Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing)

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB

Mesajde Dominatrix » Sâm, 30 Apr 2011, 19:52

Treaba asta cu "mai ieftin" e discutabila, fiindca depinde de multi factori. Nu e vorba doar de o comparatie intre preturi si puterea de cumparare, e si o relativizare la nivelul costului vietii vis-a-vis de PIB-ul altor tari, productivitate, salariu mediu etc. In plus, intr-un sistem integrat de transport, in functie de abonamentele sau biletele folosite, si raportul pret abonament/pret bilet, la folosirea frecventa a transportului public economiile pot fi importante, deci conceptul de "mai ieftin" e si mai greu de definit.
In acest topic viewtopic.php?f=21&t=49&p=41269#p41269 s-a mai adus mai demult vorba despre asta si am pus mai multe exemple de tarife din alte capitale europene, ca sa va faceti o idee...
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde iliutu » Dum, 01 Mai 2011, 22:25

Azi am venit cu 783 de la Otopeni si am realizat ca sunt multi oameni care nu stiu sa foloseasca validatoarele, si nici nu sunt instructiuni de folosire in autobuz pentru validarea multipla a cardurilor.
Rabdare si tutun
iliutu
Moderator forum

Mesajde Aron » Lun, 02 Mai 2011, 07:23

iliutu scrie:Azi am venit cu 783 de la Otopeni si am realizat ca sunt multi oameni care nu stiu sa foloseasca validatoarele, si nici nu sunt instructiuni de folosire in autobuz pentru validarea multipla a cardurilor.

Erau candva lipite instructiunile, dar nici eu nu prea le-am mai vazut
:477: :CR: :CR: :CR:
Aron
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Lun, 02 Mai 2011, 08:14

Este stupid, suntem in anul 2011 totusi, oameni buni ! Bine ca stiu / se descurca in aeroport cu validarea biletului, recuperatul bagajelor, pipaitul ******* stuardezei in avion, coboratul scarilor din avion, etc, etc, si nu stiu sa valideze cartela in autobuz ! La taxiurile cu 3,5 lei / km cu ei sau sa stea la tara la coada vacii / lucratul pamantului si sa ne lase in pace !
andrei11
Moderator forum

Mesajde LArSON » Lun, 02 Mai 2011, 14:13

@andrei 11 cel revoltat...
1. Validatoarele nu sunt foarte performante, la 1 din 2 incercari de validare dau eroare...
2. Fara instructiuni, de unde stii cum validezi pentru mai multe persoane?
LArSON
Membru Bronze

Mesajde Cristy » Vin, 27 Mai 2011, 12:38

Dar daca ai portofel electronic pe card il poti folosi si la metrou sau trebuie sa-ti faci titlu pt metrou? :?:
Cristy
Membru Silver

Mesajde lecter » Vin, 27 Mai 2011, 13:45

Cristy scrie:Dar daca ai portofel electronic pe card il poti folosi si la metrou sau trebuie sa-ti faci titlu pt metrou? :?:

Portofelul electronic merge si la metrou...
lecter
Membru Bronze

Mesajde ViitorulPrimar » Vin, 27 Mai 2011, 18:48

O metoda mai buna de taxare.Taxezi la intrarea in autobuz si la iesirea din autobuz.Astfel se numara numarul de statii care le-ai parcurs si in consecinta ti se ia din portofelul electronic suma corespunzatoare.
ViitorulPrimar

Mesajde adn2377 » Vin, 27 Mai 2011, 21:36

ViitorulPrimar scrie:O metoda mai buna de taxare.Taxezi la intrarea in autobuz si la iesirea din autobuz.Astfel se numara numarul de statii care le-ai parcurs si in consecinta ti se ia din portofelul electronic suma corespunzatoare.

Corect!

Vad ca la teorie stai bine.

Sa te vad insa cum montezi turnicheti la usile autobuzelor... :mrgreen:
Sa mi se arda sursa!! :)
adn2377

Mesajde Dominatrix » Vin, 27 Mai 2011, 21:38

Lasand gluma la o parte, turnicheti au fost montati pe cateva autobuze DAF care circulau pe liniile preorasenesti tocmai pentru a preveni blatismul.
Dominatrix
Membru Silver

Mesajde Dr2005 » Vin, 27 Mai 2011, 21:49

Care turnicheţi au dispărut odată cu liniile respective şi autobuzele ce le deserveau. Oricum, nu au fost folosiţi (erau cu braţele strânse).
Dr2005

Mesajde florinmaster » Sâm, 04 Iun 2011, 10:41

Urcandu-ma in 135 am dat sa validez cardul , validez cardul dar in loc de calatorie placuta mi-a scris "Validati pe propria raspundere"". Chiar nu am inteles de ce a aparut mesajul asta ???
Trafic decent!!!!
florinmaster

Mesajde V2A » Sâm, 04 Iun 2011, 11:04

Mesajul apare doar daca se apasa butonul 2 al validatorului inaintea validarii cardului(inseamna mers cu o linie oarecare pe o portiune comuna cu a liniei pe care este facut abonamentul-pentru abonamentele pe 1 sau doua linii).
V2A
Membru Silver

Mesajde Dr2005 » Sâm, 04 Iun 2011, 13:36

Cum, în general, butonul 2 e blocat by default, apare mesajul ăla inclusiv la abonamentele generale.

P.S.: Dacă aveţi şi portofel electronic şi a apărut mesajul ăsta la validarea abonamentului, nu-l mai apropiaţi încă odată, că vi se scade o călătorie din portofelul electronic.
Dr2005

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi