Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor

302 posts, 128931 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor argos

@Alex27 la fel ai fi reactionat daca unu' isi facea nevoile in tramvaie :) ?
Sau daca si-ar fi exprimat talentul de painter pe masina ta ? Pana una alta, tramvaiele alea sunt ale noastre, ale tuturor.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Alex27

El evident a vandalizat un bun public si era de ajuns ca poza sa ajunga la RATB si era decizia RATB ce facea mai departe. Tin sa va reamintesc ca publicarea pozei pe forum incalca Art. 73 si Art. 74 lit. h din Codul Civil. Indiferent ce face un om, nimeni nu va dreptul sa ii incalcati dreptul la imagine.

Iar propunerea lui Robert24 cu afise most wanted incalca Art. 72 din Codul Civil.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor aztec

Si persoana din Neardenthal ce litera a legii a incalcat...sau nu e important pt ca este din epoca de piatra mental pe atunci cand desenatul elefantilor pe peretii pesterilor era o practica de inalta tinuta culturala si artistica...nu se incurca cu niste homo erectus ..
Sau scuze...bun public ce inseamna?

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor andrei11

Interventie moderator
Alex 27, am impresia ca iţi place sa te vezi postând si sa enunti diverse gânduri filozofico - politice in conceptia ta de "inalta ţinută ştiinţifică".

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor andrei11

Stimate Alex27 deoarece nu sunt expert in legi si nici nu vreau sa fiu fi bun te rog si publicăici şa articolele respective sa vedem ce si cum.
Dupa care evident  vor urma unele păreri critice.
Oricum :
1) Ori esti din categoria puştilor teribilisti mari amatori de arta urbana degradanta.
2) Ori îi acoperi in baza aceluiasi principiu cum vor unii sa evite amenda politiei pentru circulatia cu viteza peste blablabla cum ca politistul respectiv nu avea cusuti nasturii de lajachetă conform regulamentului.
Daca esti asa tare in argumente publica articolele respective din lege. Ca sa nu ma exprim in necunostinta de cauza.
____________________________________________
Nota :
Am revazut ultimele discutii, rămân toate aici, in cadrul acestui topic.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Florinds

Parerea mea este ca alex27 sa mearga in America sau sa intre pe forumuri cu legislatie. Nu ma intereseaza ce lege incalc (ma refer la cazul de fata) daca individul incalca primul legea mult mai grav.

Aici nu suntem in America sa ne impuscam, iar apoi criminalii sa dea in judecata urmasii victimelor ca nu au curatat cojile de banana, drept pentru care au cazut si s-au julit.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 133 313

Mazgalicii au lasat un mesaj langa mazgaleli pe vagonul 188: "Fu*k haters".   :popa:

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Victor92

Probleme astazi ( 24.03.2016 ) la schimbul 2 pe linia 44 :

1) Din 5 ture, doar 3 erau la traseu...

2) De la ora 17:00 au ramas 2 tramvaie pe linia 44 ( 3405 si 3421 ) din cauza unui incident petrecut cu 30 de minute in urma la statia "Calea Giulesti" (sens Cartier 16 Februarie), tramvaiul implicat fiind 3378 . O sa va povestesc pe scurt ce s-a intamplat.

Tramvaiul era full. A ajuns in statie, a pierdut semaforul si am asteptat 2 minute sa se faca verde (atata tine rosul). Cand s-a dat unda verde, vatmanul a inchis usile, iar fix in acel moment, niste persoane de etnie rroma s-au razgandit sa coboare din tramvai. Manipulantul s-a uitat in oglinda retrovizioare din partea dreapta si nu i-a vazut in secunda aceea. De precizat ca erau sot si sotie, ea cu un copil in brate. Ce a urmat...masculul s-a infuriat precum un leu, a venit la prima usa, a spart oglinda retrovizioare, a dat cu pumnii si picioarele in usa si a reusit sa intre in tramvai. Vatmanul s-a speriat (noroc ca avea usa de la cabina inchisa) si s-a baricadat acolo cat s-a manifestat rromul. Nimeni nu a reactionat...nici eu care eram la prima usa (ce puteam sa-i fac avand in vedere ca sunt cat un bat de slab).

Efectul celor intamplate: 3378 s-a dus pana la Cartier 16 Februarie si apoi s-a retras la Depoul Militari ...
Oglinda sparta 3378.jpg (129.58 KB; downloaded 5001 times)
3378 - 44 - 24.03.2016.JPG (240.52 KB; downloaded 5001 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor GPS

De ce nu i-ai făcut o poza si la tig... rom, scuzați ( :lol: )  :?:
Sa vedem si noi pe cine oprim sa se mai urce in tramvai! :twisted:
P.S.: A venit si poliția sau vatmanu' a lăsat-o asa?

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Victor92

@GPS: Daca as fi reactionat probabil ca acum aceste poze nu ar fi existat pe forum  :lol:
Pana venea politia, tramvaiul era deja la depou ...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor GPS

Nu trebuia sa reacționezi, după ce cobora Nebunu din tramvai ii făceai repede o poza, între timp pleca si tramvaiul si asta era tot! Oricum e bine si asa! :D

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 133 313

Well... la mine nu cred ca ar fi facut figuri discriminatul dar judecand dupa ce pedepse acorda judecatoriile prin cauze mult mai grave banuiesc ca pentru vandalism practic in curand nu se va mai da nici amenda asa ca ajungi sa stai in dubiu daca sa faci "o fapta buna" sau sa-ti bagi carja. Ba te mai duci si martor si vezi circul infect si dezgustator fara rezultat (ie saraci, are multi copii, n-are din ce sa plateasca amenda mancatz-as). Deci fara procese de constiinta. Altii sunt platiti sa faca dreptate si ii doare fix in c*r. Motiv pentru care or sa se trezeasca la un momentdat in situatii fara scapare ei insisi si nu ii va salva nimeni.
Cat despre politie... cu riscul sa-l supar pe Nightwolf... niste fripturisti. Inclusiv rutiera. Acum chiar m-am convins. Dupa coada de la Pantelimon la Voluntari pe centura radar la 500 metri. Dupa calmatoarele de pe Splai radar intre Vitan Barzesti si Mihai Bravu.  :twisted: Iar aia de la locala de prin sate... niste schizofrenici, ii conving pe cativa sateni sa mearga cu cate un cazan cu 30 la ora prin sat pe DN si tot satul e cu linie continua, cate 3-4 sate in lant.  :twisted:
Deci repet, fara procese de constiinta. Am ajuns la nivelul sa te duci la politie sa reclami ca ti se fura din curte si politia sa-ti spuna ca "bine ca n-ai iesit din casa, ca puteau sa-ti dea in cap sa te omoare". True story, din satul batranesc.  :popa:

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Florinds

Departe de a-i lua apararea tiganului sau a altor neandertalieni si pacat ca nu exista camere de luat vederi in statii sau tramvaie, depouri etc. Acum sunt accesibile, de ce se screm atat sa cumpere cei implicati, nu este oare mai ieftin sa previi?

Revenind, zici ca jumatatea de tramvai era full? Dupa ce interval venise? Cat o fi asteptat tiganul ca sa ajunga sa stea ca un peste in conserva? Cred ca bataia de joc la adresa calatorului este comparabila cu aceasta bataie de joc a calatorilor.
Cred ca este doar inceputul, bine ca nu a patit nimic vatmanul...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Victor92

@Florinds: Avand in vedere ca la ora aceea erau 3 tramvaie la traseu, rezulta ca (teoretic) intervalul de succedare era de 20 de minute. Inainte de toate, respectiva persoana de etnie rroma ar fi trebuit sa-si achite un titlu de calatorie (mi-e greu sa cred ca avea asa ceva). Separat, am auzit tot felul de povesti cum ca seara, in ultimele saptamani, mai multi vatmani de pe linia 25 au fost agresati (unul din ei s-a trezit cu un pumn in figura). Aceste evenimente s-ar fi desfasurat pe Viilor sau pe Soseaua Giurgiului.
Iar in privinta discutiei cu privire la intervalul de succedare, am patit si eu o situatie care nu mi-a cazut bine. Era o seara de sambata prin feburarie, extrem de friguroasa. Eram la Budapesta la 22:20 si voiam sa ajung in Drumul Taberei. Dupa cateva minute, a venit un 381 si cand sa ajung la Piata Romana la 22:33, ultimul 368 era deja la statia Nicolae Balcescu (desi plecarea era la 22:40). Era un sofer din 143/253 turat in 368 in ziua respectiva ...am stat 35 de minute pana a venit ultimul 168 spre cartier...acum ce trebuia sa fac: sa-l astept la cotitura in cartier si sa-i sparg oglinda?!

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use