Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 108315 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la RATB telvanni

Utilizator anonim wrote:
Masura cea mai urgenta ar fi eliminarea totala a gratuitatilor, m-am saturat de babalacii cu piata la ora 7 dimineata  

Marian da-mi voie sa te contrazic cu afirmatia ta vis-a-vis de "babalaci". Cu toate ca sunt foarte tanar si ma gandesc ca mai am destul de mult pana la batranete ma pun totusi in locul batranilor si consider ca gratuitatea lor pe ratb ar trebui sa ramana valabila dar in niste conditii. Ca propunere: un numar limitat de calatorii lunar (strictul necasar...20 sau 25 pe luna) sau si mai interesant mi s-ar parea ca gratuitatea sa fie valabila intre orele 10:00 si 16:00 (cam atunci cand e cel mai cald vara dar asta e)In felul acesta s-ar decongestiona mijloacele de transport in orele de varf si ar fi nevoie de mai putine unitati pe traseu (si asta ar insemna economie). Apelul catre ei spus ca o rugaminte sa nu mai circule dimineata si seara nu va avea efect. In multe tari din Europa batranii au reduceri sau gratuitati. Sa-i lasam ca si asa abia se ajung cu pensiile alea mici. Sunt pana la urma batranii nostri.

 


Re: Greva la RATB Dominatrix

massimiliano wrote:
Toata lumea il injura pe Oprescu. Nu inteleg de ce. De ce nu ii injura pe ciobanii de soferi care au doua clase si castiga mai mult ca un profesor? Daca nu le place asa, sa se angajeze la REBU sau sa se duca inapoi pe pasune cu vitele. Este criza in Romania si trebuie sa inteleaga. Ei de bine de rau, au un serviciu. Primaria si-a facut mereu treaba fata de cei de la RATB. Hai sa il injuram toti pe primar ca a redus banii (desi banii redusi nu deserveau salariile).

Comparatia cu profesorii nu este justificata. Profesorii de liceu lucreaza cateva ore pe zi timp in care predau ca o moara stricata aceeasi materie de 20 de ani, si isi scot destui bani negri din meditatii particulare (e adevarat, nu toti). Cat despre cei universitari, sunt destui care nu au facut cercetare de ani de zile (e adevarat ca nu e numai vina lor, din moment ce bugetul alocat cercetarii e de tot rasul), au salarii grase pentru munca pentru care o depun si multi habar nu au de noutatile din domeniul lor din moment ce dau bibliografie la studenti de acum 20 - 30 de ani. Nu degeaba nici una din universitatile romanesti nu este in primele 500 din lume. In fine, profesorii sunt off-topic aici.
Utilizator anonim wrote:
Personal sustin angajatii RATB desi greva aceasta o sa dea peste cap tot orasul si ma afecteaza si pe mine. Acesti oameni sunt supusi zilnic unui stres pe care poate putini din cei "dinafara" sistemului l-ar suporta mai mult de o saptamana. Bugetul scazut si situatia parcului (in special la tramvaie) mai sunt 2 mari probleme ale RATB, probleme care vin tot din cauza celor din primarie care vor sa eficentizeze regia, au inceput bine provocand o greva.
Andrei a pus punctul pe "i". Ceea ce n-a inteles dr. Oetker este ca transportul in comun intr-un oras mare nu poate fi profitabil sub nici o forma, iar eficientizarea avuta in vedere de Marele Carnat probabil se va rezuma la desfiintarea depoului Victoria, ca sa se aplice odata legea junglei imobiliare. Probabil ca tot de aia s-a renuntat si la achizitia de tramvaie.
telvanni wrote:
Utilizator anonim wrote:
Masura cea mai urgenta ar fi eliminarea totala a gratuitatilor, m-am saturat de babalacii cu piata la ora 7 dimineata
Marian da-mi voie sa te contrazic cu afirmatia ta vis-a-vis de "babalaci". Cu toate ca sunt foarte tanar si ma gandesc ca mai am destul de mult pana la batranete ma pun totusi in locul batranilor si consider ca gratuitatea lor pe ratb ar trebui sa ramana valabila dar in niste conditii. Ca propunere: un numar limitat de calatorii lunar (strictul necasar...20 sau 25 pe luna) sau si mai interesant mi s-ar parea ca gratuitatea sa fie valabila intre orele 10:00 si 16:00 (cam atunci cand e cel mai cald vara dar asta e)In felul acesta s-ar decongestiona mijloacele de transport in orele de varf si ar fi nevoie de mai putine unitati pe traseu (si asta ar insemna economie). Apelul catre ei spus ca o rugaminte sa nu mai circule dimineata si seara nu va avea efect. In multe tari din Europa batranii au reduceri sau gratuitati. Sa-i lasam ca si asa abia se ajung cu pensiile alea mici. Sunt pana la urma batranii nostri.
Si ce te faci daca prinzi pionierul fara bilet in autobuz la ora 16:15? Am fost si eu in destule tari din Europa, dar am vazut putine orase in care pionierii se plimba gratis cu tramvaiul. Daca RATB-ul este subventionat din bani publici, nu este normal sa subventionam toti pionierii, inclusiv fosti colonei cu 3000 RON pensie. Sa le dea reduceri, dar gratuitate este prea mult.

Romania a tot fost "in criza" din 1945 pana acum. Este statul-criza. Asa ca argumentul cu criza economica nu prea sta in picioare, din moment ce bugetul primariei este mai mare decat cel de anul trecut, si au fost bani de proiecte idioate, spre exemplu ceasurile poleite cu aur.

 


Re: Greva la RATB DanCld

Un punct de vedere radical:

Statul poate linistit sa scada salariile la jumatate
In clipa asta exista mii de someri, cu carnet de sofer profesionist, care ar fi fericiti sa le ia locul celor de la RATB. Chiar si pentru 10 milioane pe luna. Si sunt oameni proveniti din sectorul privat, obisnuiti sa munceasca, nu sa se plinga. Asa ca orice cedare in fata grevistilor este o dovada de slabiciune a managerului Sorin Oprescu. Si o bataie de joc la adresa bucurestenilor.


http://standard.money.ro/politica-si-societate/afara-cu-grevistii-ratb-4094.html

 


Re: Greva la RATB massimiliano

Se pare ca mai multi de pe aici sunt de acord cu mizeria inceputa ieri. Nu sunteti cetateni ai capitalei? Toti aveti rude in RATB si de asta sunteti subiectivi? Ati ajuns cu bine azi la serviciu? Ca sa fiu si eu subiectiv, din partea mea poate sa se aleaga praful de transportul in comun din capitala noastra pentru ca putin imi pasa. Nu am rude la RATB, nu lucrez acolo, nici prieteni nu am in regie si pot spune ca pe unii de acolo ii si urasc (controlori si soferi needucati). Stau pe strada Praga, in spatele Depoului Victoria si cunosc cum e mersul. Nu de putine ori m-am intalnit pe strada cu controlorul care a bagat mana in geanta unei femei ca sa se convinga ca nu are 10 lei de spaga, sau cu controlorul care incepe sa ia la bataie si sa injure niste copii de generala. Sa nu mai spun de manipulantii de tramvai care circula cu bidonul de bere la 2 litrii. Cum sa fi de acord cu RATB-istii cand vezi toate astea? Mai ales la ce salarii au. Si mai am o intrebare sa-i adresez colegului de mai sus, de ce pretinde ca un sofer RATB e mult mai productiv in societate decat un profesor? Daca asta e mentalitatea, atunci e o lupta pierduta. Hai sa facem femeia de serviciu la fel de importanta ca un analist programator, sau un manelist sa-l facem artist. Asta e ultimul post aici si sper sa fi suparat pe cat mai multi... Oricum, s-a terminat circul...

 


Re: Greva la RATB Dominatrix

massimiliano wrote:
Asta e ultimul post aici si sper sa fi suparat pe cat mai multi... Oricum, s-a terminat circul...
Asta este o atitudine rautacioasa. Pe mine nu m-ai suparat, sper ca nici pe altii, dar cred ca n-ai dreptate in anumite privinte.
massimiliano wrote:
Se pare ca mai multi de pe aici sunt de acord cu mizeria inceputa ieri. Nu sunteti cetateni ai capitalei? Toti aveti rude in RATB si de asta sunteti subiectivi? Ati ajuns cu bine azi la serviciu? ...
Nu lucrez si nu am rude la RATB, dar cunosc destul de mult din greutatile cu care se confrunta regia incat sa inteleg de ce sunt nemultumiti. Asta nu inseamna ca sunt cu toate revendicarile lor, si sunt de acord ca unele din ele sunt exagerate. Daca vrei sa injuri pe cineva, injura pe toti primarii din 2000 incoace care au alocat investitii minime pentru RATB, iar cand a venit vorba de investitii cu adevarat importante, cum ar fi achizitia de tramvaie noi, au dat totdeauna inapoi. Nu spun ca organizarea la Ratb e perfecta, dar cu parcul existent, care este la pamant mai cu seama la tramvaie si troleibuze, nu prea ai ce face.
massimiliano wrote:
Ca sa fiu si eu subiectiv, din partea mea poate sa se aleaga praful de transportul in comun din capitala noastra pentru ca putin imi pasa. Nu am rude la RATB, nu lucrez acolo, nici prieteni nu am in regie si pot spune ca pe unii de acolo ii si urasc (controlori si soferi needucati).
Du-te si te ia de mana cu Scripcaru si Mazare. Un oras de talia Bucurestiului nu poate functiona sub nici o forma fara RATB. Desi nu poate fi sub nici o forma profitabil, trebuie dezvoltat transportul in comun pentru ca nu toti isi permit masina, si oricum nu ar fi loc pe strazi daca toata lumea ar calatori in automobilul personal. Daca vrei sa vezi cum arata o capitala mare fara transport in comun du-te in Africa pentru exemplificare. Cred ca nu ala e idealul tau, nu?  
massimiliano wrote:
Stau pe strada Praga, in spatele Depoului Victoria si cunosc cum e mersul. Nu de putine ori m-am intalnit pe strada cu controlorul care a bagat mana in geanta unei femei ca sa se convinga ca nu are 10 lei de spaga, sau cu controlorul care incepe sa ia la bataie si sa injure niste copii de generala. Sa nu mai spun de manipulantii de tramvai care circula cu bidonul de bere la 2 litrii. Cum sa fi de acord cu RATB-istii cand vezi toate astea? Mai ales la ce salarii au. Si mai am o intrebare sa-i adresez colegului de mai sus, de ce pretinde ca un sofer RATB e mult mai productiv in societate decat un profesor? Daca asta e mentalitatea, atunci e o lupta pierduta. Hai sa facem femeia de serviciu la fel de importanta ca un analist programator, sau un manelist sa-l facem artist.
massimiliano wrote:
Asta e ultimul post aici si sper sa fi suparat pe cat mai multi... Oricum, s-a terminat circul...
Am vazut controlori spagari. Orice padure are uscaturi, dar ma deranjeaza ca toti salariatii RATB, care in majoritate sunt oameni onesti, sunt toti pusi in aceeasi oala cu o minoritate de angajati needucati. Apropo, stiu si profesori care iau spaga de la parintii elevilor pentru diferite favoruri, ca sa nu mai vorbim de sistemul de invatmant superior unde au fost situatii de studenti care au dat foaia goala la examen, dar i-au trecut ca a cotizat bine tata la dom' profesor.

Nu am pretins ca un sofer RATB este mai productiv in societate decat un profesor. Ce am vrut sa spun este ca nu poti compara munca unui profesor cu munca unui vatman tot asa cum nu poti compara cartofii cu morcovii.Sunt 2 meserii diferite, care necesita skill-uri si pregatire diferite si se fac in conditii diferite. Un vatman nu ar fi bun profesor, dar de unde stii ca profesorii ar fi toti vatmani buni? Si eu mi-am tocit destul coatele prin facultati, dar ma deranjeaza comparatia cu femeia de serviciu proletara, dar ca sa-ti raspund la intrebare, da, cred ca si programatorul si femeia de serviciu sunt la fel de importanti in societate per ansamblu, fiindca daca nimeni n-ar face curat in birou, la buda sau prin oras, nu cred ca ti-ar place ce ai vedea si nici n-ai avea conditii placute de munca. Asta daca programtorii nu s-ar oferi sa curete ei rahatul de la buda si mizeria de pe strazi, dar nu cred ca ar mai avea timp sa-si faca munca lor daca s-ar apuca de asta. Analistii programatori frustrati sunt invitati sa se angajeze soferi la RATB, daca se cred atat de valorosi. Sa vedem cati rezista.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Grevistii au primit ce au cerut, se pare ca se va face si o rectificare a bugetului PMB pentru a suplimenta fondurile.
Transportul in comun revine de maine cand se va circula in regim normal.

