Greva la RATB/Metrorex

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Greva la RATB/Metrorex

Mesajde Gabi23 » Lun, 25 Mai 2015, 13:02

Din păcate, erau destule autobuze/tramvaie cu farurile stinse astăzi. Am văzut autobuze cu farurile stinse pe unele autobuze și de la Militari (pe 162, 173, 336), Alexandria (385, 117, 226, 222), Nordului (123). Păcat că nu există unitate...
Gabi23
Site Admin

Mesajde cris_m » Lun, 25 Mai 2015, 13:53

Pe liniile Autobazei Titan am vazut ca sunt ceva mai uniti... cel putin nu am vazut asa multe autobuze cu farurile stinse. Eu nu inteleg de ce nu le aprind pe faza lunga ca sa se observe, ca pe faza scurta abia daca se vad... :roll:

Bine, dupa mine, as stinge afisajele vehiculelor ca sa observe lumea daca tot vor protest mai serios... ca din ce am vazut asta deranjeaza pe orice calator: sa fuga dupa un RATB fantoma...

Si anuntul de pe afisul mic:

ImagineAnuntul din toate vehiculele Ratb, azi, 25 mai 2015 by Cristi M, on Flickr
Semnează și tu petiția pentru Muzeul Transportului Bucureștean!
cris_m
Moderator forum

Mesajde Tom » Lun, 25 Mai 2015, 21:32

Probabil că nu toate sindicatele au fost de acord cu protestul. În funcție de unde sunt membri șoferii/vatmanii, au mers sau nu cu farurile aprinse. Erau vreo 3 sindicate pe vremuri. Câte or mai fi acum?
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde Robert24 » Lun, 25 Mai 2015, 21:38

Minim 10...
Sunt oricum separati pe caprarii...
41: A, AL, AND, B, BG, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EST, F, FIN, FL, GB, GR, H, HR, I, IL, IRL, LT, LV, MC, MD, N, NL, P, PA, PL, RO, S, SLO, SK, SRB, TR, UAE, USA, V
----------
2018: 40.006 mile (64.384 km) în aer / 9.455 km pe calea ferată - 20.10.2019: 15.252 mile (24.546 km) în aer / 7.437 km pe calea ferată
Robert24
Site Admin

Mesajde ikarus13 » Lun, 25 Mai 2015, 21:42

Din cate stiu eu toate sindicatele au stabilit sa se circule cu farurile aprinse si sa apara in vehicule aceste hartii care ii informeaza pe calatori de situatia jalnica a Ratb-ului. S-au intalnit acum putin timp toti sefii de sindicate si au discutat pentru prima data omeneste.
---ikarus13-Metrouusor---
~Roșca Mihai Cristian~
ikarus13
Membru Gold

Mesajde Tom » Mar, 26 Mai 2015, 17:42

Astăzi n'am mai văzut faruri aprinse. S'au împăcat cu conducerea? :evil:
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde 133 313 » Mar, 26 Mai 2015, 17:54

S-au ars si becurile. Si nu au de schimb. :twisted:
133 313

Mesajde ikarus13 » Mar, 26 Mai 2015, 22:51

Un raspuns pentru sindicalisti de la mai marii regiei :popa: :

"Dorim să asigurăm încă o dată publicul călător că toate mijloacele de transport aflate în acest moment în circulaţie în reţeaua RATB îndeplinesc standardele de siguranţă impuse de legislaţia în vigoare şi au reviziile tehnice efectuate.
De asemenea, având în vedere finalizarea procedurilor de achiziţionare a pieselor de schimb necesare, începând din a doua jumătate a lunii iunie, RATB va demara programul de reparare a vehiculelor ce prezintă defecţiuni şi care în prezent sunt imobilizate.
În acest context, prioritatea maximă a managementului RATB este derularea tuturor programelor de reparare şi întreţinere a parcului circulant, astfel încât să putem acoperi în mod corespunzător cererea pe toate liniile şi să oferim condiţii mai bune de transport călătorilor noştri."
Sursa desigur este http://www.ratb.ro/comunicat.php.
---ikarus13-Metrouusor---
~Roșca Mihai Cristian~
ikarus13
Membru Gold

Mesajde Costin » Mie, 27 Mai 2015, 09:12

Standardele de siguranta: viewtopic.php?f=20&t=92&p=178369#p178337
:popa:
Costin
Site Admin

Mesajde PaulIP » Mie, 27 Mai 2015, 09:21

Ma "amuza" cum de "mai marii" RATB se chinuie sa ne minta in continuare pe fata... Jalnic... :lol: :x
Standarde de siguranta la nivelul "Calcutta", anul 2000 i.e.n. :twisted:
Efectele acestei campanii de reparatii se vor face simtite mult mai tarziu decat "in a doua jumatate a lunii iunie" (asta bineinteles daca termenul ante-mentionat va fi respectat), pentru ca URAC-ul nu poate face fata la un volum de lucru suficient de mare incat sa puna "pe roti" macar jumatate din totalul de tramvaie/trolee/autobuze trase pe dreapta... (de spatiul necesar nu mai spun) Mai bine, oricat ar afecta "orgoliul" RATB, ar cumpara niste tramvaie SH (primele care imi vin in minte: cele din Viena), cu care sa se descurce pana se repara toate tarabele.
Se spunea la un moment dat ca se va face licitatie pentru piesele necesare autobuzelor DAF si De Simon. Aveam o banuiala de la bun inceput ca sunt "fabulatii", dar ma gandesc ca, in situatia "albastra" in care se afla Regia, s-a luat in calcul posibliltatea asta. Totusi, alea au putrezit ani de zile prin depoul Berceni, fie ploaie sau ninsoare. Ce sa mai repari la ele?...
PaulIP
Membru Silver

Mesajde 133 313 » Mie, 27 Mai 2015, 10:18

Noi n-avem baterii pentru Tatre si ca atare le taiem si tu vrei SH? Multa bafta. :popa:
133 313

Mesajde PaulIP » Mie, 27 Mai 2015, 11:52

Era doar o parere, imi cer scuze daca am deranjat, sau daca am spus prostii... :(
Cat despre Tatre, nu-mi vine sa cred cat de risipitori pot fi unii! :o
Ala nu era motiv de casare nici daca am fi avut in B atatea tramvaie ca in anii 70.
PaulIP
Membru Silver

Mesajde 133 313 » Mie, 27 Mai 2015, 12:39

Bine acum motivul in hartii pentru taiere este ca sunt energofage. :twisted: Ceea ce este adevarat si deci de necombatut. Chit ca rudimentarismul conduce la o intretinere ieftina.
133 313

Mesajde Florinds » Joi, 28 Mai 2015, 12:10

Depinde care e diferenta de bani, intr-un sens si altul, dar cred ca sunt si foarte uzate moral si chiar si fizic (intra ploaia, vantul)...

Dar daca ar da intaiul chirurg bani si pentru RATB asa cum da toata lumea asta civilizata + controale mai dure in mijloace pentru eradicarea fraudulosilor nu s-ar mai vorbi de greve... Cred ca e mai vinovat Oprescu pentru situatie decat sefii RATB. Atentie ca mai vrea un mandat ca sa termine ce a inceput!
Florinds
Membru Silver

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi