Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 296601 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing misterr

BodoMinea wrote:
misterr wrote:
Am verificat și azi, nu s-a rezolvat nimic, sînt aceleași erori.
Ăștia trebuie trimiși să muncească în mină, că în birou nu le face bine...

Eu tot cred că e o problemă într-un fel sau altul și cu cardul/contul tău, pe lângă downtime-ul serviciului lor. Eu am efectuat cu succes încărcări de portofel electronic prin RATB Online pe 27.05.2018 și 02.05.2018, cum am spus și mai sus. A durat între 24 și 48 de ore până reîncărcarea s-a putut valida în mijloacele de transport.
Cardul (fizic) nu are nici o problemă, din moment ce în vehiculele RATB / la centrele de încărcare afișează corect soldul din portofel / se poate reîncărca. Doar pe platforma online apare acel mesaj „Nu există titluri reîncărcabile pe cardul selectat” și nu se poate reîncărca.
Exact asta am spus și eu, probabil e coruptă baza de date și din cauza asta la unii merge și la alții nu, doar că ei în loc să se ocupe, să testeze și să rezolve problema, au acolo un robot care la orice sesizare / reclamație generează un răspuns standard cum că „totul e bine”.
Deci degeaba faci sesizare, că nu îți oferă nici o soluție.
Ca la orice firmă mare (RCS, Telekom etc.), dacă ai noroc și îți merge serviciul, e ok, dacă nu, ești pierdut. Suportul tehnic personalizat e inexistent.
De asta spuneam că ar trebui băgați în apă rece sau fierbinte, că la temperatură normală nu le face bine. Evident că asta se aplică și la tot ce ai povestit tu.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BodoMinea

BodoMinea wrote:
  • Deși eu, personal, știam că așa va funcționa, automatul nu mi-a „comunicat” că e nevoie să prezint cardul RATB la cititor și înainte de efectuarea plății (selectarea titlului pentru reîncărcat) și după pentru transferul efectiv. Prin urmare, ar fi trebuit să îmi spună să las cardul în cititor, nu să îl pun, să îl iau, apoi să nu îmi mai spună nimic și să fie nevoie să îl pun iar la final.
  • Ilustrațiile de pe ecran, afișate în decursul procesului de reîncărcare, nu reflectau cititoarele de carduri hardware prezente în realitate.
  • cititorul pentru cardul RATB plasat în vederea reîncărcării arată ca un cititor contactless pentru carduri bancare și are însemne VISA, nu vreun card RATB sau ceva. Plus mesajul absolut deloc intuitiv „WITAJ” pe ecran...
  • pe de altă parte, cititorul de carduri bancare nu are nicio însemnare în acest sens. Deci eu trebuie să cunosc legătura între tehnologiile cardurilor ca să știu ce, unde și când apropii sau introduc la acest automat.


Automatul in cauză a primit niște stickere.
IMG_20180622_131406-min.jpg (1.24 MB; downloaded 4036 times)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing florin

Pe care turiștii le vor înțelege din părți... era greu să scrie și în engleză? Lasă, mai fac o licitație și pentru stichere bilingve...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Cristy

Cristy wrote:
Se cumpara prin anunt de participare simplificat 3 automate de vanzare a titlurilor de calatorie care accepta plata doar prin card bancar:

Se pare ca in RATB mai exista oameni care gandesc. Au schimbat caietul de sarcini pentru achizitia de automate iar acum acestea trebuie sa accepte plata atat card, cat si numerar. In plus, se mentioneaza in documentatie ca automatele trebuie sa fie compatibile cu adoptarea monedei Euro in viitor.
Un alt punct benefic introdus este existenta unui sistem de supraveghere video integrat in carcasa, similar celor utilizate la ATM-urile bancare.
aut1.PNG (28.9 KB; downloaded 3880 times)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing punmeister

Sau la AVM-urile de la Brasov care sunt tot de la Kapsch Carriercom.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Victor92

O noua campanie de informare a calatorilor incepand de astazi prin mijloacele de transport in comun din Capitala.
DSC_0142.JPG (227.19 KB; downloaded 3681 times)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing misterr

BREAKING NEWS: După multe luni în care baza de date a fost coruptă, acum pare că s-a reparat (au reapărut titlurile de pe card) și se pot face reîncărcări online!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing survola

Lupta anti-corupție a fost câștigată!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing TibiV

Pai daca au dat-o jos pe Kovesi, normal...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing punmeister

Cristy wrote:
Se cumpara prin anunt de participare simplificat 3 automate de vanzare a titlurilor de calatorie care accepta plata doar prin card bancar:

Conform SICAP, sunt doi participanti, C.S.V. INFRATECH SRL si KAPSCH CARRIERCOM ROMANIA.
Pe 23 iulie s-a incheiat evaluarea tehnica (plus DUAE), iar pana pe 4 octombrie o sa aiba loc evaluarea financiara.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing punmeister

^
Contractul a fost atribuit ieri, dar nu pot sa vad anuntul de atribuire. Posibil sa fi castigat tot Kapsch Carriercom.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Tom

În ultima perioadă am folosit doar metroul și nu mi-am mai reînnoit abonamentul RATB, însă în ultimele două zile am avut treabă prin oraș si am luat două abonamente de o zi pentru două zile consecutive.
În prima zi nu am reușit să validez cardul, tot piuia și spunea să repet validarea, dar am dat vina pe poziție și pe echipamentul miroboland al firmei securUTI, însă am apăsat tasta 1 și surpriză:
Profil: Regular
Abonament lunar expira la 07?.09
Abonament fracționat expiră la 27.09.

Nu trebuia să apară și abonamentul pentru 26.09? Dacă am văzut că nu apare cel din 26, nu am mai validat deloc ca să nu-mi ia și din ce mai am pe card pentru rarele ocazii când mai iau otobelul comunal varianta STB. Oricum păstrasem bonurile de la ambele abonamente. A doua zi am validat și a mers normal. M-am întâlnit și cu controlorii în ambele zile, dar au preferat să treacă pe lângă mine.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Rău ai procedat. Dacă ai păstrat chitanțele trebuia să-i abordezi pe controlori. Eu folosesc destul de des STB - ul. În 10 ani cred că << mi-au furat >> de maxim 3 ori o călătorie. ( Eu am abonament general și validez cam de fiecare dată ).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Tom

Deci concluzia e că nu mi-a încărcat deloc abonamentul pe card? Dar atunci de ce nu mi-a taxat din portofelul electronic? Sau a fost doar o coincidență că nu am putut valida din motive de poziționare a cardului?

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use