 


Re: Greva la RATB costi

Au iesit la traseu primele autobuze de la Autobaza Titan pe linia 102 :D .

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

Dominatrix, nu poţi compara şoferii cu prefesorii... după cum mai zicea cieneva, e ca şi cum ai compara morcovii cu cartofii.

Sunt fiu de institutor grad 1, 30 de ani vechime şi studii superioare... salariul net, cu tot cu spor de lider de sindicat, de dirigenţie şi gradaţie de merit e de 1700 RON! Mai puţin decât al unui şofer. Iar meditaţii... te asigur că nu toată lumea face, că dacă toţi ar face meditaţii nu ar mai fi greve în învăţământ.

Mă uit că se vorebeşte şi de pensionari. Problema nu e că au gratuit, ci că nimeni nu ştie câte călătorii efectuează de fapt! Astfel că RATB încasează o sumă aproximativă de la Min. Muncii, spre deosebire de elevi şi studenţi - de exemplu - unde se ştie exact câte abonamente se dau şi cât trebuie să plătească Ministerul Educaţiei. Dacă ar primi măcar abonamente, s-ar şti exact câţi folosesc RATB şi de câţi bani ar fi nevoie, deci RATB şi-*ar încasa banii, la fel cum îi încasează şi de la Ministerul Educaţiei.€

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

Utilizator anonim wrote:
- Primele de Paşte şi de Crăciun să fie de 25% din salariul viitor negociat.

Asta e nesimţire, să impui prime prin Contractul Colectiv. A, stai, contracte colective nu se mai fac la bugetari, mulţumită lui Boc.

- Plata zilelor de sâmbătă şi duminică dublu şi a sărbătorilor legale triplu.[/quoter]
Asta parcă era lege, deci e întemeiată cererea

- Creşterea numărului de autobuze pentru traseele preorăşeneşti.
- Mărirea numărului de autovehicule în zilele de weekend şi de sărbătoare.

Nişte măsuri absolut necesare.

- Timpul aferent refacerii la capetele de linie să fie respectat.

Care timp?! 40 de minute nu sunt de ajuns?!?!€

 


Re: Greva la RATB Dominatrix

Dr2005 wrote:
Dominatrix, nu poţi compara şoferii cu prefesorii... după cum mai zicea cieneva, e ca şi cum ai compara morcovii cu cartofii.
Chiar eu am spus asta.
Dr2005 wrote:
Sunt fiu de institutor grad 1, 30 de ani vechime şi studii superioare... salariul net, cu tot cu spor de lider de sindicat, de dirigenţie şi gradaţie de merit e de 1700 RON! Mai puţin decât al unui şofer. Iar meditaţii... te asigur că nu toată lumea face, că dacă toţi ar face meditaţii nu ar mai fi greve în învăţământ.
Ai dreptate in legatura cu profesorii, dar ma deranjeaza atitudinea de genul "profesorilor li se cuvine un salariu mai mare fiindca au studii superioare". Fiecare si-a ales ce meserie a vrut. Sunt de acord ca unele salarii din invatamant sunt bataie de joc, dar nu e vina Ratb-ului, si nici nu se va rezolva problema daca scad salariile celor de acolo.
Dr2005 wrote:
Mă uit că se vorebeşte şi de pensionari. Problema nu e că au gratuit, ci că nimeni nu ştie câte călătorii efectuează de fapt! Astfel că RATB încasează o sumă aproximativă de la Min. Muncii, spre deosebire de elevi şi studenţi - de exemplu - unde se ştie exact câte abonamente se dau şi cât trebuie să plătească Ministerul Educaţiei. Dacă ar primi măcar abonamente, s-ar şti exact câţi folosesc RATB şi de câţi bani ar fi nevoie, deci RATB şi-*ar încasa banii, la fel cum îi încasează şi de la Ministerul Educaţiei.
De mult trebuia luata aceasta masura.€

