Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 292439 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 71
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing) Utilizator anonim

Cardul Activ

Cardul Activ este solutia perfecta pentru cei care utilizeaza zilnic, de mai multe ori pe zi transportul in comun. Pe acest card se pot incarca toate tipurile de abonamente urbane (1 zi, o luna, ratb+metrou, metrou, ratb etc). De asemenea o alta functie foarte utila a acestuia este portofelul electronic. Acesta poate fi incarcat cu minim 25 lei, maxim 50 lei iar suma poate fi utilizata pentru a calatorii cu RATB si Metrou, la validare se va sustrage din suma disponibila suma aferenta calatoriei. Cardul Activ poate fi reincarcat prin mai multe metode - centrele de abonamente/bilete, RATB Online si Bancomatele BCR.
De asemenea exista si Card Activ Nenominal, care poate fie reincarcat cu o suma de minim 2,5 lei maxim 50 lei, iar costul suplimentar este de 2,98 lei pentru suportul cardului.



 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Utilizator anonim

Cardul Multiplu

Cel mai nou model de card RATB introdus incepand cu 15 decembrie. Acesta este un card pe suport din carton care poate fie incarcat doar odata. Titlurile de calatorie ce se pot incarca pe acesta sunt 2-10 calatorii (din 2 in 2) RATB sau abonament pe o zi pe RATB. Acest card este nenominal si transmisibil si este dedicat in special calatorilor care nu utilizeaza decat ocazional serviciile RATB. Cardul este disponibil pentru vanzare in toate centrele de bilete/abonamente RATB. Costul acestuia este de 1,57 lei pentru suport + suma calatoriilor cumparate.



 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

RATB incepe, din ianuarie, inlocuirea biletelor de hartie cu carduri electronice
31.12.2009

Regia Autonoma de Transport Bucuresti incepe, din ianuarie, eliminarea biletelor de hartie si inlocuirea lor, pentru calatorii ocazionali, cu aplicatia "portofel electronic" de pe cardul ACTIV sau cu un card Multiplu, care se poate incarca cu 2-10 calatorii (pe linii urbane, preorasenesti, Expres) si cu abonamente de o zi.

In acest sens, Regia a inceput o campanie de pregatire a calatorilor in vederea acestei schimbari, atat prin centrele de vanzare bilete si abonamente, cat si prin pliante de informare, distribuite calatorilor.
In paralel, RATB efectueaza un sondaj prin care doreste sa afle gradul de cunoastere si de folosire a aplicatiei "portofel electronic" in randul calatorilor, pentru a putea gasi cele mai bune variante de eliminare a titlurilor de calatorie pe suport de hartie.
RATB a demarat, in 2007, implementarea Sistemului Automat de Taxare, prin care, cu acelasi card, se poate calatori atat cu RATB, cat si cu metroul.
Prima prioritate a acestui sistem a fost inlocuirea abonamentelor (lunare) de tip carton cu aceste carduri ACTIV inteligente, valabile cel putin 4 ani ca durata de viata.
In prezent, exista peste 800.000 de carduri care se folosesc in sistem.

http://www.epochtimes-romania.com/artic ... 70290.html

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Tom

Dupa ce dispar biletele vechi, eu zic sa cerem RATB sa ne dea niste validatoare vechi. Mi-as pune unul in camera prins de teava dela calorifer. In felul acesta ar fi absolut corecta expresia: "ti-am dat eu bilet sa intri in camera?"  :twisted:

 


Re: Stiri, noutati, perspective ratbdriver

La autobuze se aude ca nu mai prind vara cu compostoarele, cred ca le vor vinde la fier vechi cum au facut si cu autobuzele vechi  :lol:

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Mihai

Am o mica intrebare,

sunt student in belgia, si fac o calatorie in romania in iunie cu alti 24 de studenti (avem fiecare o cartela (legitimatie?) de studenti la "Université de Liège Wallonie-Europe", stam in bucuresti de 2 ori 1 zi. Ce ar fi cel mai ieftin pentru noi, daca vrem sa beneficiam de transportul in comun cu RATB + METROREX? Si unde trebuie sa cuparam cardurile? La Aeroport Baneasa se poate?

