Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

944 posts, 295947 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur vl273

A revenit la normal aplicatia, mai putin pe desktop. Momentan nu se mai afiseaza numerele vehiculelor (Desi eu cred ca se va reintroduce si optiunea asta curand :roll: )

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Mie imi merge si pe telefon si la calculator. Singura diferenta pe care o vad este forma hartii.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur andrei11

Confirm ce a spus Victor, cu referire la calculator. ( Nu am telefon performant ).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur vl273

Da , era de la mine, scuze. Am verificat acum pe alt PC si merge perfect ;)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Da... Au schimbat niște culori și harta cu una mai puțin informativă în opinia mea (și fără mod de a alege o altă vizualizare), dar tot de la Google (adică pe bani). Dacă tot au făcut schimbarea, puteau alege una free de la OpenStreetMap și să utilizeze banii de licență Google Maps API pentru ceva mai productiv în sensul îmbunătățirii aplicației. Și acum puteți folosi funcția „filterz” pentru a căuta „Disabilitati”... :headbash: Și puteți alege între „METROREX” și „STBSA”, dar și între Autobuz și Metrou... dar nu și autobuze de la alți operatori, deși e „Info Transport București”.
chrome_mnn7MSit6b.png (48.66 KB; downloaded 3953 times)

Te doare mintea...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Autobuzele de la ceilalți operatori nu sunt afișate in aplicatie pentru ca nu au echipamente de urmărire prin GPS. Cât despre harta, am inteles ca folosesc Google Maps doar pentru afișarea in aplicatie ( spun ei ca Google Maps e mai familiar pentru utilizatori). Pentru localizarea vehiculelor si calculul ETA folosesc OpenStreetMaps.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur TudorSt

Din cate stiu, VDL-urile de la STV au GPS.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur CiprianTRB

Da, toate vehiculele STV si STCM au echipamnte GPS Thoreb.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Și Citaro Euro 4 aveau echipamente GPS Thoreb și nu puteau fi localizate in timp real. Cred ca Radcom trebuie sa instaleze modemurile 3G/4G ca sa se transmită la server informațiile in timp real.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Costin

Ce-a zis Albert. Degeaba ai GPS, daca nu transmiti datele alea la un server sau sistem centralizat. Transmiterea se face prin date mobile, alt echipament, alta discutie.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Andi_C

Am observat aseara pe aplicatia Info TB că au apărut in dreptul liniilor si operatorul. Cel mai probabil vor apărea si STCM și STV cât de curând.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Nu stiu daca s-a discutat pana acum, dar am gasit ceva interesant la noua versiune.

3FA8B705-A71B-40D7-9DEF-B4895151A2B6.png (467.24 KB; downloaded 4287 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

E un „update la update”. A apărut după lansarea inițială a noii versiuni. Totuși, chiar dacă ai mai multe vehicule în traseu, din păcate acele 3 plecări de sus sunt calculate așa: prima conform GPS, următoarele 2 din orar. Deci NU sunt mai multe plecări din stații realtime pentru aceași linie...

Oricum, datele din orar le-au avut introduse de la început, au inventat și ei un an mai târziu un mod de vizualizare.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Ma distrează cum sunt aranjate minutele alea. Unul mai la stanga, unul mai la dreapta. Vai de capul nostru...

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use