Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: SAT - Sistemul Automat de Taxare

291 posts, 111928 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 21
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare GPS

Sau probabil a validat înainte ca șoferul să schimbe sensul de mers.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare andrei11

Nu cred, a revalidat de două ori ( în afara validării inițiale ).  Cum am precizat și mie îmi fură cam două călătorii pe an, eu având abonament general. Deci indiferent de câte ori șoferul schimbă tura mie n-ar trebui să-mi umble la portofel având abonament general.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare ets2oltromania

La momentul respectiv nu aveam abonamentul activ, deoarece expirase. Cum am menționat, nu am avut probleme până acum. O să fac o sesizare pe acest subiect să verifice validatorul. Mulțumesc pentru răspunsuri

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Victor92

Un amanunt pe care am uitat sa vi-l spun si pe care l-am remarcat saptamana trecuta. Bine ... sper sa nu ma repet si ca nu a fost mentionat pe aici  :oops:

Referitor la cele doua linii de pe inelul principal: 1 si 10.

In SAT, vatmanii utilizeaza doar linia 1.  Astfel:

- turele de pe linia 1(exterior) sunt introduse in sistem de la 1 la cate sunt;
- turele de pe linia 10 (interior) sunt introduse de la 31 in sus.

De exemplu: pe linia 10, turul 11 - se memoreaza Linia 1, turul 41.

Cred ca s-a luat aceasta decizie pentru ca abonamentele sa fie facute pe o singura linie.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare CiprianTRB

Plata calatoriei cu autobuzul, direct cu ajutorul cardului bancar! Bucurestenii beneficiaza de acum de cea mai noua tehnologie de plata, direct in mijloacele de transport in comun cu care circula! Pentru prima data in Romania se utilizeaza validatoare contactless de ultimă generație, care au fost deja instalate pe autovehicule STB.

Proiectul este functional pe liniile Expres 780, 783 și 784, urmând ca, în cel mult o lună, să fie extins pe toate celelalte linii deservite de noile vehicule.

Acesta face parte dintr-un pachet de măsuri mai amplu, de modernizare a transportului în comun din București”.

·      Astfel, călătorii au posibilitatea de a plăti direct călătoria cu orice tip de card bancar contactless Mastercard sau Visa, emis oriunde in lume, modalitatea de plată fiind aceeași cu cea a validării unui card de transport.

·      Validările multiple pot fi realizate doar prin alegerea opțiunii dedicată, astfel că nu există riscul validărilor multiple printr-o apropiere accidentală de validator a cardului bancar.

·      La un singur validator pot fi efectuate validări atât cu cardul de transport cât și cu un card bancar, călătorii fiind cei care vor opta pentru modalitatea de plată.

·      Tariful călătoriei este același, indiferent ce cu ce tip de card alege călătorul să plătească: 1,3 lei - pe liniile urbane; 1,5 lei - pe liniile regionale si 3,5 lei - pe liniile expres.

·      Pentru implementarea acestui proiect, STB SA a semnat la finalul anului 2019, un contract cu BCR, prin care operatorul bancar asigură implementarea soluției tehnice, utilizând validatoarele de nouă generatie instalate pe noile vehiculele din parcul STB SA.

·      În prezent, călătorii care utilizează mijloacele de transport în comun de suprafață din întreaga Regiune București-Ilfov pot plăti călătoria prin încărcarea unui card de transport atât online, cât și la cele peste 220 de centre de emitere și reîncărcare carduri, precum și prin intermediul telefonului mobil: cu ajutorul aplicației mobile BPay sau prin SMS.








https://www.facebook.com/42765659729715 ... 717921013/

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare theoslavic

Nu inteleg cum te controleaza. Stie cineva? Iti ia cardul si verifica daca ai validat? Inseamna ca nu se poate cu telefon/apple pay?

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare punmeister

Normal ar trebui sa mearga si prin telefon plata via Apple Pay, Google Pay (via Revolut) etc.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare theoslavic

punmeister wrote:
Normal ar trebui sa mearga si prin telefon plata via Apple Pay, Google Pay (via Revolut) etc.


Stiu, dar ma gandeam la validarea in sine. Ca apple pay, de exemplu, genereaza niste tokenuri unice cand platesti.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare cris_m

Pai si nu vezi istoricul platilor in aplicatia bancara sau Apple/Google Pay? Uite la mine cum arata o plata facuta la Sibiu:

20200526_173118.jpg (69.38 KB; downloaded 3325 times)

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare oc7avian

Tehnic știm deja că se poate verifica inclusiv pentru plăți cu aceste token-uri unice (TfL îți calculează tariful dinamic, nu pe cursă). M-am uitat prin specificații, dar încă n-am reușit să găsesc clar modalitatea. E posibil să mai existe niște date anonimizate sau ceva protocol pentru tranzacții unde vrei să poți memora utilizatorul (nu prin datele cardului)

Însă speculez și o consecință: s-a pus pe picioare capabilitatea de a avea validatoarele online? Nu cred că procesează toate plățile la final de zi, când se întoarce autobuzul la autobază.

Aici am găsit în engleză o explicație generală a unui astfel de sistem oferit pe piață, despre partea online, offline și controlul biletului (pagina 3): http://www.aep-italia.it/wp-content/upl ... T-PASS.pdf

Mai caut

Edit: am uitat să menționez că totul se învârte în jurul implementării standardului EMVCo, care definesc și specificații ce se aplică transportului.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Albert

theoslavic wrote:
Inseamna ca nu se poate cu telefon/apple pay?

Practic ar trebui sa meargă si cu Apple Pay. Nu stiu cum sunt aplicațiile de plata cu telefonul pe Android, dar Apple Pay are si mod de card de transport care se activează din setări.

LE: Se vede foarte clar aici ca merge și cu Apple Pay: https://www.facebook.com/124341250922171/posts/3095594900463443/

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare theoslavic

M-am exprimat gresit, eu ma intrebam de dovada platii la controlor.

Dar de fapt e foarte simplu (a zis si cris_m mai sus): apar platile si in aplicatie si in wallet (in cazul Apple Pay)

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare spikebrain

La Apple Pay sau alte wallet-uri apar in aplicatie aceste plati.
Pentru card fizic se poate face controlul direct la validator ca si la cardul Activ.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Albert

theoslavic wrote:
M-am exprimat gresit, eu ma intrebam de dovada platii la controlor.

Pai și eu tot la asta ma refeream. Când Apple Pay este setat pe modul de card de transport se folosește mereu același token. Deci se poate vedea tranzacția atât prin apropierea telefonului de validator, cât și prin vizualizarea tranzacțiilor din wallet/aplicația băncii.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use