Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Afișarea orarelor vehiculelor în stații și pe siteul STB

59 posts, 37678 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii si pe siteul DanCld

Proaspat.
program-circulatie-35.jpg (149.79 KB; downloaded 7106 times)

 



Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Chev Celios

Iar de peste o luna si jumatate 368 are 8 ture.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Victor92

Chev Celios wrote:
Iar de peste o luna si jumatate 368 are 8 ture.


In weekend ? Azi am mers cu 4904 si era turul 9 pe linia 368. Sunt 10 ture in weekend pe 368 si 19/20 in timpul saptamanii( asta daca s-a trecut la programul de vara. De 2 ani treaba sta asa vara)

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Chev Celios

Da in weekend. Probabil ca a fost doar un weekend dupa care au revenit asupra deciziei.Eu asa auzisem. Oricum cel purin la ETA nu prea sa mai fac reduceri de parc asa de mari cum se faceau inainte.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Victor92

Azi pe linia 168 au fost 3 autobuze: 4215,4457 si 4724, iar pe 268 fix DOUA ture, asa cum am spus acum cateva ore si anume 4321 si 4697 ( in aceasta ordine). Multumim RATB-ului pentru aceasta minunatat decizie de a sta in statii cate 29 de minute in weekend pentru 168, respectiv 35 de minute ( cred ca niciodata nu a avut un astfel de interval) pentru linia 268. Sa nu mai zic ca de 368 ba bine doua autobuze una dupa alta si apoi pauza 15 minute ( stim noi de ce). Sa tot calatoresti cu RATB-ul din Drumul Taberei spre centru...a pardon: am uitat ca avem carligul de 34. :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dr2005

Avem cârligul de 34, care merge în centru pe căi muuult prea ocolite că, deh, îi durea mâna să-l prelungească pe 27.

268, până acum câţiva ani, nu circula deloc în week-end :) Dar puteai circula cu 122, 126, 168, 368 pe aproximativ acelaşi traseu.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Victor92

Dr2005 wrote:
268, până acum câţiva ani, nu circula deloc în week-end :) Dar puteai circula cu 122, 126, 168, 368 pe aproximativ acelaşi traseu.


Parca era prin 1997,inainte ca 122 sa primeasca Rocaruri de la Militari  :?

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT fider

Dr2005 wrote:
Avem cârligul de 34, care merge în centru pe căi muuult prea ocolite că, deh, îi durea mâna să-l prelungească pe 27.

268, până acum câţiva ani, nu circula deloc în week-end :) Dar puteai circula cu 122, 126, 168, 368 pe aproximativ acelaşi traseu.


168 nu circula Sambata si Duminica pana acum 2 sau 3 ani, 268 a circulat intodeauna in fiecare zi (cel putin din ce imi amintesc). Revenind la partea mai importanta problema este ca 126 este o linie care are un interval de succedare extrem de jenant, fara a avea o situatie deosebita in mare din 2000 si pana acum, asa ca, in mod concret cartierul Drumul Taberei este deservit in principal doar de liniile: 41, 69, 90, 91, 173, 368. Aparitii secundare au 71, 93, 105, 168, 126. 122 nu prea deserveste cartierul si ruta e oricum prea indirecta pentru portiunea Eroilor - Valea Oltului in special datorita ocolirii pe Panduri si semaforizarii stupide la intersectia Progresul - 13 Septembrie si Sebastian - 13 Septembrie.

Legat de 34 nu cred ca pot sa mai adaug ceva la cele spuse de Dr2005. Deciziile s-au luat asa cum a fost chef nu cum era bine.

Legat de graficele de circulatie am impresia ca s-au mai modificat si orele de retragere de pe traseu a ultimelor ture de pe liniile 41, 122, 385, 173, mai ales pentru zilele de Sambata si Duminica.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dr2005

fider wrote:
122 nu prea deserveste cartierul si ruta e oricum prea indirecta pentru portiunea Eroilor - Valea Oltului in special datorita ocolirii pe Panduri si semaforizarii stupide la intersectia Progresul - 13 Septembrie si Sebastian - 13 Septembrie.

Am vorbit despre perioada de acum câţiva ani, când circula prin Str. Braşov.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT fider

Inteleg contextul la care faceai referire. Cu toate acestea 122 si 126 nu au fost niciodata pana prin 2008-2009 trasee pe care sa te poti baza. Mai nimeni nu le astepta sau utiliza. Oricum, "carligul" spre Ghencea si stilul de circulatie confuz, traseului liniilor, pentru 122 si 126 poti fi sigur ca le facea extrem de neatragatoare in zona Tricodava iar oricum intervalele de succedare erau cat se poate de prost alese. Chiar si atunci cand 122 si 126 nu intorceau in capatul de la Ghencea comun cu 41, deci inainte de Octombrie 2002, cererea de transport era cam redusa intre Favorit si Ghencea. Mi se pare oarecum optimist sa consideram ca 122 si 126 au fost trasee pe care sa te poti baza. Tot asa 268 in perioada 1994-1997 avea intervale de succedare extrem de proaste asa ca tronsonul Eroilor - Valea Ialomitei era deservit doar de 90 si 93 pentru acea parte a cartierului.

 


Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii si pe siteul LArSON

DanCld wrote:
Proaspat.
program-circulatie-35.jpg


Fix frectie la picior de lemn. Ar trebui trecuta ora si minutul in care tramvaiul intra in statie, ca sa imi pot programa calatoria... La Brasov se poate :roll:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dr2005

Ordinului 972/2007 al Ministerului Transporturilor (publicat in Monitorul Oficial al Romaniei , Partea I, Nr. 807/27.XI.2007), Anexa 1, Sectiunea a 4-a, art. 31 precizează:
,,Operatorii de transport/transportatorii autorizati vor efectua serviciul de transport public local de persoane prin curse regulate cu respectarea urmatoarelor obligatii: [...] alin. 5. in statiile din programul de circulatie, sa asigure afisarea traseului, a intervalului de succedare a curselor, precum si a hartilor simplificate cu indicarea traseelor si statiilor pentru informarea publicului calator"

Oare unde se poate reclama... am încercat la RATB (şi i-a durut în posterior), ARR am auzit că nu se ocupă de transportul local...

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe siteul RAT Dominatrix

Dr2005 wrote:
Oare unde se poate reclama... am încercat la RATB (şi i-a durut în posterior), ARR am auzit că nu se ocupă de transportul local...
ARR se ocupa (si) de transportul local, pentru ca este o autoritate de reglementare  la nivel central a serviciilor de transport, si tot ei elaboreaza regulamentele-cadru pentru efectuarea transportului public local. Deci ai putea incerca la ei, desi mi-e teama ca o sa te paseze tot la RATB.
Pasul urmator este o petitie la Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice, care are rol de supervizare pentru ARR, si care intrucat reglementeaza organizarea si functionarea autoritatilor de autorizare din cadrul administratiei publice locale (in speta CGMB), ar trebui sa sanctioneze abaterile din activitatea  operatorilor de transport, inclusiv cea de care vorbesti.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use