Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovDiverse vehicule în teste în București / Ilfov

 

Topic: Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe (2015)

26 posts, 14885 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe (2015) PaulIP

Ieri am surprins pentru prima data (in zona Pietei Unirii) un autobuz nou, cu numere straine. Initial, am crezut ca este un alt autobuz electric, dar realitatea este alta.
Fiind intr-un taxi, la peste 60 km/h, tot ce am putut face au fost 3 fotografii cu telefonul, si pe aceasta cale imi cer scuze de calitatea lor. :roll:  :oops:
Am cautat cateva informatii pe site-ul producatorului, si am dat de un catalog in format .pdf, ce poate fi descarcat de pe link-ul de mai sus (are 6 MB, deci nu il pot atasa).
Desi consider ca arata bine, conteaza sa fie si fiabil d.p.d.v. tehnic.
alt topic[/url:3bg273ep],":3bg273ep]in nici un caz nu o sa mai vedem Citaro, Bombardier sau alte marci de top. A se vedea si cazul Metrorez care a ajuns de la Bombardier la ...JAF

Se pare ca are dreptate: nu vom mai vedea autobuze nemtesti, ci turcesti (sau mai bine zis la standarde turcesti)! Daca insa autobuzul acesta se dovedeste a fi de calitate buna, sper sa le vad in numar mai mare prin Bucuresti!
Fotografie0404.jpg (242.42 KB; downloaded 7671 times)
Fotografie0405.jpg (232.26 KB; downloaded 7672 times)
Fotografie0406.jpg (214.59 KB; downloaded 7674 times)

 


Re: Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe Aron

umm....mi se pare doar mie ca e cam ciudat faptul ca nu a fost mai deloc mediatizat acest autobuz ca se afla in probe in Bucuresti si asta la putin timp dupa ce a fost bagat cel electric. Acuma in contextul dat mi se pare ca cel electric e in probe doar pe post de acoperire sa zic asa.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures DAF SB220

Nu s-a facut nici-o prezentare generala si nu s-a facut nici-un articol despre el. Autobuzul este un  ISUZU Anadolu si e pur si simplu copiat dupa autobuzele Mercedes-Citaro, azi spre exemplu l-am prins la tur normal. Este autobuz ce merge pe motorina (si nu electric, ca SOR-ul).


Irisbus Anadolu in teste la RATB - linia 104 by kaba_adrian97, on Flickr
Tin sa le multumesc controlorilor din autobuz, ce mi-au interzis sa fac poze in interior.

Edit admin: Ai scris Irisbus, nu Isuzu. N-au nimic in comun cei doi producatori!

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Ai informatii ca e copiat dupa Mercedes / eventual sub licenta Mercedes ( care e cu totul altceva decat "copiat" ) ?
Poate e copiat / sub licenta MAN sau alta firma, nu neaparat Mercedes.
Daciile noastre sunt vandute de exemplu in Rusia sub emblema Renault.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures DAF SB220

Ia mergi cu el si sa vezi cum e in interior, bordul si designerul un pic modificat.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Robert24

Nu mai scrie prostii ca e copiat dupa nu stiu ce. Documenteaza-te te rog inainte! Caroseriile nu au neaparat treaba cu producatorii de motoare!

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures DAF SB220

Mergeti atunci dvs. si discutati cu soferul autobuzului si cu alti soferi de la capat. In plus, dupa cum am mai spus, in interior e copiat fix dupa Citaro. Precum si sunetul motorului seamana.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Robert24

Ce gluma buna!!!
http://www.isuzu.com.tr/_docs/catalogs/en/citiport.pdf
Motorul este Cummins.

PS: Cu siguranta ai dreptate daca asa au spus soferii la capat!  :popa:  :popa:  :popa:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Autobuze Scania / MAN, si asta "la prima strigare" ( fara sa caut mai mult de 30 secunde pe internet ). Americanii ce fel de autobuze urbane or avea ?
Scania.png (277.37 KB; downloaded 7526 times)
Man.png (489.74 KB; downloaded 7522 times)

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Chev Celios

Atentiuneeeeee Isuzu este japonez. BMC este turcesc.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Robert24

Isuzu Motors da, Anadolu Isuzu este subsidiara turceasca! :)
Produsul acesta este unul 100% turcesc.

 


Re: Autobuz Isuzu Citiport aflat in probe PaulIP

Pe site-ul RATB nu e nimic legat de Isuzu.
Nici pe site-ul producatorului nu am gasit date suplimentare.
Totusi, mai demult se spunea ca vor fi testate 3 autobuze electrice, de la trei marci diferite: SOR, BYD si ... (?)
Doar SOR-ul circula.
Sau acele 3 autobuze nu vor fi testate concoomitent?
Sau unul din acele electrice a fost inlocuit de unul normal...?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures PaulIP

Pentru colegul DAF SB220:
"Nu tot ce zboara se si mananca"
In zua de azi, imensa majoritate a autobuzelor au motoare in spate, podea 100& coborata, si locuri pentru persoane cu dizabilitati. E normal ca si dispunerea scaunelor sa fie asemanatoare, fie ca vorbim de Citaro, Solaris sau de acest Isuzu.
Nu am mers cu el deloc, dar daca tot zici ca e "copiat" dupa Citaro, fa si poze, si nu te lua doar dupa ce zice unul sau altul. Ma intorc la ce am zis la inceput: nu toti 'insider-ii" sunt si "connoisseur-i" :roll:
Eu unul sunt chiar curios cum arata "pe dinauntru"...

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures DAF SB220

Cine e interesat sa se duca peste controlorii din acel autobuz. Mergeti cu el si ,,scanati-l" si de nu e copiat asta dupa Citaro....
Ascultati simfonia motorului atunci.


 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diverse vehicule în teste în București / Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use