Dispecerizarea automată a transportului public din București

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur

Mesajde ANTENA » Sâm, 12 Oct 2019, 10:02

Pe IOS s-a actualizat ieri aplicatia InfoSTB
După update, meniul linii nu mai funcționează. Crashed unexpectedly
Sa vina acum un nou update, așteptam cuminți
ANTENA
Membru Bronze

Mesajde bobby » Dum, 13 Oct 2019, 06:50

essco scrie:Panoul arata 3 minute pana la urmatorul tramvai. Timpul a inceput sa treaca. Au trecut 2, 3...5 minute. Pe panou afisajul s-a schimbat la 2 minute, iarasi la 3 si acolo a ramas...

Trec pe acolo și acel panou face așa de miercuri......
Pe aplicație îți arată corect ;)
:TS: :V0BB: :V0BB:
bobby

Mesajde Dragos31 » Vin, 15 Noi 2019, 19:26

A fost introdusa linia 610 pe aplicația InfoSTB.

Interesant de vazut ce garaj(e) vor furniza autobuze în acest weekend.

De mentionat ca autobuzele vor opri la peronul 4 din terminalul de la Ghencea - comun cu liniile 302, R427, R428.

20191115_192411.jpg
20191115_192411.jpg (306.95 KiB) Vizualizat de 835 ori
Flickr : https://www.flickr.com/photos/170627964@N04/
24.03.2019 - 21.06.2019
Imgur : https://dragos31.imgur.com/all/?third_party=1
începand cu 22.06.2019

!!!Semnează și tu petiția pentru înființarea Muzeului Transportului Bucureștean! Click aici!!!!
Dragos31

Mesajde barbuandrei » Sâm, 16 Noi 2019, 00:21

Militari are sigur ture, probabil vor avea si Alexandria sau Floreasca. Ramane de vazut maine.
barbuandrei
Membru Silver

Mesajde V2A » Sâm, 16 Noi 2019, 06:31

Linia 610 este asigurată de Militari, Ferentari și Obregia(!).
V2A
Membru Silver

Mesajde surfer01 » Mar, 26 Noi 2019, 17:15

Cristy scrie:Eu am tot pus presiune pe ei sa integreze aplicația in Google Maps/Moovit, dar nu vad niciun demers din partea lor...

Este uimitor faptul că în loc să integreze API-ul în Moovit și Google Maps (ce l-au făcut deja cu bani publici) preferă să lucreze la o interfață grafică obosită ce nimeni n-o poate folosi.

Realistic vorbind, ce putem face?

Integrarea asta ar ajuta zeci de mii de oameni cel puțin și ar încuraja pe alții să utilizeze mijloacele de transport în comun.
surfer01

Mesajde oc7avian » Mie, 27 Noi 2019, 13:09

De ce e și va fi utilă aplicația?
- locația pe hartă a autobuzelor (Google Maps nu știu dacă a implementat-o la nivel global)
- integrarea portofelului electronic (în dezvoltare/plan)
- integrarea plății prin NFC (în dezvoltare/plan)

Cred că mai erau și alte vești pe acel forum.

Legat de sugestia integrării unui API compatibil cu Moovit/Google Maps, nu mai știu dacă doar analizează sugestia sau deja e în plan (vom vedea când îți vor răspunde la întrebare acolo). La început înțelegeam că n-au API-ul complet dezvoltat. Acum nu știu care e stadiul. E clar că înainte de integrare trebuie să respecte un standard ex. timpii pentru următoarele 3 autobuze de pe o linie (exemplul e o invenție ca să evidențiez că nu mă refer la un standard tehnic).
oc7avian

Mesajde surfer01 » Mie, 27 Noi 2019, 16:52

oc7avian scrie:De ce e și va fi utilă aplicația?
- locația pe hartă a autobuzelor (Google Maps nu știu dacă a implementat-o la nivel global)
- integrarea portofelului electronic (în dezvoltare/plan)
- integrarea plății prin NFC (în dezvoltare/plan)

Cred că mai erau și alte vești pe acel forum.

Legat de sugestia integrării unui API compatibil cu Moovit/Google Maps, nu mai știu dacă doar analizează sugestia sau deja e în plan (vom vedea când îți vor răspunde la întrebare acolo). La început înțelegeam că n-au API-ul complet dezvoltat. Acum nu știu care e stadiul. E clar că înainte de integrare trebuie să respecte un standard ex. timpii pentru următoarele 3 autobuze de pe o linie (exemplul e o invenție ca să evidențiez că nu mă refer la un standard tehnic).

Cu siguranță Moovit și Google Maps au niște cerințe specifice față de API-ul construit de ei însă ar putea să ia resurse de la planificatorul de călătorii (ce este oricum inutilizabil) și să le mute pe partea de portofel digital + plată.
surfer01

Mesajde CiprianTRB » Mie, 27 Noi 2019, 16:57

Cum adică inutilizabil?
Îmi doresc ca Bucurestiul sa devina cu adevărat o capitala Europeana
CiprianTRB

Mesajde surfer01 » Mie, 27 Noi 2019, 17:29

CiprianTRB scrie:Cum adică inutilizabil?

Exemplu concret. Vreau să mănânc un sandwich la bistro-ul X. Ca destinație nu-mi găsește nici bistro-ul, nici strada (str. Sfinților).

Să spunem că îmi găsește locația. Ruta recomandată nu este reprezentată grafic pe harta, ci primesc doar indicații text.

Numai aceste două lucruri o fac inutilizabilă. Comparați cu Moovit care are o interfață excelentă. Îți mai și vibrează telefonul înainte să fii nevoit să cobori, drept reminder.
surfer01

Mesajde GPS » Mie, 27 Noi 2019, 17:48

Ești sigur că e doar text? La mine apare și pe hartă traseul.
GPS
Membru Silver

Mesajde CiprianTRB » Mie, 27 Noi 2019, 18:00

Cum adică nu exista harta? Asta ce este?
Fişiere ataşate
PicsArt_11-27-05.56.38.png
PicsArt_11-27-05.56.38.png (558.03 KiB) Vizualizat de 193 ori
Îmi doresc ca Bucurestiul sa devina cu adevărat o capitala Europeana
CiprianTRB

Mesajde Albert » Mie, 27 Noi 2019, 18:13

Intr-adevăr, aplicația nu are cea mai prietenoasa interfața. E cam greu de utilizat, câteodată e cam greu sa accesezi unele funcții, funcții care sunt ascunse in meniuri. Mai da și rateuri in sensul ca nu găsește vehiculul pe harta, dar asta e. Eu le-am spus de multe ori pe forumul dedicat sa facă public API-ul care mai departe sa fie preluat de Google Maps și Moovit. Nu stiu dacă au analizat propunerea sau dacă au sau nu de gând sa facă asa ceva. Comunicarea e destul de greoaie pe acel forum, nu vor sa îți spună la ce lucrează, totul e ținut la secret. Pe scurt, mi se pare o mică lipsa de transparentă. Dacă o aplicatie e făcută din bani publici, mi se pare normal sa stiu ce funcții urmează sa fie implementate. Dar ma rog, trecem peste chestia asta.

Sa presupunem ca am avea acest API public și ar fi integrat in Google Maps și Moovit. Părerea mea e ca nimeni nu ar mai folosi aplicația, decât dacă ar avea și alte funcții, cum ar fi plata cu NFC și integrarea portofelului electronic in telefon. Totusi, acum câteva luni am scris un articol aici pe forum in care ziceam ca aceste funcții sunt cam imposibil de implementat. Pe Android sunt mii de tipuri de telefoane, fiecare folosește alt tip de NFC, firmware-urile nu sunt identice. Ar fi o munca extraordinara sa facă asa ceva. Iar pe IOS plata cu NFC e absolut imposibila. Cipul de NFC nu este lăsat la liber, se poate folosi doar pentru Apple Pay, deci ei nu îl pot folosi. De asemenea, portofoliul electronic nu poște fi integrat in aplicatie, dacă soldul e stocat doar pe card. Sistemul de ticketing trebuie conectat la internet pentru asta. Nu e ceva imposibil, se poate folosi modemul care este folosit in prezent pentru aplicația InfoSTB ca sa dea internet la validatoare. Conectarea validatoarelor la internet e o chestie ce trebuia făcută de muult timp.

Ca o concluzie la ceea ce am scris mai sus, e muuult de munca ca aceasta aplicatie sa devină ceva utilizabil din toate punctele de vedere.
Albert

Mesajde surfer01 » Mie, 27 Noi 2019, 18:26

CiprianTRB scrie:Cum adică nu exista harta? Asta ce este?

Ah, mulțumesc. Ratasem tab-ul cu harta. Funcționalitatea pare OK ca primă versiune și o să continui conversația într-un post nou.
surfer01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi