Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 298584 views
 
Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Sunt separate cu un spațiu de la tastatură „ ”, iar fontul folosit nu este „monospațiat”, prin urmare dimensiunea literelor strică layout-ul. E unul din puținele momente în dezvoltare Web când era bun un tabel stilizat pentru afișare :D

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Pe telefon, iar nu se mai vad numerele de parc, indiferent daca dai click sau zoom :( ...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Stefan28

Cred ca acum totul s-a rezolvat, deoarece mie imi apar, cel putin...
Screenshot_20200329-102200_Chrome.jpg (861.19 KB; downloaded 5089 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

Ca sa iti apara site-ul corect, daca l-ai accesat in perioada cat era in revizie, trebuie sa iti stergi cookies-urile. Eu am patit treaba asta pe calculator.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur FabiM

Subscriu la cele spuse și in cazul versiunii pe telefon. După ce m-am chinuit cu versiunea aia in revizie, am șters cookies-urile și site-ul e ca nou. Singura problema minora e ca e f greu de accesat numărul de parc.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BGP2597

Avem o surpriză din partea Moovit. De azi sunt disponibile pentru București informații în timp real pentru liniile STB, deocamdată doar pentru cele urbane.
Screenshot_20200329-162907_Moovit.jpg (324.98 KB; downloaded 4914 times)
Screenshot_20200329-163055_Moovit.jpg (280.62 KB; downloaded 4906 times)

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur cris_m

Tot nu pot sa cred ca s-a intamplat minunea. Chiar e pe bune?  :o

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Am testat-o și eu, e pe bune.

Dar dacă voi credeți că s-a modernizat concepția STB-ului privind „open data”, eu am... dubii...

E foarte posibil ca domnii care administrează Moovit în România să fi luat problema „în mână” și să fi implementat de unii singuri informația din API-urile InfoSTB - it's not rocket science!

În spatele InfoSTB se află niște link-uri cu informația deja structurată foarte frumos în formatul JSON, ușor de implementat în aplicații informatice. Aceste link-uri sunt foarte ușor identificabile în versiunea web (desktop) și puteți vedea cam cum arată:
screen1.png (62.83 KB; downloaded 5306 times)

screen2.png (32.83 KB; downloaded 5313 times)


Fix aceste date sunt afișate pe Moovit: timpii în care se pleacă din stații și pozițiile vehiculelor. Era „magie” dacă afișau ceva ce pe InfoSTB nu este, de exemplu dacă vehiculele circulă la timp sau nu (conform cu orarul, marcat cu verde/roșu cum este în orașele care au Google Maps real-time).
Screenshot_20200329-222632.jpg (280.13 KB; downloaded 5304 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Albert

Asa este, BodoMinea are dreptate. Cel mai probabil aceasta implementare in Moovit nu este făcută de STB/Radcom, ci de cei de la Moovit care au prestat aceasta pro-bono, luând datele in timp real și datele statice de pe info.stbsa.ro. Oricum, acest lucru se va adeveri foarte rapid. Dacă nu vom vedea datele in timp real implementate și pe Google Maps, atunci e clar ca munca a fost prestata de Moovit. Și tare ma tem ca asa e.

 


Dispecerizarea automată a transportului public din București Andrei Andraș

În aplicație au apărut și siglele operatorilor. Înclin să cred că mai devreme sau mai târziu vor fi incluse și liniile regionale ale celorlalți operatori.
Screenshot_20200412_011449.jpg (112.36 KB; downloaded 4779 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur koala1712

Ca design arata mult mai bine munca celor de la Moovit! Sa vedem ce-or sa zica geniile de la STB (daca o sa zica ceva) in legatura cu aceasta surpriza. :popa:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur dekolor

Forumul oficial al aplicatiilor InfoTB si BPay, care se afla aici,a disparut  :lol: .

 


Go to page:  1  ... 34 35 36 37 38 39 40  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use