Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 108748 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 31
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Iata ca de astazi totul a revenit la normal  :P

http://www.antena3.ro/stiri/romania/aut ... 96070.html

 


Re: Greva la RATB DanCld

Tragand linie, rezolvarea problemelor care au dus la aceasta greva sta de fapt in pixul unora care distribuie bugete la nivelul capitalei. Dat fiind ca vorbim de un serviciu public, orice impunere si orice solutie poate sa vina doar de sus in jos - iar factorul de decizie e cat se poate de coruptibil (pestele de la cap se impute, nu?). In acest moment am avut de-a face cu o varianta mai elevata a celebrei "mai da-le 100 de lei, Nicule" - cat sa treaca (,) ceasu' rau. Pe fond ma indoiesc ca lucrurile se vor imbunatati.

 


Re: Greva la RATB LArSON

Eu as perminte si concurenta privata cu conditia sa lucreze cu autobuze cu capacitate de peste 80 de pasageri si SA NU FOLOSEASCA RUTE PARALELE (pe mai mult de 40% sa zicem) CU TRANSPORTUL ELECTRIC. Monopolul asta nu foloseste nimanui.

 


Re: Greva la RATB Chev Celios

Pai DanCld sa stii ca aceasta greva a scos multe neregulalitati la iveala,si nu ii vad bine pe Aron si Videanu.Se pare ca si Curtea de Conturi va veni sa verifice achizitiile din ultimi ani.Inca un lucru:Daca lideri de sindicat nu erau vanduti am fi avut la RATB o greva in adevaratul sens al cuvantului de mult timp.

 


Re: Greva la RATB autob368

Aseara in Drumul Taberei , intre orele 21.00-22.30 nu am vazut autobuze decat de la Alexandria (pe liniile 105 - foarte multe tinand cont de ora - si 168 (intr-o ora si jumatate nu am vazut decat 5 autobuze)). De asemenea linia 41 a circulat atat cu vagoane de la Alexandria cat si Bucurestii Noi.
Se pare ca autobazele Militari si Floreasca nu au iesit deloc in traseu.
La troleibuze a fost jale... au lipsit cu desavarsire. Depoul Bujoreni a fost in contiinuare in greva.  :x

 


Re: Greva la RATB Costin

Bucurestii Noi au scos vehicule pe toate traseele deservite. Troleibuzele au circulat haotic, se pare ca majoritatea au iesit din depou spre Titulescu, asa ca veneau toate in trenulet pe un sens, apoi gaura de cateva zeci de minute bune. Dupa cateva ture s'au mai imprastiat (adica au format doua trenulete - unul de 65 si unul de 97  :twisted: ). Pe Calea Grivitei, in afara de troleibuzele in trenulet, incepusera sa isi faca aparitia timid si autobuzele din 105, foaaarte rare (probabil majoritatea erau in Drumul Taberei, conform unui mesaj de mai sus).

Ce ma mira e ca azi traficul e mult mai aglomerat decat de obicei (cel putin in zona Grivita - Gara de Nord)... poate oamenii nu au aflat la timp ca RATB circula si au iesit toti cu masina personala?...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

Greva s-a terminat... pierderile cine le suportă?

Ar fi de bun simţ prelungirea cu o zi a tuturor abonamentelor valabile în ziua respectivă.€

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

Azi am fost să îmi reînnoiesc abonamentul... am cerut abonament în continuarea celui vechi (avea ultima zi 19.04). Rezultatul: ,,Vă dau din 21, că pe 20 mergeţi aşa, că a fost grevă". Nu am apucat să întreb şi cum vor şti controlorii că eu am avut abonament în perioada de grevă  :roll:€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Consultand cardul se vede cand a expirat, deci matematic ziua expirarii + 1 zi.  ;)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

CFR, Metrorex, RATB şi Tarom ameninţă că fac grevă în aceeaşi zi

Sindicaliştii vor să blocheze, în aceeaşi zi, trenurile, metrourile, autobuzele, tramvaiele şi avioanele. Nemulţumiţi de reducerile salariale anunţate de guvern, sindicaliştii din CFR, Metrorex, RATB şi Tarom ameninţă că vor intra simultan în grevă, alăturându-se tututor celorlalte cateogorii de bugetari.

Sindicaliştii din transporturi pregătesc o “premieră neagră” în istoria postdecembristă a României, şi anume ziua în care toţi vor fi în grevă. Decizia îi va afecta, în principal, pe bucureşteni. “Am avut deja discuţii cu liderii sindicali de la Metrorex şi Tarom şi am decis ca, dacă se hotărăşte să se diminueze salariile cu 25%, să ne coordonăm mişcările de protest. Aşteptăm decizia guvernanţilor de miercuri şi, în funcţie de aceasta, vom decide şi ziua în care vom începe protestestele. Decidem atunci şi dacă vom oprirea total transportul sau vom asigura o treime din activitate”, a declarat pentru “Adevărul de Seară” preşedintele Federaţiei Mecanicilor de Locomotivă, Iulian Măntescu.

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 73875.html€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

CFR anunţă grevă generală pe 31 mai. Metrorex ar putea lua aceeaşi decizie

Ultima zi de primăvară aduce în România greve generale în mai multe domenii de activitate. Sindicaliştii CFR au anunţat, joi, că trenurile nu vor circula în data de 31 mai. Protestul feroviarilor are loc în aceeaşi zi în care profesorii au anunţat, încă de săptămâna trecută, că vor declanşa greva generală. Acestora li s-ar putea alătura şi sindicaliştii de la Metrorex şi RATB. Totodată, funcţionarii publici au anunţat că îşi opresc activitatea în aceeaşi zi.

Pe 31 mai, România ar putea fi paralizată de greve. După ce profesorii au anunţat încă de săptămâna trecută că vor declanşa greva generală pe 31 mai, a venit rândul sindicaliştilor de la CFR să recurgă la acelaşi mod de protest. Aceştia au anunţat că trenurile nu vor circula în ultima zi a lunii mai.

Alături de sindicaliştii de la CFR, şi-ar putea opri activitate şi cei de la RATB. De asemenea, circulaţia metrourilor ar putea fi sistată, dacă cei de la Metrorex decid să se alăture protestului din 31 mai.

Potrivit Mediafax, preşedintele Confederaţiei Meridian, Ion Popescu, a declarat la finalul discuţiilor de joi de la Ministerul Finanţelor, că şi CFR-iştii vor opri trenurile intrând în grevă generală din 31 mai, nemulţumiţi de scăderea cu 25% a salariilor. Popescu a mai spus că liderii sindicali de la Metrou şi transportul public se gândesc să ia aceeaşi decizie din 31 mai.

Oamenii sunt nemulţumiţi de măsurile de austeritate anunţate de Guvern. Printre acestea se numără reducerea salariilor cu 25% şi a pensiilor cu 15%. Sindicatele consideră că scrisoarea de intenţie către FMI poate fi modificată astfel încât salariile bugetarilor să scadă cu 10% şi doar în 2010
, fără a fi diminuate deloc pensiile, iar diferenţa să fie luată de la achiziţii, stimulente şi servicii.

Sindicaliştii propun şi limitarea achiziţiilor, a bunurilor şi serviciilor, dar şi eliminarea micii evaziuni prin plata accizelor la combustibil pentru comercianţi. În acelaşi timp, sindicaliştii au precizat că nu sunt de acord cu măsurile aberante precum impozitarea tichelor de masă.

Bucureştiul a fost luat cu asalt miercuri de cei 40.000 de protestatari. Peste 1.000 de efective ale forţelor de ordine au fost mobilizate pentru acest miting. Sindicaliştii au scandat "Demisia!" şi "Jos Guvernul!" în faţa Palatului Victoria.

Antena3.ro€

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Utilizator anonim

Angajaţii RATB vor face grevă generală, pe 31 mai
Sindicaliştii din Regia Autonomă de Transport Bucureşti (RATB) se vor solidariza cu bugetarii care au anunţat deja că vor face grevă generală în 31 mai, a declarat, vineri, liderul sindical Vasile Petrariu.

"Dacă ordonanţa prin care Guvernul va institui măsurile de austeritate ne va afecta în mod direct, vom face grevă generală, alături de colegii de la Metrorex şi CFR. Dacă nu, ne vom solidariza oricum, însă există posibilitatea de a asigura un număr de vehicule pe traseu în ziua protestului sau de a face grevă doar pentru câteva ore", a explicat Petrariu.
Angajaţii RATB au făcut grevă anul acesta şi în 1 aprilie, nemulţumiţi de faptul că le-ar putea fi reduse salariile, însă au reluat lucrul a doua zi, în urma negocierilor cu primarul general Sorin Oprescu.

Şi metroul ar putea intra în grevă pe 31 mai, între orele 04.00-16.00, în semn de solidaritate cu angajaţii de la stat, a declarat vicepreşedintele Uniunii Sindicatelor Libere Metrou, Florian Crişu.
Angajaţii CFR vor opri toate trenurile pe 31 mai. Preşedintele Confederaţiei Meridian, Ion Popescu, a anunţat că şi CFR-iştii vor intra în grevă generală, nemulţumiţi de scăderea cu 25% a salariilor.

http://www.realitatea.net/angajatii-rat ... 14792.html€

 


Re: Greva la RATB Chev Celios

Si acum se poarta discuti ce sindicatele celorlalte regi din tara.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Greva la RATB Dr2005

Angajaţii să facă grevă... dar pierderile suportate de călători cinele plăteşte?!

Am 2 examene pe 31 mai. Îmi plăteşte RATB taxiul??€

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420651 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use