Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Afișarea orarelor vehiculelor în stații și pe siteul STB

59 posts, 37687 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT autob368

Cam in toate statiile din Drumul Taberei (ramura de sud) si prin centru am vazut de vreo 2 zile lipite pe stalpi sau tonetele de abonamente hartii simple A4 (neplastifiate) cu programul de circulatie prin statia respectiva (prima su ultima trecere si intervalul de suucedare). Este un lucru imbucurator dar eu zic ca neeficient deoarece la prima ploaie mai serioasa nu va mai fi acolo graficul sau rau-voitori sunt peste tot... Eventual acolo unde sunt centre de reincarcare carduri sa fie lipite pe geam in interior (desi atunci cand sunt inchise nu mai poti vedea orarul  :?  ) sau oricum plastifiate... Cum se spune, o minune nu tine prea mult...  :lol:

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT lecter

Ce e disponibil la altii: http://itunes.apple.com/us/app/buster-t ... 09511?mt=8   8-)

Teoretic prin implementarea sistemului GPS in timp real si la noi va exista o sursa de date identica care ar putea fi preluata de un programator inteligent daca ar fi facuta publica de catre RATB pe net...VREAU!

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dominatrix

lecter wrote:
daca ar fi facuta publica de catre RATB pe net...VREAU!
Vezi sa nu! Adica sa poata tot poporul sa il urmaresca pe X cum pleaca in cursa 10 minute mai devreme?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dr2005

Până să vedem ceva asemănător la RATB, putem urmări vehiculele din Oradea (lipsesc din sistem câteva Rocaruri):

Tramvaie: LINK
Autobuze: LINK

Păcat că nu sunt toate puse pe aceeaşi hartă, trebuie selectată linia.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT telvanni

Eu zic ca cel mai usor este ca la capetele traseelor sa fie afisat un program de plecari. Asteptarea e mai placuta daca stii exact cat trebuie s-o faci. Nu zic de un panou electronic pe care sa apara numarul masinii (sau tramvaiului sau troleului) si cate minute mai sunt pana pleaca ci un simplu tabel cu orele de plecare. Atat.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT florin

Momentan nici măcar site-ul RATB nu mai este de încredere, au apărut diferenţe între PDF-uri şi datele afişate în tabelul de pe pagina web. Iar în teren situaţia e alta (nici ca în PDF, nici ca în HTML). Exemplu: linia 20.

 



Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Costin

In Sibiu oricum e afisat orarul in fiecare statie, de cel putin 10 ani. Asta cu displayurile e deja "fita". Dar, intr'adevar, RATB-ul nu stiu ce pazeste...

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Trole

Ce avem noi aici?
Un mare sistem de informare pasageri într-un Bucur LF. (Nu mă întrebați în care, probabil e unul dintre ultimele.)
20161115_192015.jpg (89.45 KB; downloaded 7300 times)

La prima vedere remarc ca aspect pozitiv calitatea, designul și modalitatea de amplasare a afișajelor.
Aspecte negative:  - caracterul irelevant și absurd al numerotării stațiilor - informația nu se regăsește altundeva și nu folosește la nimic
- lipsa informațiilor asupra legăturilor din zonă - la Lizeanu mi se părea important să afișezi că ai legătură cu tramvaiul 16 în direcția Pipera și în direcția Sf. Gheorghe (nu că e stația 22);
- formularea linii comune  - există și linii ieșite din comun? - când de fapt e vorba de o stație comună pentru liniile 1 și 46, spre deosebire de legătura cu 16 (sau 330, 335) ce presupune o scurtă deplasare;
- inexistența unor afișări grafice - micro hărți ca de ex. la sistemele Thoreb, deși ecranul permite afișarea și are o dimensiune generoasă.
Nu comentez barbaria cu punctul terminus. Aia e altă poveste...

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT punmeister

@Trole
E montat de curand pe 403. Am observat ca a primit si sistemul de numarare al calatorilor.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Robert24

In capatanile unora de la RATB, Banu Manta e punct terminus si pentru 1 si 10...

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Celestin Draganescu

Sa nu sariti pe mine INSA, acest sistem este complet inutil. Este inca o modalitate de a arunca cu banii pe geam, in curtea fix cui trebuie, fara sa aduca un plus de informare calatorilor.

Se puteau monta inca 1 sau 2 afisaje LED in partea din spate a vagonului, la fel cum este cel deja existent in fata.
Informatiile esentiale sunt:
- Statia urmatoare
- Legaturile din STATIE SI ZONELE ADIACENTE (de ex, 16 la Lizeanu, M la Obor, 135 la Iancului etc.)
- Data si ora.

Sistemul montat din fabrica pe aceste vagoane stie foarte bine sa afiseze toate acestea, iar problema se putea face pe bani mai putini, mai eficient si pentru mai multe vehicule.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT GPS

Mai bine puneau in stații, ca la metrou, dar după experiența MU 41, nu cred ca ar fi ieșit ceva bun...

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Celestin Draganescu

Mai bine puneau orice fel de informatii in statii, in afara de tabla vopsita cu pensula.

Off-Topic: Alta inutilitate si bani bagati unde trebuie sunt si acele LCD-uri imense. In statii, tot ce trebuie sa stii este IN CATE MINUTE vine urmatorul vehicul si unde se duce (la fel de usor de afisat pe LED-uri).

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use