Mersi anticipat de raspuns

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Utilizator anonim

Exista abonamente de 1/7/15 zile care se incarca pe cardurile ACTIV. Platiti doar pretul abonamentului iar cardurile le puteti folosi si urmatorii 4 ani cand veniti pe aici.
Exista centre de abonamente/bilete in toate zonele de interes din oras, deci si gari, aeroporturi etc.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Mihai

Ok, deci Cardul ACTIV abonament 1 zi poate sa fie utilizat la fel cu ratb si in metrou?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Utilizator anonim

Mihai wrote:
Ok, deci Cardul ACTIV abonament 1 zi poate sa fie utilizat la fel cu ratb si in metrou?


Din ce stiu da, sunt ambele tipuri care se pot incarca. Adica pachet Abonament Urban General + Metrou 1 zi.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Mihai

OK, mersi de precizie.
Sper sa vina si timpul cind fuzioneaza amandoi, ca sa fie mai simplu, macar pentru straini. Daca sintem tot la acelas capitol, am o remarca in ce priveste statia de autobuz de la aeroportul baneasa, strainul pina gaseste planseta ratb  agatata la un stalp... Macar sa se puna statia de autobuz imediat la iesire din aeroport ca la otopeni in loc de taximetristi, sau sa puna un refugiu (cu harta ratb bine inteles la interior):





Insa totus avantajul in Bucuresti este pretul. Deoarece nu inteleg de ce nu iau mai multi oameni transporturile in comun cind costa mult mai scump cumulat sa-ti ei masina personala (pretul masinei, bezina, reparatii, pneuri...etc), si sa-ti gasesti un loc de parcare, si sa mai intampla sa mai ai un accident. Fara sa mai vorbim de avantajul ecologic.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB shoppy

Da, transpotul in comun este mai ieftin, dar
- nu este mai rapid decat cel cu masina proprie (cel de suprafata sigur nu este, cel subteran are sanse, dar are deranjamanete zilnice, adica intarzieri de 30min)
- vehiculele de transport sunt pline de ciorditori, cersetori, golani, tigani, betivi (bineinteles fara bilet) sau pensionari care au gratuit si fac piata zilnic la 8 dimineata
- in multe cazuri traseele / legaturile sunt foarte prost gandite si e mai direct cu masina personala
Deci decat sa stai blocat in trafic inghesit cu toti cei de mai sus, mai bine stai blocat in trafic in masina personala.

Iar romanii inca sunt un popor fara educatie si ca scapat din cusca, fiecare trebuie sa-si arate smechereala, adica sa-l vada lumea ca are masina, ca fumeaza, ca urla muzica, lucru mai greu de facut in transportul comun.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB lecter

shoppy wrote:
Da, transpotul in comun este mai ieftin, dar
- nu este mai rapid decat cel cu masina proprie (cel de suprafata sigur nu este, cel subteran are sanse, dar are deranjamanete zilnice, adica intarzieri de 30min)
- vehiculele de transport sunt pline de ciorditori, cersetori, golani, tigani, betivi (bineinteles fara bilet) sau pensionari care au gratuit si fac piata zilnic la 8 dimineata


Hai ca nu-i asa de grav transportul subteran...eu n-am prins nici un deranjament in ultimele luni, in conditiile in care folosesc M2 zilnic si de multe ori si M1/M3, deci as zice ca sansele pentru omul normal sa prinda o astfel de problema sunt destul de mici (nu inexistente, dar suficient de mici cat sa nu creeze o reputatie proasta metroului). De asemenea, nu este de neglijat frecventa excelenta la orele de varf (chiar 45 de secunde uneori intre 8-9 si 17-18)

Ciorditori la metrou n-am intalnit, iar in mijloacele de transport RATB depinde de ruta...asta e oricum o problema endemica in toate marile orase europene. Cat despre betivi, pe majoritatea i-am vazut mai degraba cand am luat autobuzul pe la 21-22, nu urland aiurea in autobuz la orele de varf.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB telvanni

De exemplu familia mea circula combinat, si masina proprie si transport in comun, mai exact eu cu masina proprie si sotia cu transportul in comun.  :D
Glumeam.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Celestin Draganescu

Mi se pare o tampenie ca esti pus sa platesti pentru suportul de carton pt. cardul Multiplu. Mai logic ar fi fost sa plateasca abonatii lunari pt. cardul Activ iar cei in tranzit sa fie incurajati spre card prin eliminarea costului de suport. Asa oricine vine de la tara, prefera biletul de hartie de care se pare ca nu vom mai scapa.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use