Tranziția RATB - STB S.A.

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Tranziția RATB - STB S.A.

Mesajde Robert24 » Joi, 22 Feb 2018, 18:47

CGMB a aprobat azi transformarea RATB in SA.
Noua denumire a companiei este STB S.A.

13_20180222.pdf
(1.88 MiB) Descărcat de 110 ori

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a decis, joi, cu unanimitate de voturi, reorganizarea RATB, din regie autonomă în societate pe acţiuni, acţionarii noii structuri numite Societate de Transporturi Bucureşti (STB) fiind Consiliul General şi Consiliul Judeţean Ilfov.

„Se aprobă reorganizarea Regiei Autonome de Transport Bucureşti prin schimbarea formei juridice din regie autonomă în societate pe acţiuni în următoarele condiţii: acţionari - Municipiul Bucureşti prin Consiliul General al Muncipiului Bucureşti şi judeţul Ilfov, prin Consiliul Judeţean Ilfov; denumirea societăţii pe acţiuni rezultată prin reorganizarea regiei autonome va fi „Societatea de Transporturi Bucureşti STB SA”, se arată în proiectul votat, joi, în şedinţa CGMB.

Potrivit expunerii de motive, în vederea eficientizării serviciilor publice locale este necesară crearea posibilităţii gestionării acestora într-o manieră cât mai accesibilă din punct de vedere legislativ.

„Principiul de bază care guvernează procesul de transformare a modalităţii de presare a serviciului public de transport de persoane în municipiul Bucureşti este satisfacerea nevoilor comunităţii locale. (...) Este necesar de precizat că prin transformarea în societate pe acţiuni a Regiei Autonome de Transport Bucureşti se vor asigura condiţiile pentru o funcţionare mai eficientă, mai economică, cu marjă de profitabilitate şi cu posibilitatea de participare la licitaţii şi de accesare a fondurilor europene”, mai arată expunerea de motive.

Acelaşi document mai prevede că Adrian Sorin Mihail, actualul director al RATB, este cel care se va ocupa de îndeplinirea tuturor formalităţilor privind reorganizarea Regiei de Transport.

Surse: PMB si Mediafax
41: A, AL, AND, B, BG, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EST, F, FIN, FL, GB, GR, H, HR, I, IL, IRL, LT, LV, MC, MD, N, NL, P, PA, PL, RO, S, SLO, SK, SRB, TR, UAE, USA, V
----------
2018: 40.006 mile (64.384 km) în aer / 9.455 km pe calea ferată - 1.12.2019: 19.606 mile (31.553 km) în aer / 9.028 km pe calea ferată
Robert24
Site Admin

Re: Privatizarea RATB - avantaje si dezavantaje

Mesajde aztec » Joi, 22 Feb 2018, 19:35

Pai pe principiul ITB-RATB se inlocuieste inceputul cu un S ce respecta grafica....
aztec
Membru Silver

Re: Stiri din Bucuresti

Mesajde Puss in Boots » Joi, 22 Feb 2018, 20:47

Acum chiar nu mai au scuze sa nu aduca tramvaie si trolee noi. Poate nu 100 din fiecare dar ceva tot sa fie. Si bifeaza Firea si electoral (posibil de asta sa se fi si facut mutarea asta, ajunsese cutitul la os si nu mai era alta iesire ca sa se cumpere cate ceva).
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde Puss in Boots » Joi, 22 Feb 2018, 20:49

Eu mi-as dori un logo nou....
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde rosetti61 » Joi, 22 Feb 2018, 20:58

Acum vor trebui sa se gandeasca si la imaginea societatii - o alta sigla (orice ai face nu cred ca se mai potriveste sa scrii "stb" cu fontul pentru "ratb", nu stiu tehnic cum ar iesi "s"-ul; la "urac" le-a iesit). Vor pastra in continuare logoul oval sau vor veni cu ceva nou? CTP-RATUC Cluj si RATP-TCE Ploiesti au ramas cu acelasi logo, au schimbat numai acronimele.
rosetti61
Membru Silver

Mesajde rosetti61 » Joi, 22 Feb 2018, 21:06

Exact asta am intrebat pe "Stiri..."
Sunt cateva exemple care imi umbla acum prin minte: un STB simplu, inclinat, albastru (nu cu grafica actuala, desi ar fi o varianta) acompaniat de logul existent sau o restilizare a lui; STB alb intr-o bulina albastra (ca sigla de la canalul de filme TNT); un STB tot albastru dar fara nimic altceva decat trei puncte dedesubt, etc.
rosetti61
Membru Silver

Mesajde aztec » Joi, 22 Feb 2018, 21:24

Pai... daca nu ma insel...si de fapt nu, cautand rapid..dupa o licitatie cu un caiet de sarcini stufos si un concurs bine platit ...se poate....revine la logo interbelic...de remarcat sigla cu Sf Gheorghe
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
aztec
Membru Silver

Mesajde Puss in Boots » Vin, 23 Feb 2018, 05:23

Iar Iasiul a schimbat.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde Florinds » Vin, 23 Feb 2018, 15:15

In sfarsit.
Florinds
Membru Silver

Mesajde rosetti61 » Vin, 23 Feb 2018, 20:25

Ca sigur ca se va lasa cu incrucisari intre ele sau cu variante noi. Asta e asa la prima mana.
Fişiere ataşate
stb nou.jpg
stb nou.jpg (253.57 KiB) Vizualizat de 3272 ori
rosetti61
Membru Silver

Mesajde faraonul » Vin, 23 Feb 2018, 20:33

Mie-mi place cel de jos din dreapta cu trei puncte sub STB.
faraonul
Membru Silver

Mesajde AndreyCFR » Vin, 23 Feb 2018, 23:15

Prefer un look mai modern, ceva mai fresh, decat un logo folosit de ani si ani de zile. Ceva minimalist.
Fişiere ataşate
logo_stb_modernlook.jpg
logo_stb_modernlook.jpg (298.53 KiB) Vizualizat de 3220 ori
AndreyCFR

Mesajde TibiV » Sâm, 24 Feb 2018, 00:18

Recunosc, mie imi plac continuitatea si pastrarea traditiilor...
Adica asta:
Imagine
(Imi place ca pana si comunistii au pastrat modelul, au inlouit doar STB cu ITB... Daca as fi trait 30-40-60 de ani "in afara", as fi recunoscut o placuta din Bucuresti si din spate, fara sa vad ce scrie pe ea... Are aceeasi forma inonfundabila cam de un secol.)
TibiV
Membru Gold

Mesajde WT_fan06 » Sâm, 24 Feb 2018, 01:01

Ca să fiu sincer și mie mi-ar plăcea să avem un logo istoric, pentru că, până la urmă, sigla asta e - un simbol, ceva care să ajute lumea să facă asocierea. Un STB chior poate fi orice. Logourile sugerate mai sus nu îmi inspiră nimic.
Marile companii de transport europene au un simbol la bază - Wiener Linien, BVG, Budapesta, etc.
WT_fan06
Membru Gold

Următorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi