Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 296780 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing alchimistul

Nici nu stiam ca a fost vreodata disponibila reincarcarea cu alt card decat BCR. Am incercat in urma cu 1 an sa reincarc folosind un card CEC la bancomat special BCR si nu a functionat.

Care e problema lor daca eu sunt de acord sa platesc comision de 2-3 lei ? E chiar asa greu de implementat ?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Trole

Bun indiciu. Asta e o captura a saitului RATB. Încă anunță negru pe alb posibilitatea încărcării folosind orice card.
20161207 2123.jpg (93.3 KB; downloaded 3833 times)

Voi trimite o intrebare și la RATB.
Eu am folosit carduri emise de Bancpost sau Raiffeisen, iar ultima încărcare reușită a fost pe 1 noiembrie. Uneori ATM-ul dădea rateuri dacă nu selectai corect tipul cardului bancar – credit sau debit. Au mai fost și scurte perioade de nefuncționare, dar am folosit această varianta cam de la inaugurare, în principal din două motive:
1. abonamentul de 15 zile pe toate liniile nu se poate reîncărca online – da, asta e altă ciudățenie marca RATB,
2. ATM-ul era ușor accesibil și „deschis” aproape mereu.
PS. La întrebarea de ce nu se poate reîncărca online abonamentul de 15 zile, răspunsul RATB a fost că se are in vedere imbunatatirea serviciului de comercializare online a titlurilor de transport si se analizează posibilitatea introducerii de noi optiuni in program.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing adila

Daca se doreste eliminarea fraudei se procedeaza astfel:
1. Demolezi cosmelia de la sofer
2. Instalezi camera video cu inregistrare la sofer
3. Soferul incaseaza contravaloarea calatoriei sau verifica abonamentul.
4. Desfiintezi controlorii care oricum verifica doar pe cine au curajul. Daca din evaluarea vizuala rezulta ca vor manca bataie nu-l intreaba de bilet.

Rezultatul: probabil 30-50% dintre calatori dispar si raman cei care platesc. Se circula civilizat. Mai putin vandalizm. Cu banii incasati se intretin masinile si se platesc salarii. Toata lumea in afara de politicieni, ar avea de castigat. Spre exemplu daca ar introduce Firea aceasta masura PSD ar avea de pierdut.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Nu-ti inteleg rationamentul.
Oricum are hibe.
Refolmulez :
Soferul oricum va verifica numai pe cine are curajul. Daca din evaluarea vizuala rezulta ca va manca bataie nu-l mai  intreabă de bilet / abonament.
Nu ti se pare ca e cam acelasi lucru cu ce ai spus tu ?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing adila

Da, mi-am dat seama ca este o hiba aici. Se poate instala insa un buton de panica cu apel in dispecerat sau la mascati. Se dau astfel cateva exemple si apoi se linisteste lumea. Ce zici acum e bine?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Florinds

Eu nu cred ca e bine:
- orasul este blocat intr-un interval orar din ce in ce mai mare
- multimea care asteapta nu poate intra prin cele 3 usi, daramite prin una singura; OK, sa zicem ca dispar blatistii, dar tot nu cred ca se va putea urca printr-o singura usa
- soferul nu este un robot care sa preia toate injuraturile.

Pana acolo este o cale extrem de lunga: eliberarea traficului, achizitionarea unui nr. suficient de mijloace astfel incat sa nu existe aglomeratie in statii, un aparat de interventie suficient de operativ, care sa apara la minut in cazuri de violenta. Unde ii tii, cu ce ii platesti, daca platesti profesorii si medicii cu 1000 lei/luna (asta daca RATB ramane de stat).
Daca RATB devine companie privata, cat ar trebui sa fie biletul ca sa iti permiti acest aparat.
Sa ne gandim ce ar pati un sofer in Ferentari daca nu vrea sa plece din statie.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing alchimistul

In acest moment, eu vad transportul RATB precum un magazin social, al statului, unde se vand produse de baza (precum paine si unt calitatea B sa zicem) CU AUTOTAXARE, la preturi sociale. Adica sa fie un soi de "cutie a milei" unde oamenii sa introduca bancnotele/monedele ORI sa plateasca cu cardul exact contravaloarea produselor, la un soi de POS. Nu exista niciun vanzator/casier, ci doar se fac controale selective. "Defavorizatii" prinsi ca n-au platit painea si untul incep sa racneasca ca au copii de crescut acasa si sunt lasati in pace.

Exact acelasi lucru se intampla la RATB in fiecare zi. Ma nemultumeste profund ca nu sunt judecati toti cu aceeasi masura si ca unii sunt "mai egali" decat ceilalti. Ar fi nevoie de un boicot masiv al tuturor calatorilor, sa nu se cumpere niciun bilet/abonament pentru o perioada mai lunga pana cand se conducerea se va gandi la un sistem JUST si EFICIENT de taxare pentru absolut toata lumea.

50 de lei lunar nu reprezinta o avere, dar principiul imi spune ca angajatorul meu plateste contributii considerabile la stat (deci si subventia regiei), eu platesc abonament, practic vesnicii neplatitori sunt o categorie tinuta efectiv in spinare de cei care platesc. Inechitatea asta trebuie cumva eliminata odata si odata :roll:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing adila

Corect, mai sunt necesare cateva modificari la acest plan:

In loc de controlori punem mascati. Controlorii umbla cate 5. Personalul de "reeducare" poate fi insa si cate unul singur pe mijloc de transport, asta pana se ajunge la normalitate. Se aleg pentru inceput traseele cu probleme.
Incasand toate calatoriile se castiga destui bani pentru plata echipelor de interventie.
Planul poate suferii si alte modificari dupa caz.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

alch3mist are perfecta dreptate.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Florinds

Adila, esti poet, eu cred ca in anumite zone rau famate 90% nu platesc. Am fost ingrozit de cum au ajuns sa arate tramvaiele pe linia 32, si inca in Rahova nu e chiar atat de rau ca la Zetari sau mai stiu eu pe unde. Sunt deja negre in interior si pline de coji de seminte.
Ce poate sa faca un singur mascat? Daca isi ia cativa pumni, nu crezi ca o sa isi piarda si masca?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing adila

Sunt un visator incurabil; vad lumea in roz.
In plus mi-a fost teama ca o sa-mi sara colegii la jugulara cerandu-mi dovezi, daca spun din prima ca 90% din calatori sunt blatisti. Eu as avea cateva idei pentru zonele amintite de tine dar nu le divulg.

Dar poate ne impartasesti tu din ideile tale de mare ganditor cum am putea rezolva mizeria in care suntem.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing TibiV

Asta imi aminteste de prima mea iesire din tara dupa '90.
Mai exact in '93.
Evident, traditionala excursie la "Stanbul" (pe vremea aia romanii aveau inca nevoie de vize pentru cam toate tarile din vest... :( )

Noroc ca eram cu unul "mai cu vechime"... Ii spun aluia "mai frate, dar de ce au astia atatia politisti in statia de tramvai ?!"...
Ala ma lamureste scurt: "Nu sunt politisti, sunt controlori!".

Ce credeti ca m-a "indus in eroare" ?...
Toti - repet, toti - aveau uniforme si catuse foarte vizibil prinse de centura...

Ia sa facem asta in Bucuresti...
Sa vedeti cum o sa urle presa de scandal "bietii bucuresteni incatustai de calaii RATB !"...
(Desi asta ar merita... prinsi cu cate o catusa de fiecare mana si "plimbati cap-coada" (gratis) vreo 5-6 ture pe mijlocul respectiv de transport...) :lol:

 



  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Tom

TibiV wrote:
Toti - repet, toti - aveau uniforme si catuse foarte vizibil prinse de centura...

Ia sa facem asta in Bucuresti...
Sa vedeti cum o sa urle presa de scandal "bietii bucuresteni incatustai de calaii RATB !"...
(Desi asta ar merita... prinsi cu cate o catusa de fiecare mana si "plimbati cap-coada" (gratis) vreo 5-6 ture pe mijlocul respectiv de transport...) :lol:

Nu am găsit nimic relevant privind atribuției poliției naționale turce sau a celei locale din Istanbul (dacă or avea așa ceva) în privința transportului public și nu pot comenta pertinent deținerea de cătușe de către controlorii de care vorbești, dacă nu cumva ei aveau și alte atribuții decât controlul de bilete, adică asigurau și ordinea publică în transportul în comun.
Însă trebuie menționat că Turcia este un stat care nu este membru UE, are un risc mare de terorism (chiar și în acea perioadă, vezi acțiunile PKK), iar măsurile de securitate erau și sunt sporite.
Dar să analizăm situația aici. Orice uniformă le-ar pune, cui crezi că vor pune ei cătușe: maneliștilor, scuipătorilor de semințe, cetățenilor "defavorizați" care nu "are" bani să "cumpără" bilete sau tot elevilor, studenților și femeilor singure, după bunul obicei balcano-dâmbovițean?

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420739 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use