Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovDiverse vehicule în teste în București / Ilfov

 

Topic: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe (2015)

46 posts, 24120 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti PaulIP

Daca viitoarele autobuze vor avea captuseala, RATB ar trebui sa "schimbe foaia" radical vizavi de "homeless"-i, tigani si "certati cu sapunul". Nu vreau sa ma gandesc cum vor mirosi scaunele acelea dupa "intalnirea de gradul zero" cu vreunul din cei enumerati...
Scaunele de plastic sunt "antimiros", bineinteles, pana la un punct...

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti George

Nu poti cumpara autobuze fara accesorii esentiale pe motiv ca locuitorii orasului sunt jegosi...majoritatea nu sunt!

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti PaulIP

Asta incercam si eu sa spun: nu faci rabat de la calitate doar din cauza "unora".
Stiu ca majoritatea nu sunt jegosi, insa exista, si, ne place sau nu, le deterioreaza...

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Florinds

Ma rog, ne certam degeaba pe un amanunt minor.
Oricum ar arata scaunele, e cel mai bun autobuz de pana acum si macar de s-ar cumpara si in varianta nepopulara sa zic.

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti George

Nu e deloc un amanunt minor sa-ti respecti calatorii si sa iei un autobuz fff scump, ca e CITARO 3, 4 sau iata 6 astfel cum a fost conceput de producator!

Inteleg ca avem probleme mai grave, dar pana cand nu fixam un standard normal nu vom avea servicii de transport de calitate. E ca si cum ai spune ca trenurile nu trebuie sa aiba aer conditionat pentru ca merg incet. Sunt lucruri diferite!

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Aron

Dar LCD-ul este o chestie optionala sau nu este incadrat in asamblare si productie?

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Florinds

Am vrut sa spun ca pot sa se cumpere alte autobuze sau sa nu se cumpere deloc!

 



Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Florinds

Aseara am mers si eu cu el. Cateva impresii:

- in primul rand am vazut ca a fost autobuzul anului 2013, nu stiam si este ceva fantastic daca s-ar achizitiona
- sistem imbunatatit de bare, te poti tine chiar si in dreptul locurilor rezervate
- tapiteria arata foarte bine, dar mai ales este foarte rezistenta (pana la proba contrarie, tigari stinse pe ea, vin turnat sau stiu eu de ce suntem in stare)
- pare mai spatios, dar am senzatia ca sunt mai putine scaune
- din pacate, doar 2 geamuri pe fiecare parte, parca au suprafata mai mica decat la Euro 3 si 4; daca iarasi se defecteaza AC-ul va fi si mai rau decat in prezent
- mi-au placut barele montate din dreptul primei usi, pe acolo se urca in unele tari; ar fi frumos sa se implementeze si la noi, dar nu daca asteapta multe persoane in statie sau e autobuzul full.

Cam atat... Revin daca imi mai amintesc ceva sau mai merg cu el.

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Robert24

Florin, acesta este doar un autobuz de prezentare!
Interiorul - tip si numar scaune, tip bare, numar geamuri care se deschid (+ mici / mari / duble tec) - se defineste la achizitionare. Fiecare client poate sa il personalizeze. Atat MB, cat si alti mari fabricanti de autobuze ofera aceste servicii.

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Florinds

Super, sper sa nu le personalizam ca pe Euro 3 si 4...

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti cris_m

Acum o ora, l-am vazut din fata magazinului Unirea venind cu viteza dinspre Alba Iulia. Parca nu avea calatori din cate imi aduc aminte. Pacat ca de maine nu va mai circula. :(

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti Florinds

Da, si eu l-am prins cam fara calatori, dupa un alt 104, ori trenuletul intra in strategie (ca sa fim rai), ori se misca atat de repede incat prinde alte harburi din urma.
Oricum ar fi, nu ma supar daca se forteaza cumpararea lui...

 


Re: Mercedes Citaro C2 Euro 6 in probe la Bucuresti alchimistul

De ce se pune problema cumpararii de autobuze suplimentare atata timp cat avem destule Citaro imobilizate in autobaze ? Macar de am ajunge sa vedem toate autobuzele existente ca circula si dupa aceea sa ne punem problema ca sunt insuficiente.

Era vorba la un moment dat de o licitatie pentru achizitionarea de troleibuze; a ramas in coada de peste. De tramvaie ce sa mai zicem, si acolo e nevoie crancena de achizitii noi, sau macar de RK-uri. Daca sunt bani, sa fie canalizati, deocamdata catre repararea parcului existent. Ori Oprescu ne flutura autobuzele astea noi in speranta ca iese din nou primar in 2016 ?

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diverse vehicule în teste în București / Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420577 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use