Discutii diverse despre transportul in comun din Bucuresti

Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi

Re: Repartizarea autobuzelor STB

Mesajde Valentin » Mar, 22 Oct 2019, 21:50

De ce n-ar duce? Poate spre seara, pentru ca dimineata consumul general nu e intr-atat de mare decat seara, consumatorii fiind redusi ca numar. Nu cred ca ar fi probleme.
Valentin

Mesajde anndrei » Mar, 22 Oct 2019, 22:22

Oricum trebuie trasa instalatie separata fata de ce se gaseste de exemplu in prezent la terminalul Complex Comercial Apusului. Acolo sunt aprinse 4-5 becuri si 2-3 radiatoare pe timp de iarna. Mai mult ca sigur acea instalatie nu duce.
anndrei

Mesajde andrei11 » Mar, 22 Oct 2019, 23:16

:rofl: :rofl: :rofl:
#anndrei, ai avut o postare de milioane.
Ți-o trec la << Să mai și râdem...>> ?
andrei11
Moderator forum

Mesajde Nenea_titi » Mar, 22 Oct 2019, 23:21

anndrei scrie:In primul rand pe linia 336 circula oameni cat de cat civilizati, rar cand se urca vreun om al strazii. Pe linia 178 se cara bagaje, genti cu scule, zarzavaturi, se mananca seminte iar gradul de incarcare este mult mai mare. La Gara mereu se urca cate unul certat cu apa si sapunul. Cand se va aseza un individ cu fecale in pantaloni pe scaunele tapisate sa vedem cum vor arata si mai ales cum vor mirosi. Plus ca linia 336 este mult mai centrala fata de 178. Despre liniile 162, 163 nu mai are rost sa comentam nimic. Stiu ca pe linia 178 era problema si cu drumul in Cartierul Militari.
Scapari in alte linii vor fi. Probabil ca in 106,136,137,138.
Autobuzele MB Citaro Hybrid chiar vor fi niste bijuterii de lux. Sper sa lucreze pe ele doar soferi buni, care sa le mentina in starea de fabrica, fara abtibilduri pe bord, pe geamuri, folii pe parbriz, perdelute si alte minuni. Am vazut unele autobuze Otokar din linia 336 inzorzonate in partea din spate cu abtibilduri reflectorizante de culoare alb si galben iar pentru a atrage si mai bine atentia au lipit si pe butucii rotilor spate. Singurul tuning frumos l-am vazut tot in linia 336 unde soferii i-au montat autobuzului acele inele de protectie a prezoanelor la rotile din fata. Am vazut ca in caietul de sarcini este specificat ca noile autobuze sa fie echipate cu asa ceva.
Probabil ca cei de la firma Mercedes ii vor instrui si pe soferi. Sa nu-i mai auzim ca spun la presa ,,sigurantele pocnesc ca nucile" sau ca nu baga caldura. Nu stiau ei sa le regleze iar cand au invatat te sufocai de cald ce era. Probabil ca le reglau in bataie de joc. Din anumite discutii avute pe acest forum am observat ca noi, caaltorii nu suntem atat de importanti.

Pe cuvântul tău!? Tu când postezi ceva, gândești? Nespălați găsești și pe 139, 141, 220, 323 și pe 131, 300, 301,331, 336, 368, ba chiar 780 - 784. Și ca să te răcoresc un pic, 178 este linie centrală. Și ce dacă trece pe la Gară? Nu sunt atâtea linii la Gară? Și noi, locuitorii de pe linia 178 nu merităm autobuze noi, doar resturile altora? În cazul ăsta, eu ca și plătitor de taxe, impozite și alte dări, voi refuza să mai plătesc să merg cu toate jegariturile. Îmi ajunge că de câte ori am mers astă vară cu 178, duhnea a motorină și ulei în aceste autobuze, nu mai zic de borhăiala din interior că nu mergea A/C sau nu era. Și noi plătim taxe și impozite, Locuitorii din Crângași.
Postarea ta ar trebui să fie pusă la gazeta de perete. E demnă. Nu aștept răspuns. Doar te rog să îți revizuiești atitudinea, s-ar putea să-ți atragi mulți dușmani. Și aici pe forum și în viața de zi cu zi.
Ultima oară modificat de Nenea_titi pe Mar, 22 Oct 2019, 23:31, modificat 1 dată în total.
Nu am semnătură. Nu am Facebook. Nu am Instagram. Nu am LinkedIn.
Nenea_titi

Mesajde anndrei » Mar, 22 Oct 2019, 23:31

@andrei11, o poti sterge. Dar tot ce scrie acolo este adevarat. Nu inteleg ce este asa de amuzant? Cei specificati sunt consumatorii reali ai acelui terminal.
@Nenea_titi, autobuzele Otokar nu sunt bune? Si ele sunt noi noute. Sau nu poti circula decat cu Mercedes Hybrid?
De ce sa-mi atrag dusmani? Ca am spus sa fie turate autobuzele Otokar in linia 178? Pentru linistea ta, asta se va si intampla. Nu va intra niciun Hybrid pe 178. Poate doar dupa venirea celor electrice. Asta am auzit de la anumiti soferi.
Linia 139 nu va fi comparata niciodata cu linia 336! Linia 139 este in aceeasi oala cu 162,163.
Ultima oară modificat de anndrei pe Mar, 22 Oct 2019, 23:44, modificat de 4 ori în total.
anndrei

Mesajde andrei11 » Mar, 22 Oct 2019, 23:34

Nu cred că leagă nimeni o instalație de încărcare rapidă ( sau nu) a autobuzelor electrice de rețeaua cu reșouri și becuri !
Nenea_titi scrie: Îmi ajunge că de câte ori am mers astă vară cu 178, duhnea a motorină și ulei în aceste autobuze...

Aici exagerezi la greu. Mie nu-mi miroase a motorină și ulei în Mercedes Benz. Și mai merg și eu cu "vechituri" din astea, nu numai cu Otokare !
andrei11
Moderator forum

Mesajde anndrei » Mar, 22 Oct 2019, 23:35

Normal ca nu leaga. Le trebuie instalatie trifazata. In acel terminal gasim doar o faza si nul...Trebuie investiti o gramada de bani pentru a putea face o incarcare rapida la capatele de linie.
anndrei

Mesajde andrei11 » Mar, 22 Oct 2019, 23:39

Și atunci care e rostul postării tale cu cele 5 becuri și 3 reșouri ? Numai așa, să-ți iasă numărul de postări ?
andrei11
Moderator forum

Mesajde anndrei » Mar, 22 Oct 2019, 23:41

Nu, nu am nevoie sa fiu campion la postari. Am dat un exemplu ca nu pot fi incarcate autobuzele de la reteaua existenta ci trebuie facute o gramada de modificari. Sapat sosele, trase cabluri, tablouri electrice, sigurante, instalatie de impamantare, plus acele statii de incarcare.
anndrei

Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures

Mesajde Florinds » Joi, 24 Oct 2019, 09:00

Poate beti o bere de ziua voastra. :))) Cred ca are dreptate anndrei, trebuie investitii majore.
Statiile astea vor ocupa si mult spatiu, cred ca s-au intins la prea multe autobuze electrice din prima. Plus ca a crescut si parcul de autobuze. Pacat ca desfiintam in conditiile astea depoul Victoria, dar sper ca Nicusor sa opreasca probabilele spagi asteptate cu mainile frecate de prompterita si mai ales sotul sotiei.
Florinds
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Sâm, 09 Noi 2019, 16:50

Azi cine a circulat cu 55 a fost parfum, Cora - Intermacedonia ( :D ). Practic s-a circulat bară-n bară ( tampon în tampon ).
Chiar, de ce au scos toate tramvaiele în traseu ? Se încurcau unele pe altele !
andrei11
Moderator forum

Mesajde GPS » Sâm, 09 Noi 2019, 18:59

Oare nu ar fi o idee să înființeze linia 33 Sf. Vineri - Granitul și 55 să rămână scurtat la Iancului? Dimineața ar fi mult mai bine. În restul zilei, pot migra tramvaie de pe 55 pe 33.
GPS
Membru Silver

Mesajde bobby » Sâm, 09 Noi 2019, 22:29

Ar fi ok, doar bidirecționale să fie mai multe și gata.
:TS: :V0BB: :V0BB:
bobby

Mesajde WT_fan06 » Dum, 10 Noi 2019, 00:44

Nici nu e nevoie. După Iancului mai rămân 3-5 călători în direcția Sf. Vineri. Grosul coboară şi urcă (sens Granitul) la Iancului datorită metroului. Tramvaiele se pot plia pe cerere, iar infrastructura chiar permite. Ar trebui să fie o legătură de frecvență ridicată cu metroul. Ideea cu 33 e foarte bună, singura necesitate tehnică ar fi automatizarea macazelor din acea intersecție. Nu ştiu însă care e justificarea pentru numărul propus.
WT_fan06
Membru Gold

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Știri și evenimente despre transportul în comun din București și împrejurimi