Tranziția RATB - STB S.A.

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Tranziția RATB - STB S.A.

Mesajde TibiV » Mie, 02 Ian 2019, 21:27

Pana acum cativa ani Banca Nationala a Romaniei a avut domeniul bnro.ro, pentru ca bnr.ro fusese luat de un "șmecher".
Si nu se poate spune ca BNR nu ar fi potenta financiar... ;)

Evident ca șmecherul a vrut bani, iar cei de la BNR s-au ambitionat sa nu ii faca safteaua...
Acum este bnr.ro, dar adresele interne sunt tot pe bnro.ro. Daca primesti un mail de la institutie, este cu bnro.ro...
TibiV
Membru Gold

Mesajde Tom » Mie, 02 Ian 2019, 21:48

Bnr.ro există cel puțin de prin 2011-2012. E posibil ca la început să se fi întâmplat asta. Cazul BNR nu-l cunosc, e posibil totuși ca în acea speță disputa (la nu știu ce comisie internațională de arbitraj în domeniu) să fi fost soluționată în favoarea lor, dar să fi durat ceva timp, nu cred că au plătit ceva respectivului. Domeniul "adevarul.ro" a fost altă poveste, fiind substantiv comun și existând o reglementare privind denumirile care sunt substantive comune.
Dar ce vroiam să evidențiez este faptul că domeniul stb.ro era disponibil la data înregistrării domeniului stbsa.ro, deci șmecherul a reacționat după aceea, iar STB nu a înregistrat domeniul stb.ro când trebuia. În cazul STBsa, domeniul stb.ro a devenit valoros nu înainte ca STB să-l rezerve, ci după ce STB nu l-a rezervat. Sau poate nu știu eu și o fi vreo altă corporație cu inițialele STB care activează sau încă nu activează pe aici și care și-ar (fi) dori(t) domeniul, dacă ex-RATB nu l-a vrut.
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde Albert » Lun, 30 Sep 2019, 15:32

Au aparut unele informații cum ca ar urma sa vina un nou director la STB in locul domnului Creci. Este vorba despre un domn Teodorescu.
Albert

Mesajde Marian Andrei » Lun, 30 Sep 2019, 15:37

Mihai Teodorescu? In prezent este director al directiei de transporturi din PMB.
Marian Andrei
Fondator Forum

Mesajde Albert » Lun, 30 Sep 2019, 15:42

Da, de el se spune ca ar fi vorba.
Albert

Anterior

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi