Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuze

 

Topic: "Bus of the year 2011"

20 posts, 10609 views

 

Chestionar: Votati autobuzul pe care il preferati !

Chestionarul va fi închis: Niciodată
Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 46 voturi (9.91%)
Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 46 voturi (9.91%)
Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 46 voturi (9.91%)
Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 46 voturi (9.91%)
Volvo 7700 Hybrid 58 voturi (12.5%)
Volvo 7700 Hybrid 58 voturi (12.5%)
Volvo 7700 Hybrid 58 voturi (12.5%)
Volvo 7700 Hybrid 58 voturi (12.5%)
Temsa Avenue LF 0 voturi (0%)
Temsa Avenue LF 0 voturi (0%)
Temsa Avenue LF 0 voturi (0%)
Temsa Avenue LF 0 voturi (0%)
Otokar Kent 290 LF 9 voturi (1.94%)
Otokar Kent 290 LF 9 voturi (1.94%)
Otokar Kent 290 LF 9 voturi (1.94%)
Otokar Kent 290 LF 9 voturi (1.94%)
VDL BUS & Coach Citea 3 voturi (0.65%)
VDL BUS & Coach Citea 3 voturi (0.65%)
VDL BUS & Coach Citea 3 voturi (0.65%)
VDL BUS & Coach Citea 3 voturi (0.65%)

 

 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

"Bus of the year 2011" Utilizator anonim

In perioada 2-3 Iunie 2010 in Autobaza Nordului este gazduita testarea celor mai noi autobuze ale anului in vederea desemnarii premiului "Bus of the year 2011". RATB nu are nicio implicare in treaba asta cu exceptia faptului ca gazduieste autobuzele in zona de parcare de la intrarea in Autobaza Nordului.

Autobuzele care sunt testate si prezentate sunt:
- Mercedes-Benz Citaro Euro 5
- Volvo 7700 Hybrid
- Temsa Avenue LF
- Otokar Kent 290 LF
- VDL BUS & Coach Citea

Revin cu prezentarea fiecarui autobuz in sectiunea AUTOBUZE.
viewforum.php?f=102

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Utilizator anonim

Am facut prezentarile autobuzelor, acum astept sa va dati si voi cu parerea, am facut si un chestionar in acest topic pentru asta.

- Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 viewtopic.php?f=102&t=583
- Volvo 7700 Hybrid viewtopic.php?f=102&t=587
- Temsa Avenue LF viewtopic.php?f=102&t=585
- Otokar Kent 290 LF viewtopic.php?f=102&t=584
- VDL BUS & Coach Citea viewtopic.php?f=102&t=586

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Dr2005

Deşi, ca aspect interior mi-a plăcut mai mult Temsa, am mers totuşi pe mâna GVB-ului, votând pentru Volvo.

http://www.gvb.at/home/aktuelle_news_ev ... ita.de.php


Sunt curios cum arată VDL-ul... dacă arată cel puţin pe jumătate la fel de bine ca autocarele, atunci chiar că am greşit votul.€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Utilizator anonim

Dupa Citaro cel mai mult mi-a placut Volvo, dar totusi si celelalte aratau bine, mai putin VDLul ala  :shock:

 


Re: "Bus of the year 2010" Chev Celios

Nu am apucat sa ajung la Nordului sa le vad personal dar mie Volvo-ul mi-a placut cel mai mult.
Vot Volvo.

 


Re: "Bus of the year 2010" AlexCitelis5399

Si mie tot Volvo-ul mi-a placut cel mai mult.Are un aer aparte fata de celelalte autobuze.

 


Re: "Bus of the year 2010" Andreea

Cel mai mult mi-a placut Mercedes-ul desi ma asteptam ca din punct de vedere estetic sa nu fie identic cu Citaro 2. Intre Citaro 1 si Citaro 2 aceasta diferenta a fost evidenta. Mi-a placut tare mult peretele despartitor dintre cabina si salon, este ca la autobuzele Mercedes din Europa nu cum e la noi Mercedes-ul ramane Mercedes  :P
Pacat ca acel VDL-ul nu se compara cu autocarele lor care sunt foarte reusite. :twisted:

 


Re: "Bus of the year 2010" cristi20

Imi place cum arata Otokar KENT  8-)  Seamana putin cu Citaro la forma si gemuri, dar arata bestial.  :D (App Andrei, poze cu interorul nu ai?)
Volvo e si el aratos, interiorul pare spatios si scaunele foarte comode.
Si Citaro arata frumos la interior, inafara de materialul textil al scaunelor... il face sa para invechit. Puteau sa aleaga alt model.
VDL-ul parca ar fi un maxitaxi preorasenesc ,e prea urat, nu mi-ar placea sa-l vad pe linii importante. :lol:

Votez pentru Otokar,  arata prea bine  :D (pe locul 2 Volvo).

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Utilizator anonim

cristi20 wrote:
(App Andrei, poze cu interorul nu ai?)


Sunt poze detaliate cu toate modelele in linkurile din mesajul de mai sus, langa denumiri.  ;)

 


Re: "Bus of the year 2010" cristi20

Utilizator anonim wrote:
Sunt poze detaliate cu toate modelele in linkurile din mesajul de mai sus, langa denumiri.  ;)


Da pozele alea le-am vazut, dar ma refeream la poze facut in interior (la pasageri / scaune in Otokar) nu numai in cabina.

 


  • Adrian Dorofte
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Adrian Dorofte

Nu este Bus of the Year 2010, ci Bus of the Year 2011. Asta pentru ca acest concurs se organizeaza o data la doi ani, intercalat cu Coach of the Year. Iar premiul pentru autocare a fost pentru 2010 si a fost castigat de Mercedes-Benz Travego.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: "Bus of the year 2010" Dr2005

Arată interesant Otokarul... deşi parcă aduce cu Citaro. Măcar are o schemă de vopsire mai fericită decât portocaliul ăla oribil de la RATB.€

 


Re: "Bus of the year 2010" shoppy

Vot Volvo, in zilele astea nu poti sa mai bagi dieselul in oras, neaparat sa fie un fel de hibrid.

 


Re: "Bus of the year 2010" 3mil

Mercedes-Benz Citaro EEV Euro 5 :) . Ca diferenta fata de modelul Euro 4, observ si usile de la mijloc si spate, care se deschid in exterior, paralel cu caroseria autobuzului, asemanator tramvaielor bucurestene. Pentru aglomeratia de pe unele linii din Bucuresti, acest sistem de deschidere al usilor ar fi mai potrivit, actualul fiind fortat din cauza oamenilor ce stau in spatiul necesar deschiderii. De asemenea imi place si peretele despartitor cabina sofer-salon; acesta trebuia comandat pe stelele noastre, care au fost tiganite in toate felurile la acest capitol in autobaza... sa fie cat mai bine izolate de salon...   :roll:

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze, autocare, microbuze  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use