Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

944 posts, 295908 views
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur CiprianTRB

În toate BM21 de pe M3 apare ca 336 ajunge la Pacii... :headbash:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Aplicatia Info stb e picata de cateva ore.

Aveti vreo informatie?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

La ora actuală imi funcționează fără probleme pe mobil.

 



  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Tom

cosminduru wrote:
- am întinerit aproape 20 de ani într-un 104 Citaro, fiind ancorați in timp undeva prin februarie 2000
Dacă n'aș avea mașină, te-aș invidia. În autobuz n'am întinerit mai mult de 2006, nici măcar prin troleibuzele Ikarus nu-mi amintesc vreo dată de dinaintea Epocii Băsescu. La mașină însă, scot borna de la baterie și când o pun la loc, mă întorc în 1992. "Ce vremuri, domnule..."
- volumul sonor la niște reclame cu recrutarea pentru armata era la maxim, deranjând vizibil calatorii, după o liniște molcomă începeau niste "1 2 3 4" și trageri de mitralieră, câțiva cetățeni seniori care au mai participat la exerciții având tendința de a se ghemui cu capul în jos
Reclamă la armată? Înseamnă că au scăzut sub 52500, câți rămăseseră după reforme. Or fi de vină irakienii și talibanii? În privința vârstnicilor, eu zic să învățăm din experiența lor. Ce vine e off topic, dar nu sună bine deloc, să sperăm că nu ca în reclamă.
- banda unica era semiblocată de taximetriști și șmecheri, șoferul fiind nevoit să meargă lent, invalidând scopul benzii unice. La Națiunile Unite a trecut pe roșu pentru că semaforul acela e o enigmă
Într'o perioadă umblau prin centru mașinile de maidanezi (polițiști comunitari) de capitală și trimiteau la plimbare taximetriștii care parcau pe benzile unice. Acum ce or face? Nu mă refer la astăzi în special, ci în general în ultima vreme.
- in următorul autobuz, 601, sunt informat că există legături cu aceleași troleibuze și autobuze până și pe la podul Ciurel.
Ca să nu-ți fie prea mare dor de ele după ce ai trecut de locurile unde erau legături cu ele. Mai dubios este în R434 că afișează legături chiar cu această linie. Odată am crezut că am urcat în otobelul greșit, până când traseul a devenit evident că era al acelei linii. Nu am observat la linii urbane să se afișeze pe ele însele la legături.
La troleibuzele Ikarus am văzut de multe ori doar linia afișată și o oră încremenită în timp, nu vreau să știu ce dată era, pentru că aceea nu era afișată. :D

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur essco

https://imgur.com/dNcGvWS
https://imgur.com/r8ERA3O
Astazi - nu am mai facut poze - la statia Piata Iancului am vrut sa iau 55-ul spre Granitul. Am ajuns in statie la 18.33. Panoul arata 3 minute pana la urmatorul tramvai. Timpul a inceput sa treaca. Au trecut 2, 3...5 minute. Pe panou afisajul s-a schimbat la 2 minute, iarasi la 3 si acolo a ramas... Tramvaiul a ajuns in statie la 18.42. Deci 9 minute, nu 3.
Am mai observat asta de mai multe ori: ajungi in statie, panoul arata 2 sau 3 minute dar, de fapt, stai in jur de 10 minute. Ne furam caciula?

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Costin

Am mutat mesajul de mai sus aici pentru ca este o problema strict de dispecerizare. Nu este o problema nemaivazuta ca un vehicul sa piarda semnalul GPS sau conexiunea cu dispeceratul, se mai intampla. Dar o idee de luat in calcul in asemenea situatie este ca afisajele sau aplicatia sa afiseze ceva, cumva, sa stie omul ca nu e informatie in timp real. De exemplu, sa rezerve afisarea de timp ramas (minute) pentru cele urmarite online in timp real, iar cele ce au iesit din sistem temporar sa afiseze ora teorerica (ora, minut).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur ANTENA

Pe IOS s-a actualizat ieri aplicatia InfoSTB
După update, meniul linii nu mai funcționează. Crashed unexpectedly
Sa vina acum un nou update, așteptam cuminți

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur bobby

essco wrote:
Panoul arata 3 minute pana la urmatorul tramvai. Timpul a inceput sa treaca. Au trecut 2, 3...5 minute. Pe panou afisajul s-a schimbat la 2 minute, iarasi la 3 si acolo a ramas...


Trec pe acolo și acel panou face așa de miercuri......
Pe aplicație îți arată corect  ;)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

A fost introdusa linia 610 pe aplicația InfoSTB.

Interesant de vazut ce garaj(e) vor furniza autobuze în acest weekend.

De mentionat ca autobuzele vor opri la peronul 4 din terminalul de la Ghencea - comun cu liniile 302, R427, R428.

20191115_192411.jpg (306.95 KB; downloaded 4242 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur barbuandrei

Militari are sigur ture, probabil vor avea si Alexandria sau Floreasca. Ramane de vazut maine.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur V2A

Linia 610 este asigurată de Militari, Ferentari și Obregia(!).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur surfer01

Cristy wrote:
Eu am tot pus presiune pe ei sa integreze aplicația in Google Maps/Moovit, dar nu vad niciun demers din partea lor...


Este uimitor faptul că în loc să integreze API-ul în Moovit și Google Maps (ce l-au făcut deja cu bani publici) preferă să lucreze la o interfață grafică obosită ce nimeni n-o poate folosi.

Realistic vorbind, ce putem face?

Integrarea asta ar ajuta zeci de mii de oameni cel puțin și ar încuraja pe alții să utilizeze mijloacele de transport în comun.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oc7avian

De ce e și va fi utilă aplicația?
- locația pe hartă a autobuzelor (Google Maps nu știu dacă a implementat-o la nivel global)
- integrarea portofelului electronic (în dezvoltare/plan)
- integrarea plății prin NFC (în dezvoltare/plan)

Cred că mai erau și alte vești pe acel forum.

Legat de sugestia integrării unui API compatibil cu Moovit/Google Maps, nu mai știu dacă doar analizează sugestia sau deja e în plan (vom vedea când îți vor răspunde la întrebare acolo). La început înțelegeam că n-au API-ul complet dezvoltat. Acum nu știu care e stadiul. E clar că înainte de integrare trebuie să respecte un standard ex. timpii pentru următoarele 3 autobuze de pe o linie (exemplul e o invenție ca să evidențiez că nu mă refer la un standard tehnic).

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use