Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 292442 views
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

De acord.
Printre <<activitățile educative>> se numără și filmele de la Mall din timpul orelor. La noi era mai periculos că eram îmbrăcați în costum  de liceu, acum nu-i mai întreabă nimeni de sănătate. :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing GPS

Daddy wrote:
Poate nu o sa fie multi de acord cu mine. Gratuitatea pentru elevi/studenti trebuia limitata pentru parcursul intre domiciliu si unitatea de inavatamant. Unii din voi probabil veti spune ca ei mai au si alte activitati educative, muzee, etc.. dupa scoala. Dar aceste lucruri au caracter optional si nu ar trebui subventionate, singurul lucru obligatoriu si gratuit este invatamantul. O alta masura populista, ca si cea de acum doi ani cu studentii la CFR.

Și dacă un copil are 5 modalități de a parcurge acest traseu, cum facem?
@andrei11: Filme la Mall și multe altele... ;)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Puss in Boots

Important ar fi sa si valideze altfel nu ii stie nimeni pe unde a fost. Idem pensionarii. Altfel se mai taie o tura doua ca nu "merge nimeni".

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Albert

E foarte important sa se valideze abonamentele elevilor/pensionarilor,chiar dacă sunt gratuite.Doar așa societatea poate intra in legalitate.Daca STB nu știe câți călători care circula gratuit are,atunci subvenția nu prea mai e 100% legală.Practic PMB da bani pe aer,dacă nu știe câte gratuități are de plătit...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing subway guru

Sau ar putea fi considerata ajutor de stat <mascat>, tot asa de ilegal.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing alexxd_31

Procedura pare prea complicata. Multi parinti o sa isi duca in continuare la scoala copiii  utilizand masina personala.
Asta a fost concluzia mea in urma discutiilor cu amici care au copiii, ca si mine in ciclul primar. Nu are rost sa ii trimita cu bunicii care oricum au gratuitate.

 



  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing GPS

Un copil, ar trebui dus, in opinia mea de părinți la școala pana in clasa a III-a - clasa a IV-a, după poate merge singur. Singura explicație pentru care un părinte și-ar duce un copil la școala / liceu după vârsta de 10 ani este aceea ca școala la care copilul învață este pe traseul pe care parintele îl urmează spre locul de munca.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing TibiV

Sunt multe motive pentru care un parinte isi va duce copiii la scoala/gradinita cu masina...

Pe mine mama m-a dus la scoala doar in prima zi din clasa intai /intaia... (uite ca la asta nu m-am gandit de mult...).
Dar faceam 10 minute pe jos, mergand agale.
Si asta era cu foaaarte multi ani in urma, cand strazile erau aproape pustii, iar Militia isi facea datoria mai bine decat Politia...

Pe copiii mei i-am dus cu masina.
Gradinita era la vreo 20 de minute de mers pe jos pentru un adult (alta mai apropiata NU aveam) si ar fi presupus transportul public. Pentru copiii de gradinita, credeti ca este o varianta viabila?!...
(Bine, la vremea aia masina mea arata ca a unui adventist - erau 4 capete pe bancheta din spate, doi ai mei + doi ai cumnatului meu... S-a nimerit sa fie 4 copii indesati in 3 ani... cresa+gradinita, dupa aia gradinita+scoala ;(  )

Apoi scoala era la vreo 35 de minute de mers pe jos. Aveam si la vreo 20 de minute, dar i-am dus un pic mai departe, la scoala unde lucra si mama lor. Este bine ca macar un parinte sa poata fi cu ochii pe ei...

Din clasa a V-a el s-a invatat si cu autobuzul.
Cu ea am amanat pana printr-a VIII-a, dupa doua experiente extrem de neplacute cu calatorii din 102. Experiente a caror amintire ma face sa fierb de fiecare data cand se discuta despre ”nesimtitii care ar putea sa mearga cu transportul in comun dar...”

Din cate am citit pe aici, nu aveti nici copii, nici parinti de +75 care sa fi fost agresati (si talhariti) in minunatele noastre mijloace de transport in comun...

Asa ca din punctul meu de vedere toata isteria impotriva soferilor este doar atat. Doar isterie.
Nu am luat niciodata masina pana la colt sa imi iau tigari.
Dar voi lua intotdeauna masina ca sa ii protejez pe cei prea tineri sau prea batrani ca se apere singuri de mizeriile din tranportul in comun...

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing V2A

Detalii privind transportul gratuit al însoţitorilor pensionarilor

Primăria Capitalei, prin STB SA, a început, la 12 februarie a.c., procedura de distribuire a formularelor necesare pentru eliberarea abonamentelor de călătorie destinate pensionarilor care beneficiază de gratuitate pe mijloacele de transport în comun.

Conform HCGMB 839/2019, persoanele care sunt însoțitoare ale pensionarilor beneficiază de gratuitate pentru călătoria pe mijloacele de transport public pe raza Municipiului București.

STB SA anunță că, până la eliberarea cardurilor pentru pensionari, însoțitorii lor pot circula gratuit, cu îndeplinirea cumulativă, de către pensionari, a următoarelor condiții:

- să aibă vârsta minimă de 63 de ani pentru femei și 65 de ani pentru bărbați;

- să aibă asupra lor documente de călătorie valabile (ultimul talon de pensie și cartea de identitate cu domiciliul stabil în București) și

- să confirme, în imediata sa apropiere, persoana care îndeplinește sarcina de însoțitor.

Persoanele însoțitoare beneficiază de această facilitate numai pe durata călătoriei în care îi însoțesc pe pensionari.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1001

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

S-a spart țeava la pensionari la ghișee, te încurci în ei.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Andrei98

Trebuia sa rezerve cateva centre de reincarcare numai pentru ei, nu sa stai peste tot la coada cate  o ora dupa ei...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Gabi23

Peste tot la centre scrie că au prioritate clienții plătitori și elevii!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing misterr

Orașele care au modernizat transportul în comun înaintea Capitalei. Cum se plătesc biletele

Click pe imagine pentru video:





Tot mai multe oraşe mari din România se modernizează. Au preluat modelul occidental de plată a biletului de transport public şi au introdus POS-uri în autobuze sau tramvaie.

Timişoara, Oradea, Iaşi şi Sibiu devin astfel mai prietenoase cu turiştii care le vizitează şi nu ştiu de unde să cumpere bilete, dar şi cu locuitorii care sunt pe fugă. Bucureştiul rămâne, deocamdată, în urmă.

Reprezentanţii companiei de transport din Timişoara au montat
POS-uri pe cele mai circulate linii, dar şi pe ruta care duce la aeroport. Planul este ca până în vară să doteze cu acest sistem toate cele 350 de autobuze şi tramvaie. Primii care au beneficiat de această facilitate au fost turiştii.

Mervin, turist din Franţa: “Este foarte uşor pentru pe noi, pentru că am ajuns şi nu ştiam cum să plătim biletul. Dacă ieşi în oraş noaptea şi nu ai bilet, este foarte uşor pentru noi.”

Manuel, turist din Spania: “Nu trebuie să schimbăm banii, când am ajuns eram: ”Oh, Dumnezeule, ce trebuie să facem să luăm autobuzul?” Şi când am văzut astea, oh, e foarte uşor. Pun cardul, perfect!”

Codruț, turist: “Dai cu cardul... Deci, am trăit în America 22 de ani şi aproape totul e pe card. E mult mai safe, cum s-ar zice.”

Ludovic Satmari, ghid de turism: “Turiştii câteodată nu au bani schimbaţi, apoi dacă au bani schimbaţi, nu ştiu de unde să cumpere biletele. Toată lumea are, însă, un card şi poate poate plăti aşa.”

De altfel, şi locuitorii sunt încântaţi. Mai ales că în weekend sunt foarte puţine chioşcuri deschise de unde se pot cumpăra bilete.

“E o idee bună, pentru că, dacă nu îţi iei bilet sau ai uitat, e foarte eficient să plăteşti aşa şi o să fie mai puţine certuri cu controlorii”, spune un localnic.

În numai o săptămână de când au fost montate, au fost plătite peste 200 de bilete prin acest sistem. Plata se face foarte simplu. Trebuie să apropiaţi cardul de dispozitivul POS. Acesta eliberează o chitanţă care este valabilă 60 de minute.

Cosmin Bradu, purtător de cuvânt STPT: “Este o modalitate de a combate inclusiv călătoriile frauduloase, de a atrage turiştii care traversează oraşul Timişoara, pentru că le e mult mai uşor să le procure un bilet în acest fel, direct din mijlocul de transport în comun.”

În Oradea, existau trei tipuri de plată - cu bilet, cu abonament sau prin telefon - însă de luna trecută, societatea de transport în comun a implementat şi sistemul prin card.

Viorel Pop, director general Oradea Transport Local: “Am montat 342 de astfel de aparate în 80 de autobuze şi 70 de tramvaie. În luna februarie, am avut 20.000 de bilete cumpărate cu cardul bancar.”

În Capitală, deocamdată, totul este la stadiul de proiect. Societatea de Transport Bucureşti ar putea să introducă acest sistem în luna octombrie.

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use