Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 108312 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la RATB Chev Celios

Cred ca pana la urma nimeni nu mai face greva.

 


Re: Greva la RATB dot com

Salut! Se pare ca maine soferii de pe autobuze vor lucra la foc continuu! Curios voi fi maine cum se va circula prin Bucuresti.
"Bravo RATB": ce conteaza ca din cartierul Balta Alba se taie 2 linii importante: 19 si 40, calatorii oricum vor plati mereu abonamente. Multumim!

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Tom

Bravo, baieti, lucrati la foc continuu si primiti 75% din salariu. Impartiti-va pe bisericute sindicale si va conduce bokul cum vrea. Nici cel mai ordinar bandit nu rupe dela gura pensionarului doar pentru ca are el buzunarul gol. Foarte bine, lasati capul in jos, renuntati la excursia la mare din vara asta si conduceti autobuze sa va urle calatorii in cap ca duceti cartofi in loc de oameni, asta pentru 25% mai putin. Merge si asa. Mergeti si asa. A avut dreptate cine a spus ca mamaliga nu explodeaza, doar fasaie putin si mucegaieste in liniste.

 


Re: Greva la RATB Dominatrix

Greva cu program scurt la metrou: numai pana la pranz

Se pare ca lupta de clasa este ma "ascutita" ca oricand. Cititi comentariile din ziare, sa vedeti cati injura RATB-ul si Metrorex-ul ca fac greva. Poate ar vrea sa vina africanii sa ne conduca tramvaiele si autobuzele pe mai putini bani. Mi se pare amuzant ca cei care se pricep de minune sa injure "bugetarii", nu incearca sa se coalizeze ei insisi pentru a-si cere drepturile. Sclavi pe plantatii moderne. Sau si mai simplu: de ce nu vin ei sa conduca tramvaie? Sa vedem cati rezista mai mult de o luna.
Trix wrote:
Impartiti-va pe bisericute sindicale si va conduce bokul cum vrea.
:lol: Prim-ministrul asta ar un nume foarte potrivit...
De fapt, toata Vomania este un bok mare: presedinte de bok, guvern de bok, sindicate de bok, salarii de bok, realizari de bok (pentru cine nu stie, "bok" inseamna "rahat" in turceste).
Trix wrote:
Foarte bine, lasati capul in jos, renuntati la excursia la mare din vara asta si conduceti autobuze sa va urle calatorii in cap ca duceti cartofi in loc de oameni, asta pentru 25% mai putin. Merge si asa. Mergeti si asa. A avut dreptate cine a spus ca mamaliga nu explodeaza, doar fasaie putin si mucegaieste in liniste.
Chiar eu am zis chestia asta. Mamaliga a explodat in '89 multumita "agenturilor" straine, ca altfel mai stateam cu Ceuasescu cine stie cat. Acum nu va ma exploda, fiindca respectivele agenturi sau urmasii lor au alte interese. Oricum, in scoala ni s-au bagat bine la cap invataturile Mioritei. Pacat ca nu s-a predat varianta de la japonezi. Daca mioara neagra i-ar fi spus ciobanului japonez ca Ungureanu si Vranceanu vor sa-l omoare, ciobanasul japonez ar fi spintecat mioara cu totul, fiindca stia prea multe si apoi ar fi facut la fel si celor doi complotisti. Onoare, curaj, devotament sunt chestii cunoscute romanilor numai din auzite, fiindca la nivel de natie aceste notiuni nu exista.  O istorie plina de asezari cu spatele spre turci, rusi, nemti, in functie de momentul istoric, ca doar capul plecat sabia nu-l taie. Divide et impera!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

RATB circula normal la ora actuala, se pare ca nu au mai intrat deloc in greva !

