Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

944 posts, 295936 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Valentin

Eu încă susțin că ar trebui prin intermediul asociației să le dăm un feedback constructiv cu tot ce e deranjant . Cred că ar fi luată mai in serios față de o singură persoană fizică.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

Se pare ca STB si Radcom chiar tin cont de feedbackul primit de la utilizatori.
Miercuri, pe 17 aprilie am trimis cateva propuneri, printre care si adaugarea sensului de mers langa simbolul liniei.
Acum am intrat pe varianta web si avem statia destinatie langa numarul liniei!  :P
infostb.PNG (46.3 KB; downloaded 3146 times)


Totusi, exista o problema cu liniile 136 si 336, in sensul ca la fiecare refresh se schimba capatul. In imaginea de mai sus eram pe sensul spre centru iar la 336 afisa alternativ Piata Rosetti/Complex Apusului, iar la 136 si schimba din Pod Izvor in Piata Regina Maria si invers.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

PMB a publicat in SEAP pe 8 aprilie un anunt de consultare a pietei privind panourile electronice care vor fi montate in statii in urmatorii ani.
Prin consultarea pietei, se incearca obtinerea unui pret estimativ al contractului, fapt ce ar trebui sa ajute o autoritate contractanta atunci cand lanseaza anuntul de participare propriu zis.

"Sistem de informare calatori in statiile liniilor de transport public in Municipiul Bucuresti cu montaj inclus"

Panourile vor fi de tip LED multilinie, cu trei randuri, deci probabil similare cu ce avem prin Pantelimon acum.
Mie mi se pare insuficient un astfel de panou, mai ales in zone tranzitate de multe linii (cum va afisa un panou cu doua randuri toate liniile care trec prin statia Gradina Cismigiu, de exemplu?)

Fiecare statie care va beneficia de panou electronic va avea inclus si sistem de supraveghere video.

Graficul de instalare prevede ca incepand cu luna august se va incepe instalarea. Cam greu de crezut, in conditiile in care ei nu au lansat nici macar licitatia.

info calatori 1.PNG (71.25 KB; downloaded 3075 times)

info calatori 2.PNG (108.64 KB; downloaded 3065 times)

CS Sisteme de informare calatori in statiile liniilor de transport public in Municipiul Bucuresti 2019.pdf
CS Sisteme de informare calatori in statiile liniilor de transport public in Municipiul Bucuresti 2019.pdf (291.87 KB; downloaded 269 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Puss in Boots

Trebuie analizat si luate conform cu numarul de linii din anumite statii (pastrand totusi un numar minim iar 3 linii de afisaj e ok, pentru statiile unde in momentul X circula un singur traseu, pentru eventualele suplimentari de trasee pe directia respectiva). Hai nu toate sa apara deodata dar daca sunt sa zicem 8-9 linii macar 5 sa fie afisate simultan. Macar sa le vedem montate si functionand.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur 1689

In anul de gratie 2019, primaria isi propune sa revolutioneze (a se citi inventeze) sistemul de afisaj in statii utilizind display-uri matriceale pe trei linii.

Iar noi ne uitam, pasiv-minunati, si zicem "hai sa le vedem macar p-astea mergind".

Nu-mi ramine decit sa spun "uoaou, ce pas inainte!"

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Vreau sa spun un singur lucru: Draga Primarie Generala, vezi ca între timp au apărut LCD-urile. Iar după LCD-uri au mai apărut și OLED.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur punmeister

Nu pune nimeni OLED in statii, ca alea dupa un an de functiune 24/7 o sa arate ca telefoanele Samsung expuse in magazine (burn-in din plin pe panoul OLED) :roll:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Panourile LED matriceale sunt un mod simplu și eficient de afișare folosit încă în întreaga lume în sisteme de transport public. Este arhi-suficient un panou de genul pentru a îți spune în cât timp vine o anumită linie, ora curentă și eventual niște mesaje info-trafic. Sunt încă cele mai bune pentru că necesită puțină mentenanță, au unghiuri și distanțe de vedere bune, sunt relativ ieftine, rezistente la intemperii, nu fac burn in etc.

În afară de nodurile intermodale de transport unde în sine structura informației este dinamică în așa fel încât necesită afișare grafică, nu este nevoie de LCD sau OLED.

Deci, în niciun caz nu e ok să avem declarații de genul 'sistem performant unic în Europa', dar nu e ok nici să ne aruncăm la avioane. Niște panouri LED gândite bine sunt în regulă.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur punmeister

Cristy wrote:
Se pare ca STB si Radcom chiar tin cont de feedbackul primit de la utilizatori.
Miercuri, pe 17 aprilie am trimis cateva propuneri, printre care si adaugarea sensului de mers langa simbolul liniei.
Acum am intrat pe varianta web si avem statia destinatie langa numarul liniei!  :P


Totusi, exista o problema cu liniile 136 si 336, in sensul ca la fiecare refresh se schimba capatul. In imaginea de mai sus eram pe sensul spre centru iar la 336 afisa alternativ Piata Rosetti/Complex Apusului, iar la 136 si schimba din Pod Izvor in Piata Regina Maria si invers.

Acum si pe mobil! :)
Screenshot_20190424-204443_INFO STB.jpg (402.95 KB; downloaded 4086 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

bercenicity wrote:
-la finalul rutei ma notifica si vibreaza ca ruta s-a terminat (cand trebuia sa fi coborat deja); ar trebui sa faca asta cu cateva sute de metri inainte de fiecare data cand trebuie sa ma dau jos

Acum (de ceva vreme de fapt) vibreaza la penultima statie a fiecarui segment si ma avertizeaza ca trebuie sa cobor.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Valentin

STB și Metrorex au reluat discuțiile privind biletul unic în București și se lucrează la o aplicație comună, a anunțat miercuri directorul general al STB, Andrei Creci. ”Avem discuții cu cei de la Metrorex privind biletul unic în București. În paralel, se lucrează la o aplicație comună pentru ca oamenii să știe timpii de așteptare și să obțină orice ale informații atât de la metrou cât și de la transportul de suprafață”, a declarat Andrei Creci în luarea sa de cuvânt la simpozionul-dezbatere Aniversări din anul 2019 în domeniul transporturilor, organizat de CENAFER, Club Feroviar, STB-Conect și ASTPL.

preluat de pe : Peundemerg.ro

Sa fie vorba de integrarea unor informatii de la aplicatia pe care voiau sa o faca cei de la Metrorex si invers?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

Cea mai usoara metodă de integrare ar fi cu Google Maps, mai ales că acum, atât STB cat si Metrorex au vehiculele monitorizate.
Astfel nu s-ar mai baga bani in dezvoltarea altei aplicații separate...

Sau alta variantă, se integreaza și metroul in aplicația STB-ului și îi schimbă denumirea.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur 3mil

Valentin wrote:
Sa fie vorba de integrarea unor informatii de la aplicatia pe care voiau sa o faca cei de la Metrorex si invers?

Știu de la cineva care a fost implicat activ în proiectul acesta că aplicația a fost concepută pentru a permite pe viitor și integrarea Metrorex în ea.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Screenshot_20190509-211108__01.jpg (42 KB; downloaded 3489 times)

Dacă aveți limba telefonului setată în engleză, și aplicația Info STB va... Încerca să fie în engleză, inventând în cazul notificărilor o formă pentru un cuvânt! Probabil au băgat-o și ei pe Google Translate.
Eu am auzit de TO BE STUCK până acum... Nu de TO BE STUCKED, așa cum aflăm și de pe minunatul internet:
Screenshot_20190509-203408__01.jpg (167.19 KB; downloaded 3492 times)

:lol:

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use