Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 298262 views
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur essco

Am luat tramvaiul de la capat de linie. Poate au vatmanii un buton on/off pentru transmiterea pozitiei?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Nu cred că e un buton, din ce am înțeles aplicația își ia datele despre linie din sistemul de ticketing. Însă din testele mele și ce am mai citit pe forum, nu funcționează la capăt, începe să meargă după ce trece de prima stație. Probabil orarele statice nu sunt introduse și nu știe când ar 'trebui' să plece vehiculul deci semicursa e anunțată în sistem când e clar că se mișcă între stații. Asta, împreună cu întârzierea de transmitere a datelor între diferite module ale sistemului, de aici rezultă fix ce ai pățit tu.
P.S.: eu merg pe linia 41 și mă ghidez cu aplicația. Funcționează ok. A identificat corect tramvaiul care urma să vină și ora de sosire în stație (creștea constant cât a trecut prin pasaj dar și-a revenit).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristi N

Aplicatia nu stie sa isi ia informatia din turul anterior. Am impresia ca se reseteteaza la fiecare capat de linie.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

E la inceput aplicatia (inteleg ca inca e beta release), probleme vor mai fi o perioada. Mai ales daca echipa care implementeaza sistemul nu a mai facut asa ceva pana acum...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristi N

O functionalitate care lipseste este posibilitatea de a-ti alege statia de plecare chiar daca nu e cea mai apropiata de tine pentru traseul respectiv.
In cazul meu cea mai apropiata statie este la 2-3 minute de mers pe jos dar daca merg vreo 8 scutesc vreo alte 2 statii si o intersectii aglomerate. In felul asta timpul total pana la destinatie este mai mic.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

Se poate, in loc de locatia curenta in tabul de Cautare cauti statia de plecare.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristi N

Am incercat asa si am primit mesaj ca sunt prea departe de statie. Daca ar implementa functia ai avea si estimarea timpului de mers pe jos pana la statie in timpul total.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur koala1712

Vad ca si-a facut update aplicatia. Ce e schimbat in noua versiune?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur aztec

Oare de ce ar trebui sa inventam mereu roata...
Nu exista aplicatii care sunt ok si de unde sa se inspire, daca nu sa ia licenta?
Ca ce avem acum ca beta...  nu cred ca va depasi cu mult stadiul asta.  Adica o idee buna, moarta pe parcurs.

Mie personal mi-ar fi mai utila o harta cu mijloacele de transport in timp real...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bercenicity

@koala

20190309_095013.jpg (194.45 KB; downloaded 3141 times)


Doar ca acum nu pare sa funcționeze aplicația

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

Draga STB, ELIMINA porcaria aia de capat „virtual” de la Banu Manta pentru 1/10 pentru ca mai mult dezorienteaza in aplicatie... :evil:  :evil:  :evil:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur ByOnu

Aplicatia stie s-arate in timp real un blocaj serios? Precum masini parcate, accident pe linie, deraiere samd (cam ceea ce se posteaza pe Twitter)?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BGP2597

Cel mai probabil în primă fază încep să crească timpii estimați, iar ulterior dispecerii (sau cine se ocupă) pot veni cu o notificare, gen copy-paste de pe Twitter.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

Ar trebui in viitorul apropiat sa arate si notificari. Cel mai inteligent ar fi imediat ce cauti linia cu pricina, unde sunt probleme, sa fi notificat instant.

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use