 


Re: Greva la RATB DanCld

La Lujerului si la Ciurel in statii la 41 erau la datorie "echipele mobile" de la iRealitatea & friends. Pana la urma ce mare lucru, o zi ploioasa de Bucuresti, o greva politica la metrou si inca una de prea mare plictiseala prin ministere  :roll:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Tom

Dominatrix wrote:
Se pare ca lupta de clasa este ma "ascutita" ca oricand. Cititi comentariile din ziare, sa vedeti cati injura RATB-ul si Metrorex-ul ca fac greva.
La o greva anterioara eu n'am injurat, doar ca mi-a spus taximetristul ca va fi mai aglomerat ca deobicei. Daca imi amintesc bine, pe atunci ma ducea un taximetrist care in permanenta claxona dupa fete si spunea tot felul de povesti de te apuca rasul. Asa ca n'am injurat greva RATB de atunci. Acum am ramas acasa pentru ca "munca cu calculatorul" se poate face si asa, deci iarasi nu injur greva. Pentru cei care se duc la munca doar sa semneze condica si sa bea cafea, e intr'adevar revoltator ca nu le vine autobuzul la timp. Intarzie la statul degeaba.
Poate ar vrea sa vina africanii sa ne conduca tramvaiele si autobuzele pe mai putini bani. Mi se pare amuzant ca cei care se pricep de minune sa injure "bugetarii", nu incearca sa se coalizeze ei insisi pentru a-si cere drepturile. Sclavi pe plantatii moderne. Sau si mai simplu: de ce nu vin ei sa conduca tramvaie? Sa vedem cati rezista mai mult de o luna.
Veti fi surprinsi ce constiinciosi ar fi africanii ca soferi si vatmani. Macazul se va schimba dupa ce se vor obisnui cu societatea romaneasca si vom ajunge cu problemele din Europa si vom avea si noi afro-romani
Oricum, in scoala ni s-au bagat bine la cap invataturile Mioritei. Pacat ca nu s-a predat varianta de la japonezi. Daca mioara neagra i-ar fi spus ciobanului japonez ca Ungureanu si Vranceanu vor sa-l omoare, ciobanasul japonez ar fi spintecat mioara cu totul, fiindca stia prea multe si apoi ar fi facut la fel si celor doi complotisti.
Adevarul e ca in Miorita nu ne spune ce a facut ciobanasul, ce vedem e doar ca se cam vaita prea mult, ceea ce da nastere la interpretari, iar absenta actului de auto-aparare sau de atac preventiv din poezie creaza o impresie care accentueaza situatia din zilele noastre. Nu stiu de ce, poate ca sunt optimist, dar poezia asta pare cenzurata ca s'o poata citi copiii :twisted: Fiind transmisa pe cale orala, nu puteau pune semnul ala cu "interzis sub 16 ani, limbaj agresiv si violenta", daca ar fi continut si urmarea : 8-)
Onoare, curaj, devotament
Mai adauga si patrie si spune-o in germana  8-)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

DanCld wrote:
La Lujerului si la Ciurel in statii la 41 erau la datorie "echipele mobile" de la iRealitatea


După ce o ţineau sus şi tare cu autobaza Titan în sus, autobaza Titan în jos, transmitem de la autobaza Titan... si ei erau la poarta depoului, iar un vagon se pregătea să iasă în traseu peste reporter şi lidera de sindicat.

Am observat că unele linii au fost suplimentate...
41 a fost supra-saturat, veneau doar trenuleţe de 2-3 vehicule o dată la 30 de secunde, de al 2lea vehicul trebuia să oprească în staţie cu primul şi să plece cu primul, că altfel se dubla cârdul.
În schimb, 105 şi 139 au circulat ca în vremurile bune... în 10 minute am văzut 3 105-uri pe fiecare sens, iar pe 139 s-a suplimentat cu DAF-uri (care, evident, ajung din urmă Citarourile care trec cu 2 la oră peste fiecare gropiţă sau linie de tramvaie, apoi rămân după ele).

În schimb, 8, 25, 47, 71, 93, 635 tot greu vin, iar lumea încă aşteaptă 607-le la Vasile Milea (adică a aşteptat până pe la vreo 10 când au venit cei de la RATB şi au demontat staţia).€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Pai pe 41 iar au bagat ture cat s-a putut, erau vreo 45-50, pe 34 se mergea rau dar circulau 634 in paralel.

