Tarifele transportului public din Bucuresti

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Tarifele transportului public din Bucuresti

Mesajde Tom » Joi, 06 Aug 2015, 14:23

Faptul că pur economic, transportul public nu este (întotdeauna) o afacere rentabilă mi l-au spus diverse persoane implicate într'o formă sau alta în acest sector. Din punct de vedere al transportului public "de stat" (de fapt, al unei municipalități/administrații locale) ar trebui să se bucure de o oarecare susținere din partea statului, dar acest lucru nu se poate face atât timp cât România nu-și mai controlează propria fabrică de bani (BNR) și acceptă condiții coloniale de afară. Din punct de vedere financiar, în cel mai rău caz, transportul public este "un rău necesar", care însă se compensează prin beneficiile pe care le aduce, dacă și funcționează bine: încurajează utilizarea sa față de mașini personale, reducând aglomerația și poluarea și contribuie la creșterea mobilității.
În cazul privaților, pentru a supraviețui pe piață, fiecare se descurcă cum poate. Și în cazul lor, acest serviciu public ar trebui susținut cumva prin prețuri mai mici la carburanți sau facilități fiscale. În condițiile în care operatorii sunt sufocați de taxe, vor merge la nivelul supraviețuirii, cu mașini ce se chinuie să corespundă tehnic, că de confort nici vorbă nu e. Iar în final, supraviețuiesc doar rechinii mari, cu relații unde trebuie.
Din păcate, transportul "de stat" nu face nimic pentru a stopa călătoriile frauduloase. Singura soluție pare să fie un parteneriat cu o firmă de pază și un gardian în fiecare mașină. Prin anumite cartiere, poate chiar unul la fiecare ușă și înarmat. Dar și asta ar crește costurile.
Mă tem însă de cuvântul "privatizare", in varianta românească, pentru că este sinonim cu "fierul vechi" al fostului ministru Peter Walterovici Neulander din 1990.
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde 133 313 » Joi, 06 Aug 2015, 14:46

"Transportul public... un rau necesar..."
Huh... cat uita omul in 25 ani. :twisted: E misto mentalitatea asta, ma intreb cand in intervalul asta am ajuns asa (suficient de) departe incat sa o adoptam. A, ca ne-am luat cazan sh si ne-a pus Dumnezeu mana in cap, generatia anterioara mergea cu caruta.
Transportul public este o afacere rentabila si la stat. Din motiv de legea en-gross-ului, care este indiscutabila. Dar nu in Romania. In Romania singura afacere rentabila la stat este cea strict birocratica. :twisted: Ca daca se strica imprimanta... scriem si de mana. Daca se strica tramvaiul... ne urcam in autoturism. :twisted: E mai rentabil in autoturism, ca conducem cu aceeasi mana cu care scriem, deci facem economie. :P
Vedeti dragi colegi, ca benzina e mai scumpa ca in 2008. Iar barilul de petrol este de trei ori mai ieftin... . Veniturile oare cum mai sunt? :twisted: Si schimbarea filozofiilor de viata de pe un cincinal pe altul eu o numesc demagogie. :twisted: Ar fi misto sa faca si RATB cu Metrorex cartel asa cum fac benzinarii... Si s-o tina in greve comune saptamanal sa-si mai revina si romanshii din betia de dupa retrocedarea viilor. :roll:
Dar nu ma ambitionez sa explicitez suplimentar din moment ce in tara asta nu se intelege de ce transportul public in Bucuresti este mai ieftin decat in Alba Iulia perfect corect dpdv economico-financiar. Si de absolventi de ASE nu ducem lipsa.
133 313

Mesajde PTMZ » Mie, 16 Ian 2019, 17:28

Din 10 februarie, transportul devine gratuit pentru elevi, printr-o hotărâre generală din 12.12.2018.
Fişiere ataşate
H838_18.pdf
(111.56 KiB) Descărcat de 52 ori
PTMZ
Membru Bronze

Mesajde ByOnu » Mie, 16 Ian 2019, 17:44

Masura mi se pare OK avand in vedere ca se adreseaza elevilor (adica celor care fac dovada anual, banuiesc, ca sunt inscrisi la scoala/liceu). Daca vrem sa vedem partea plina a paharului: chipurile se descurajeaza abandonul scolar si se incurajeaza frecventarea cursurilor. :roll:

Dar explicati-mi ceva: se vorbeste la modul general despre operatorii de transport public de pe raza Mun. Buc. Deci inclusiv Metrorex si firmele private? Va plati PMB abonamentele de metrou catre MT? :shock:

Curatenie insa trebuie facuta neaparat la pensionari: nu neaparat elimitata subventia 100%, pe cat obligati sa detina si sa valideze cardul nominal de calatorie. Idem si pentru celelalte categorii similare beneficiare de gratuitate.

Cand vezi ca vine controlul iar toti se apuca sa scoata chilotei cu acte indoite. Tot ce ar trebui sa verifice agentul de control este: valabilitatea cardului si daca numele de pe card este acelasi cu cel din buletin. Atat. Restul, fiecare sa isi rezolve problemele inainte la sediul STB.
Dacă merge cu sârmă, e păcat să pui șurub!
ByOnu
Membru Gold

Mesajde Tom » Joi, 17 Ian 2019, 12:00

Metroul nu ține de PMB sau de vreo autoritate de transport B-IF. Dacă nu se specifică faptul că au discutat și cu ei (și cu siguranță n'au acceptat dacă s'a discutat), hotărârea nu e valabilă pentru ei.
Nu poți spune că ești OM dacă n'ai plantat un POM și nu ai crescut un TOM!
Tom
Pisică

Mesajde ByOnu » Joi, 17 Ian 2019, 21:56

Pai tocmai, atunci formularea este gresita. Este vorba despre UN SINGUR operator: STB, nu toti operatorii.
ByOnu
Membru Gold

Mesajde Andrei98 » Joi, 17 Ian 2019, 23:01

Mi mi se pare o masura buna, pana la urma invatamantul obligatoriu la noi e considerat obligatoriu dar tot ajungi sa dai sacosa de bani ca sa tii un copil in scoala.
Andrei98

Mesajde ByOnu » Joi, 17 Ian 2019, 23:09

Nu cred ca e chiar asa. Pana la urma, fiecare isi creste copilul. Acum multi ani aveam o femeie de serviciu pe scara care ne-a zis ca isi scoate fata, aflata in clasa a V-a, de la scoala deoarece "e prea scump". Noi ne-am oferit sa o sustinem cu tot ce tinea de scoala: haine, rechizite, ghiozdan si ce o mai fi. "Nu, ca o iau sa munceasca cu mine!". Asta in centrul Bucurestiului. Transportul nu era o problema deoarece locuiau la 5-7 min de mers pe jos de scoala.
ByOnu
Membru Gold

Anterior

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi