Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 294724 views
 
Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective Axel

Sa puna aceste automate la: Confort City si periferii. :lol:  :evil:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Axel

ikarus13 wrote:
RATB introduce automate pentru plata călătoriei
Bucureştenii ar putea, în curând, să îşi achiziţioneze cardurile şi abonamentele  pentru călătoriile de suprafaţă de la automate speciale. Regia Autonomă de Transport Bucureşti aşteaptă aprobarea Consiliului General al Municipiului Bucureşti pentru achiziţionarea a 20 de automate pe care le va amplasa în zone unde nu există case de bilete. "RATB intenţionează extinderea reţelei de vânzare a cardurilor şi abonamentelor de călătorie, prin achiziţionarea a 20 de automate, care sunt propuse în planul de investiţii pe anul 2013, plan ce a fost transmis, spre analiză şi aprobare, Consiliului General al Municipiului Bucureşti. În situaţia în care propunerea din planul de investiţii va fi aprobată, vom demara procedurile aferente de achiziţie", au declarat pentru ECONOMICA.NET oficiali ai Regiei.

În prezent, reţeaua de comercializare carduri de călătorie este constituită dintr-un număr de 233 de centre de vânzare amplasate, de regulă, în zone aglomerate, cu fluxuri mari de călători, precum şi în punctele de intersectare a mai multor linii de transport şi la capetele de linie. "Pentru a răspunde solicitărilor venite din partea călătorilor în ceea ce priveşte completarea reţelei existente cu noi centre, RATB are în vedere să amplaseze automate de vânzare carduri de călătorie în locaţii noi unde, din punct de vedere urbanistic sau al posibilităţii de conectare la utilităţi, nu pot fi amplasate tonete", explică reprezentanţii RATB.

Se va putea plăti cu cardul peste tot

Regia vrea totodată să doteze toate casele de bilete existente cu POS-uri, astfel încât călătorii să-şi  poată plăti transportul cu cardul. Astfel, Regia a lansat luna trecută un anunţ de negociere a unui acord cadru ce are drept scop achiziţionarea de servicii de introducere a sistemului de plată prin POS a titlurilor de călătorie prin centrele de vânzare. POS-urile vor fi introduse treptat, pe o perioadă de patru ani, RATB luând în calcul creşterea numărului de case la 392  sau la 916. În funcţie de situaţie, vor fi dotate între 98 şi 229 de case de bilete pe an. Valoarea estimată a contractului se ridică la 523. 000 de lei fără TVA.
Şi acum există case de bilete unde există posibilitatea folosirii cardului.
http://www.economica.net/ratb-introduce ... 49002.html


Pana apar aceste automate mai punem gherete in statii. :P
In statia '' Liviu Rebreanu '' 92,101,102,253,335 a fost pusa o ghereta de tip vechi.

 


RATB website is down again misterr

Iar se face o săptămînă de cînd saitul RATB e căzut... E a nu știu cîta oară cînd se întîmplă, și nu se pot încărca carduri, nu se pot vedea informații... Se pare că într-adevăr chiar e o problemă cu acest sait! Ori ei nu știu să-l țină sus, chiar nu știu care e treaba...

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB LArSON

Probabil ca a picat ceva hardware la server si nu au buget sa-l repare.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB iliutu

Sau a expirat vreo licenta ...

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB LArSON

Am impresia ca unii soferi nu se mai agita sa mai schimbe SAT-ul pentru ca ieri m-am suit intr-un 131, am validat, iar la intoarcere probabil ca m-am suit in acelasi 131 (se potrivea ca timp - n-am verificat numarul de parc) si cand am vrut sa validez mi-a spus ca am validat deja pentru o persoana. Am luat drept bonus de la RATB calatoria respectiva.  :D

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB ionut.iosub

Nu ştiu dacă am postat bine aici aceste impresii, rog un moderator să le mute dacă e cazul. Mulţumesc.