607 acum nu mai are cum sa circule si nici nu ar fi avut cum, era practic imposibil sa o ia prin santierul de la Vasile Milea.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB/Metrorex Utilizator anonim

Din cauza grevei la metrou tot poporu' a zis ca e mai bine sa iasa cu masina personala, rezultatul a fost un oras blocat pana la orele 10-11. Pe la 8.30 am plecat de acasa catre facultate, nu am mai avut cand sa ajung, am facut aproape 40 min de la Apusului pana la Valea Lunga cu 336. Apoi am renuntat si am luat-o pe jos, e si maine o zi.
Dupa toata aventura asta dupa ora 10 am ajuns pe jos la Vasile Milea (dupa un ocol in Ghencea cu 41), 7460 inca se zarea pe bulevard dinspre Militari si sigur nu facuse o cursa pana la Gara si inapoi...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB/Metrorex Utilizator anonim

Linia 41 ca de obicei si-a aratat aspectul pozitiv...

http://www.antena3.ro/stiri/rutier/traf ... 00549.html

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Alex wrote:
Utilizator anonim wrote:
Pai pe 41 iar au bagat ture cat s-a putut, erau vreo 45-50,

Pana la ce ora au fost 45_50 de ture? Dupa-amiaza au fost 39 de ture.


Cat a tinut greva la metrou. La ora 13.00 deja se retrageau din ele.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB/Metrorex Tom

:lol: :lol: Greva la STB la inceputul secolului trecut (1914)

Monografia RATB wrote:
La 3 iulie, începe greva STB-iştilor nemulţumiţi pentru “repartiţia orelor de serviciu” după unele ziare iar după altele, împotriva concedierii a 400 de “oameni cinstiţi şi muncitori”, tulbură viaţa normală a Bucureştiului. Ziarul România Muncitoare relata: “Cu minciuni au atras câţiva grevişti la casele unui frate al casierului societăţii (Stelniceanu, Calea Moşilor 221) iar acolo i-au sechestrat. Au dat drumul butoaielor şi au pus la cale o adevărată orgie, pentru ca sub ameţeala băuturei să-i facă pe cei sechestraţi să reia lucrul. Au organizat bande de bătăuşi care sub comanda avocatului societăţii s-au năpustit asupra secretarului sindicatelor bucureştene, N. Bogdan şi asupra secretarului tuturor sindicatelor din ţară , D Pop – şi sub ochii binevoitori şi cu concursul tainic al poliţiei, i-au bătut în mod laş, noaptea, când aceştia erau singuri, nearmaţi – doi contra douăzeci. Au adunat câţiva olteni şi câteva lepădături, pe cari i-au îmbrăcat în uniformă de tramvaişti, i-au îmbătat bine şi, împreună cu controlorii, în frunte cu directorul Bădescu au înscenat o... manifestaţie la primărie cerând reluarea lucrului în condiţiile impuse de societate”.

Inteleg de aici ca reactia a fost atat de dura, incat de atunci oltenii nu mai lucreaza la STB/ITB/RATB. Probabil ca de asta au venit foarte multi din Moldova in anii '50-'60, de aici expresia pe care uneori o auziti denumirea de moldoveni pe care unii o dau angajatilor RATB (soferi si vatmani).

 


Re: Greva la RATB/Metrorex DanCld

Un articol destul de superficial la adresa salariilor din RATB:

Șoferi cu salarii de peste o mie de euro, la RATB

La RATB, șoferii au salarii de directori. În luna noiembrie 2010, mai mulți șoferi de autobuze și vatmani au încasat salarii nete de peste o mie de euro. Veniturile acestora au fost chiar mai mari decât cel al directorului general al regiei.

Cel mai bine plătit șofer de autobuz a primit în luna noiembrie un salariu net de 4.980 de lei. Pe aceeași funcție s-au mai dat însă și salarii de 4.622 de lei, 4.169 lei, sau 4.032. De asemenea, un vatman a avut un venit salarial net de 4.944. Nici lăcătușii nu o duc prea rău la RATB. În aceeași lună, un astfel de angajat a încasat un salariu de 4.155 de lei. Foarte mulţi şoferi primesc salarii de peste 3.500 de lei, dacă luăm în calcul salariile din luna noiembrie. (...)


Articolul complet aici ( b365 )

Articolul se refera si la un document public cu salariile - link aici€

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420533 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use