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Tom

DanCld wrote:
Un punct de vedere radical:
Statul poate linistit sa scada salariile la jumatate
In clipa asta exista mii de someri, cu carnet de sofer profesionist, care ar fi fericiti sa le ia locul celor de la RATB. Chiar si pentru 10 milioane pe luna. Si sunt oameni proveniti din sectorul privat, obisnuiti sa munceasca, nu sa se plinga. Asa ca orice cedare in fata grevistilor este o dovada de slabiciune a managerului Sorin Oprescu. Si o bataie de joc la adresa bucurestenilor.

http://standard.money.ro/politica-si-societate/afara-cu-grevistii-ratb-4094.html
Nu contest dreptul nimanui de a avea opinii, inclusiv radicale sau chiar extremiste, atat timp cat se rezuma la exprimarea lor libera. Dar nu cred ca niste indivizi care intorc banii cu lopata si ne dau "lectii de afaceri" sunt cei care ar fi cei mai indreptatiti sa judece salariatii RATB pentru actiunea lor. Sa nu uitam ca acesti afaceristi si finantisti castiga din jocuri riscante de bursa uneori acoperite chiar de stat, si nu au dreptul sa puna pret pe munca unuia care sta cel putin 9 ore in trafic cu tot felul de bezmetici cu bemveu iar in spate cu 100 calatori nervosi, iar unii chiar agresivi. Fara suparare, dar sa ma scuteasca acesti finantisti globalisti.
Ce urmeaza, sa ne aduca filipinezi si negri sa ne conduca autobuzele, pentru ca niste oameni sunt platiti prost chiar daca muncesc bine? Sa nu uitam ca criza asta au provocat-o EI, finantistii de Wall Street si ministrii de carton si paie dintr'o tara redusa la statutul de lada de gunoi si piata de desfacere.
Tot astazi, la un post de televiziune se spunea ca revendicarile angajatilor RATB sunt de-a dreptul proletare in aceste vremuri de criza, asta in timp ce avem o conducere plina de nulitati platite gras, la fel si soferii lor. Sa vina ei sa conduca mijloace de transport, chiar si cu salariul lor imens de minister sau agentie. Vor renunta din prima zi, dar pana atunci, fac calcule cu pixul peste vietile oamenilor si trag cum vor sa le iasa lor gescheftul.
Vor profesorii mai mult, sa vina ei sa conduca tramvaie. Probabil ca voi ajunge si eu sa fac asta, decat sa iau 10 milioane dupa ce mi-am pierdut anii prin scoli, se pare ca degeaba.

 


Re: Greva la RATB Chev Celios

Auziti sa va spun ceva.La ora actuala nici un sofer nu lua in mana peste 1.900lei.Cei de la RATB au fecaut greva nu pentru majorari sau alte dastea,ci doar sa li se dea tot ce le-a fost luat.

 


Re: Greva la RATB Dominatrix

Excelent comentariul colegului Trix. Cititi comentariile din ziare sa vedeti cati vor eliminarea "monopolului" RATB si reinfiintarea liniilor de dube in Bucuresti. Majoritatea celor care scriu acolo nu sunt platiti de nimeni, dar isi doresc concurenta privata. Daca transportul cu maxi-taxi este idealul spre care tindem, e grav.
Nu stiu de ce, dar cred ca nu mai iese banul bine in Ilfov, si dubarii vor si ei o parte din ciolanul consistent numit transport in comun in Bucuresti. Poate de asta si a declarat Oprescu ca vrea sa bage maxi-taxi. Din pacate, atat timp cat discutia este polarizata de frustrati care insulta soferii RATB pe motiv ca au salarii prea mari si avem calatorii pe care ii avem, nu vom progresa deloc, pentru ca poporul e multi, iar scopul lor in viata e sa se nasca, sa faca bani si sa moara, daca se poate nu calcati de un vehicul RATB.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Tom

Multumesc pentru apreciere :D . Am uitat sa specific in mod clar ca critica mea nu-l viza pe colegul de forum, ci sursele citate de acesta.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use