce fac doua mansini care  intra in intersectie  din sensuri opuse  pe culoarea verde, iar una dintre ele vrea sa vireze stanga?

 


Go to page:  1  ... 159 160 161 162 163 164 165  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use