Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 298709 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 68
 
 

📖 Pagination options

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Mă rog, și noi ne-am băgat într-un pre-release/alpha deci să zicem că este scuzabil. Mă rog, având în vedere că ei văd statistica și observă că lumea a început să folosească, puteau transmite un mesaj mai friendly de forma 'Vă mulțumim că ați descărcat aplicația Info STB. Acesta este un test de funcționare al mesajelor transmise global.'

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

E mult de scris in functia de afisare. Aici sunt solidar cu ei  :lol:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur essco

Am folosit-o si eu azi, de la spitalul Sf. Pantelimon pana la Piata Iancului, cu 55. A fost ok, doar ca are putina intarziere comparat cu pozitia reala.
O intrebare pentru dezvoltatorul aplicatiei: pozitia noastra e monitorizata?  :D

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alexxd_31

Am descoperit si eu azi aplicatia.
Pentru vehiculele dotate cu GPS de exemplu tramvaiul 211  din linia 46 informatia se actualizeaza live.
Pentru alte vehicule  fara GPS programul este cel afisat pe site-ul STB respectiv in statii (linia 1 si 10).

Oricum aplicatia este destul de buna la prima vedere.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur ByOnu

Care vehicule fara GPS? N-au toate?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

Foarte putine nu mai au, cred ca maxim 50, daca nu chiar mult mai putine. V3A 256 de exemplu nu avea, venit de la RK.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

essco wrote:
Am folosit-o si eu azi, de la spitalul Sf. Pantelimon pana la Piata Iancului, cu 55. A fost ok, doar ca are putina intarziere comparat cu pozitia reala.
O intrebare pentru dezvoltatorul aplicatiei: pozitia noastra e monitorizata?  :D

Logica spune ca pozitia ta este raportata - planificarea rutei nu se face pe telefon ci pe servere.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur MariusCFRBucuresti

Ieri am luat troleul de la Nicolae Titulescu. Am cautat un 65 si mi-a zis ca vine 5220. Cand a ajuns am vazut ca era pe 97,dar compostoarele aratau linia 65. Cum vine asta?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

Din ticketing preia aplicatia datele referitoare la linie. Cutiuta aia e legata la toate echipamentele vagonului.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

bercenicity wrote:
essco wrote:
O intrebare pentru dezvoltatorul aplicatiei: pozitia noastra e monitorizata?  :D

Logica spune ca pozitia ta este raportata - planificarea rutei nu se face pe telefon ci pe servere.

Pozitia ta poate fi determinata si de reteaua GSM la care esti conectat, prin formarea unui triunghi intre 3 cele mai apropiate antene (celule) fata de pozitia ta. Oricum, nu mai e nimic nou ca se preia locatia si fara acceptul utilizatorului... :)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alexxd_31

Atunci cand vehiculul nu are GPS apare o * si nota conform graficului de circulatie sau asa ceva. Sunt o gramada care nu au GPS functional.
Singur inconvenient e intarzierea de cateva secunde pana se actualizeaza statusul. In rest jos palaria, nu ii credeam capabili de asa ceva.
Mentionez ca utilizez un Huawei P9 cu GPS destul de bun, o sa o instalwz si pe vechiul telefon Samsung S3 care dadea rateuri de localizare pana sa in schimb.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

Nu-i obligatoriu, am primit informatii real-time si numar de parc pentru ce era cu *.

Din ce citesc in descrierea aplicatiei tare imi e ca ramanem doar cu planificare de rute, fara lista urmatoarelor sosiri in statii.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristi N

Pe forumul benzinarilor userul Oc7avian a postat urmatoarele:

Aăuleu... Au luat Google Maps, au reinventat meniul din Google Maps și l-au pus peste Google maps. Literalmente au rescris interfața și atât...

Tocmai ce am răspuns pe topicul de Metrorex fix despre cum se poate implementa ce doresc ei. Dovada e Budapesta
http://forum.peundemerg.ro/index.php?to ... #msg234146

link

Si postarea despre viitoarea aplicatie Metrorex:

Quote from: Ionut on Today at 06:35:29 AM
Daca exista propuneri de la voi, scrieti aici si o sa le dau mai departe la Metrorex, daca tot vor consultarea pietei.

Metrorex pare să fie partener Google Maps Transit, deci deduc că folosesc GTFS (General Transit Feed Specification). De aia avem programul fix al metroului în Google Maps. Se poate adăuga Live Transit Updates. Adică exact ce caută ei: program live + notificări ale unor probleme/alerte. Google pare să ofere consultanță pentru upgrade prin completarea unui formular. Documentația tehnică e la liber.

Funcționalitatea poate fi extinsă cu un efort mult mai mic decât construirea unei aplicații de la 0. Tot ce trebuie să întrețină este o parte nouă de server (unde centralizează datele deja culese). Aplicația de pe telefon e întreținută de Google Bonus: Google Maps e foarte popular.

Quote from: GoogleMapsTransit on Today at 06:35:29 AM
What does Live Transit Updates mean for you as a transit partner?
Providing transit updates in real-time to users greatly enhances their experience of your transit services. Providing up-to-date information about current arrival and departure times allows users to plan their trips even more smoothly. And, in case of an unfortunate delay, a rider would be relieved to know that they can stay home a little bit longer.

How does it work?
At this time, Live Transit Updates provide 2 types of real-time updates to users: live departure times and service alerts. These updates should be provided in feeds by transit partners. We created the GTFS-realtime feed format that complements the widely used GTFS format for static transit schedules. Your feed needs to be available on a location where we can fetch it periodically. The updates in the feed will be immediately processed as Live Transit Updates information.

I want to participate. Where do I start?
In order for Google to provide live updates on your fleet, we need to have your static schedule information available through Google Maps first. If you don’t provide your static schedule information yet, please follow the instructions to participate. <-- există deja!

If your static transit information is available in Google Maps, please fill out the contact form. We will get back to you on how to create the appropriate feeds with real-time updates.

PS: Ideal ar fi ca STB să procedeze identic. Altfel ajungem săavem câte o aplicație pentru fiecare mijloc de transport în comun...

PS2: Budapesta a implementat un astfel de proiect https://www.digitallytransformyourregio ... ation-data



link

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use