Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Afișarea orarelor vehiculelor în stații și pe siteul STB

59 posts, 37679 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Afișarea orarelor vehiculelor în stații și pe siteul STB Dr2005

Ordinului 972/2007 al Ministerului Transporturilor (publicat in Monitorul Oficial al Romaniei , Partea I, Nr. 807/27.XI.2007), Anexa 1, Sectiunea a 4-a, art. 31 precizează:
,,Operatorii de transport/transportatorii autorizati vor efectua serviciul de transport public local de persoane prin curse regulate cu respectarea urmatoarelor obligatii: [...] alin. 5. in statiile din programul de circulatie, sa asigure afisarea traseului, a intervalului de succedare a curselor, precum si a hartilor simplificate cu indicarea traseelor si statiilor pentru informarea publicului calator”

Deasemenea, mai introduce obligativitatea informării interioare a călătorilor (vizual, acustic, schema traseului, numele şoferului, datele de contact ale operatorului). Poate fi citit aici.

Precizez că acest ordin este OBLIGATORIU, dar probabil cei din RATB NU l-au citit.

Mai demult, am solicitat RATB-ului afişarea programelor de circulaţie în staţii, la fel cum se întâmplă în Braşov, Sibiu, Timişoara, Arad, Târgu-Jiu ş.a.m.d..

Răspunsul... nu cred că mai necesită alte comentarii:
RATB,Nr.inreg:160680/29.09.2009 wrote:
In ceea ce priveste afisarea programului in fiecare statie, va informam ca aceasta initiativa am avut-o si o avem. Din pacate frecventa actelor de vandalism si lipsa spiritului civic, conduce la aceasta imagine negativa iar eforturile noastre par inexistente.
Depunem eforturi si cautam solutii inovative astfel incat aceste informatii sa fie cat mai accesibile

Au avut iniţiativa (!) să repsecte legea (!!).€€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site Utilizator anonim

Partial au dreptate in privinta vandalismului, nu cred ca dupa ce sunt puse in statii rezista mai mult de cateva zile fisele cu oralele. Totusi nu le dau dreptate in privinta statiilor cu refugiu, unde exista spatii pentru afisarea de orare sau informatii despre trasee (vezi noile statii montate in oras), spatii care de obicei pastreaza mai mult timp fisele cu orarele intacte. Un alt aspect care este destul de negativ este ca o parte destul de mare din statii nu au refugiu si o alta parte nici macar stalp pentru placuta de statie, aceasta fiind pusa pe unde se poate.
La ora actuala doar pe 41 sunt afisate in aproape statiile (cele cu panou electronic) intervalele de circulatie iar la capete primul si ultimul vagon iar sistemul electronic pare sa se mentina destul de bine in ultima vreme.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site Gabi23

Eu cred ca nu ar fi posibil o afisare decenta, si mai ales sa fie respectata datorita conditiilor de trafic ca in jungla... Avem si foarte multi concetateni care ar distruge sistemul de informare. Asa ca...

Am vazut insa, in ultima vreme, in mai multe statii afisata o foaie cu programul teoretic al unora din vehiculele RATB  sambata/duminica pentru statia respectiva.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site Dr2005

Pe hârtia aia încăpeau şi orele de trecere în zilele lucrătoare.€

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site Costin

Ca sa nu mai zic ca dintre cele trei trasee l'au ales pe 104, desi 86 si 90 sunt pasari mult mai rare la vedere...

RATB se plange de vandalism... Ce ziceti de asa ceva? In Sibiu rezista foarte bine si avem si aici cetateni mai...'tulburati' :twisted:
PS: sistemul e urmatorul: o placa de lemn pe care se lipeste orarul (e pe hartie laminata), peste placa vine un geam si peste geam rama metalica ce se prinde in suruburi de placa de lemn. Simplu si eficient.

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site blazeady

Pai in bucuresti nu cred ca rezista nici 2 zile fara un "Tag"pe el .

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site adn2377

Sunt curios daca ar fi chiar atat de dificil ca odata cu aceste placute, in cateva locatii bine alese sa fie montate si niste sisteme de supraveghere video.

Se vor prinde faptasii, se va chema presa si se vor da la TV... E posibil ulterior sa nu mai apara astfel de situatii chiar ca o regula, asa cum se intampla acum.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site Dr2005

Şi-au dat seama că e mai bine pentru călători să nu vadă că 311 vine şi la 17 minute la anumite ore, că altel iau taxiul  :twisted: €

 


Re: Afisarea orarelor vehiculelor în statii si pe site shoppy

La anumite orele alea pot foarte bine sa-si sincronizeze programul cu al autobuzului, ca nu arde nimic nici la 6 dimineata nici la 11 noaptea.

 


Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii autob368

Ar trebui facuta propunere RATB-ului ca aceste hartii cu orarele de circulatie sa fie si pe site-ul regiei (orele de plecare de la capetele de linie, cel putin pentru zilele de week-end). Apreciez foarte mult afisarea acestor orare, este foarte buna, mai ales pentru zonele centrale, gari, capete mari de linie.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii Dr2005

Pentru capetele de linie şi staţiile cu case de bilete, soluţia era să se afişeze la geamul chioşcurilor (chiar se practica asta într-o vreme). Dar cum noile chioşcuri au obloane care acoperă geamul şi orar 8-19 în zilele lucrătoare şi zero în rest (iar transportul încă circulă între 4:30 şi 23) a dispărut şi această posibilitate.€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii si pe siteul RATB Utilizator anonim

Momentan siteul RATB este in reconstructie dupa cum ne spune chiar "el"  :P

Intrucat site-ul RATB se afla in reconstructie, anumite sectiuni ale acestuia pot sa contina date eronate sau informatii neactualizate. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

 


Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii si pe siteul RATB George

La Valea Argesului au fost de asemenea vreo doua saptamani, dupa care au disparut. Cat timp au fost insa, am observat ca nu au nimic, dar absolut nimic de-a face cu felul in care circulau autobuzele si troleele pe acolo.  :o
In ce priveste rezistenta la vandalism, uitati-va un pic cum e prins orarul la Sibiu (rama completa) si cum e la Bucuresti (rama ca un U, in care este introdusa pur si simplu o folie). Bataie de joc. E o invitatie sa iei prostia aia acasa sau sa o arunci la cos, ca tot nu e buna de nimic.
Macar pot prinde ca lumea in rama aia folia, sa fie corect programul si mai vorbim.
Afisatul pe site e iarasi foarte simplu si eficient (cu conditia ca programul sa fie real).
Etapa mai sofisticata ulterioara ar fi un sistem GPS in care sa ne arate in cat timp vine ceva. La Tg - Mures s-a putut, deci banuiesc ca daca nu ar fi atata nepasare si nesimtire la RATB + domnii Oprescu si compania s-ar putea si la noi.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Afişarea orarelor vehiculelor în staţii si pe siteul Dr2005

Utilizator anonim wrote:
Momentan siteul RATB este in reconstructie dupa cum ne spune chiar "el"  :P

Intrucat site-ul RATB se afla in reconstructie, anumite sectiuni ale acestuia pot sa contina date eronate sau informatii neactualizate. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.


Probabil ca să închidă gura celor care fac reclamaţii... când am reclamat că 47 vine la 31 de minute în loc de 23, mi s-a răspuns ceva în genul ,,facem eforturi să menţinem site-ul actualizat, dar nu reuşim întotdeauna".€

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use