Am firmă. Ca să scap de bătăile de cap pricinuite de decontarea transportului RATB (nu se poate deduce TVA de pe bonuri, trebuiau mereu ștampilate la chioşc etc) am început să cer factură.

Ca să fii înscris în sistemul informatic al RATB trebuie să trimiţi un mail cu datele firmei. Din cele 2-3 adrese publicate pe site-ul RATB numai una este folosită, restul nu le citește nimeni. Eu am aflat asta la 2 luni după ce le-am trimis, când am fost după prima factură şi am pierdut juma de oră din viaţă la un chioşc RATB ca să verifice şi răsverifice sistemul, şi să mi se comunice că nu sunt folosite adresele de e-mail de pe site.

Apoi am aflat că lista scurtă de chioşcuri de unde poţi lua factură e puțin mai lungă în realitate, cu vreo 2-3 locaţii suplimentare, de care RATB nu sufla o vorbă (probabil ca să nu le blocheze cu cereri?).

Apoi am aflat (2 luni la rând) că, deși datele firmei sunt în sistem, deși le mai prezinţi o dată la chioşc (unde s-au investit mii de lei în sistemul de sonorizare ca să vorbești cu vânzătoarea tot la modul comunist, aplecat smerit în faţa deschizăturii minuscule pe unde dai banii), deși numele de pe abonament corespunde cu numele delegatului din sistem, trebuie să vii cu delegație. Pe baza acelei delegații prin care ceri umil voie sistemului birocratic să îți elibereze o factură tanti de la chioşcul RATB va silabisi pe litere fiecare cuvânt, va bate cu aceeași lentoare datele la calculator, te va întreba iarăşi dacă chiar tu ești cu adevărat, apoi va completa cu pixul pe factura scoasă la imprimantă datele de pe bon, locaţia etc.

În timpul ăsta toţi oamenii adunaţi în spatele tău dau mărunt din buze, înjurând RATB-ul, casiera şi pe nesimțiții care au obrăznicia să ceară factură la un chioşc de bilete.

Cum spuneam, acestea sunt doar niște impresii cum birocraţia dintr-o companie plătită de două ori din banii  noștri (impozite + titluri de călătorie), sufocată de scandaluri de corupţie şi cheltuirea fără cap a banilor publici, acționează contra propriilor interese, dar mai ales a clientilor săi.

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Robert24

Iata cum arata si cardul "rosu", cu care va alegeti daca calatoriti fraudulos.

PS: Nu e al meu!  :P

suprataxa-ratb_thumb.jpg (58.26 KB; downloaded 3858 times)

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB iliutu

Marca inregistrata ???

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB IK4

In statiile de metrou au aparut anunturi tiparite (la case), pe monitoarele de informare si audio privind incetarea posibilitatii de plata a calatoriei si acces in metrou cu carduri ACTIV RATB, incepand cu data de 14.04.2014. Se pare ca "integrarea tarifara" fuse si se duse :popa:

 



Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB andrei11

Robert24 wrote:
Iata cum arata si cardul "rosu"...

Am impresia ca are valabilitate pana la ora 24,00 a zilei in care te-ai "procopsit" cu el, nu ?

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Robert24

Da desi teoretic merge si pe liniile de noapte pana la ora 3. Atunci se schimba ziua la ratb...

 


Re: Totul despre cardurile de calatorie RATB Sava_6115-6315

IK4 wrote:
In statiile de metrou au aparut anunturi tiparite (la case), pe monitoarele de informare si audio privind incetarea posibilitatii de plata a calatoriei si acces in metrou cu carduri ACTIV RATB, incepand cu data de 14.04.2014. Se pare ca "integrarea tarifara" fuse si se duse :popa:


Ce porcarie! Eu merg cu metroul  din an in pasti sau in caz de necesitate si imi era mai usor sa validez cu cardul ACTIV RATB! Asadar fiecare cu aia a masii!

 


Go to page:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use