Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 292494 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Dragos31

Trebuie să recunosc că am rămas mască vineri, când m-am urcat în E8 în Timișoara și am remarcat noile validatoare pentru carduri. Mai uimit am rămas când am văzut că într-o stație se cam făcuse coadă la el... :shock:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing CiprianTRB

Pe magistrala 4 inca mai sunt Validatoare RATB ! Mai sunt functionale ?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BodoMinea

Validatoarele 'tip STB' sunt peste tot unde nu sunt porți noi, nu numai pe M4. Sunt și pe M3 de la Nicolae Grigorescu la Anghel Saligny. Sunt funcționale, validează acele cartele comune STB-Metrorex care sunt de o zi de exemplu. Nu poți intra cu portofel electronic, stai liniștit. Mai avem până la acel nivel de civilizație.
http://www.metrorex.ro/titluri_de_calat ... fe_p1382-1
Vezi ultimul card din listă :)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing GPS

O întâmplare destul de interesantă de astăzi, după ce am fost într-o scurtă călătorie în Brașov. Am cumpărat un abonament pe toate liniile din Brașov, valabil astăzi, 13.04.2019, pe care l-am pus lângă cardul STB și pe care l-am folosit în toate vehicule RATBV fără nicio problemă. Ajuns în București, în jurul orei 20 m-am urcat în autobuzul 4649 cu gândul de a valida abonamentul general pe care îl am, când pe validator îmi apare mesajul de Călătorie Plăcută urmat de titlul de călătorie: Abonament fracționat pe 15 zile, valabil până la 13.04.2019. Mirat, pun în dreptul validatorului STB doar cardul RATBV, când surpriză, îmi apare mesajul Abonament validat pentru o persoană.
Pentru a mă convinge că nu este o întâmplare am testat același card RATBV și în troleibuzul 5230, rezultatul fiind același.
:!: Concluzia: Cu 12 lei am putut circula astăzi atât pe liniile din Brașov, cât și pe cele din București.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing misterr

Asta înseamnă transport integrat!

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing punmeister

In cazul asta ar trebui ca ADTPBI sa ne numeasca ADTPBIBV :lol:

 


Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Andrei Andraș

Am testat azi cu card STB la noi și nu merge.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing misterr

Asta înseamnă transport integrat cu sens unic.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing BIGRED1984

Inseamna ca STB a luat un soft prost, care nu stie sa citeasca un header care sa-i zica daca e un card STB sau de oriunde.
Iar daca invers nu merge, inseamna ca la Brasov e un soft mai bine facut.
Faceti un exercitiu de imaginatie, validati din greseala un card de la alt operator (RATBV), abonament sau portofel, apare validare corecta, stati linistit apoi vine controlul.
Succes in a explica situatia.
Eventual daca aveti portofel sa va ia si banii din cardul RATBV si sa-i trimita catre STB.

 


Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Andrei Andraș

La noi sistemul e tot de la UTI, dar comparativ cu STB, este mai modern softul.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing punmeister

Pai da, RATBv a optat pentru validatoare UTI Skayo.

 


Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Andrei Andraș

Iar acum Menarini au venit din Turcia cu unul dual Radcom doar pentru carduri RATBV, iar în viitor și pentru carduri bancare.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing V2A

Pe site-ul STB scrie că plata călătoriei prin SMS este suspendată temporar.
A apărut și comunicatul:

STB SA suspendă temporar plata titlurilor de călătorie prin SMS

Ca urmare a expirării contractului dintre STB SA şi 4PAY SYSTEMS SRL, serviciul privind vânzarea prin SMS a titlurilor de călătorie “Abonamente de o zi" şi "Călătorii expres" a fost suspendat temporar.

În urma licitaţiei publice noul contract a fost atribuit firmei SC SMS TICKETING SRL,  urmând a fi implementat în termen de 10 zile de la semnare.

Până la finalizarea implementării acest serviciu rămâne suspendat urmând ca STB SA să comunice public reintrarea în funcţiune a acestuia.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1037

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing ByOnu

Tipic STB.. Un comunicat fara o singura data calendaristica mentionata.

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use