Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

944 posts, 295926 views
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Google nu are date in timp real. Tot ce poate face este sa facă estimări pe baza orarului liniei.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc BodoMinea

Așa este, cu tot cu punctele de oprire marcate geografic și geometria traseului (în secțiune „linii”). Din punct de vedere al gestionării aplicației InfoSTB, până acum abordarea suspendării tramvaiului 41 a fost ca la carte. Mai trebuie doar să dispară 41 mâine din opțiunile de planificare. Nu cumva să îl păstreze cu semicursele din orarul static. Oricum, la ce au făcut până acum cred că vor face și asta.

P.S.: se va simți faptul că nu e intergată cu Google Maps aplicația, întrucât Google Maps, folosit de destul de mulți oameni va indica în continuare că 41 circulă regulat...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

În orașele civilizate are date în timp real (vezi Budapesta), în unele cazuri chiar despre încărcarea vehiculelor (vezi Thameslink, Londra), furnizate din sistemele informatice ale operatorilor de transport. Orare statice are de mult Google Maps, ce anunță ei acum se referă la următoarele: utilizarea datelor de la locațiile telefoanelor Android (chestia aia cu „provide location improvement data”) și alte surse pentru estimarea aglomerației din mijloacele de transport (cum fac acum pentru obiective statice... arată live cât de aglomeraet sunt) prin niște algoritmi pe care chiar acum îi pregătesc (unii utilizatori sunt în prezent întrebați cât de aglomerat e mijlocul de transport în care se află, oferind astfel informații pentru antrenarea algoritmilor) și pe lângă asta, combinarea datelor din trafic (tip „Waze” - că tot lor le aparține) cu datele de transport urban rutier, luând în calcul ambuteiajele raportate sau detectate pentru ajustarea orarelor statice.

Deci Google face o treabă foarte bună - vor să „ghicească” singuri date în timp real despre întârzieri și grad de încărcare, pentru orașele care nu le furnizează direct astfel de informații dintr-o sursă oficială.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghenc BodoMinea

Cristy wrote:
Se pare că liniile temporare au apărut în Info STB

Au apărut și funcționează și estimarea timpilor în fiecare stație... Dar pe partea de planificare ceva e puțin dubios. Lipsește numărul liniei, apărând „-”.
Screenshot_20190629-115531__01.jpg (71.14 KB; downloaded 3343 times)

Screenshot_20190629-115612__01.jpg (110.93 KB; downloaded 3339 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

Iar la linii de tramvai inca aparea 41 la ora 10 cam asa...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Păi încă apare în lista cu linii. Doar că nu apar vehicule și nu are semicurse, deci nici nu apare când cauți o rută. Nu cred că o vor șterge din sistem, nici nu ar avea sens. E ok așa, cu informarea adăugată că este suspendată - aici reintră în plan toată discuția de mai sus cu sugestii, mai exact că notificările nu ar trebui să fie strict într-un ecran separat dedicat lor, ci și când vezi altundeva în interfață linia cu pricina (ex.: linia 41 are adăugată informarea cu suspendarea, dar nu există nicio indicație a acestui fapt în lista cu linii...).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

Eu as fi ascuns linia pe perioada lucrarilor sau vorba ta o notificare mai vizibila care sa indrume calatorii spre liniile naveta. Mai au mult de invatat :mrgreen:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

Au scos 41 din lista liniilor, ca vad ca asta era marea problema a situatiei actuale...  :roll:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur CiprianTRB

Așteptând 641 am descoperit o eroare la InfoSTB,
Timp de cam 10 secunde la vehicul îmi apărea "null"
Screenshot_20190701-171226_INFO_STB.png (144.91 KB; downloaded 3639 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

Am avut si eu acea eroare saptamana trecuta, pe linia 41...  :twisted:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Voua va merge aplicatia?

Mie nu imi arata decat 2-3 autobuze pe un traseu ...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

La mine nu merge. Pe linia 336, spre exemplu, îmi arată un singur autobuz pe sensul spre Piața Rosetti, iar pe sensul spre Complex Comercial Apusului nu văd nici un autobuz, iar terminalul de pe Str. Apusului apare ca fiind gol... :lol:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Cristy

Confirm, timpii de sosire sunt inghetati, probabil a aparut o problema sau lucreaza ei la ceva. Le-am scris pe forum.
6412.PNG (162.66 KB; downloaded 3447 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bobby

Pe mine nici nu mă lasă să aleg liniile.

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419378 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use